«Мені бояться про це казати»: Зеленський про пропозиції обміняти окуповані території на членство в НАТО

Західні чиновники, які висувають пропозиції прийняти Україну в НАТО в обмін на те, що вона відмовиться від окупованих територій, ніколи не говорили про це відкрито. Вони бояться це робити.

Таку думку висловив президент України Володимир Зеленський журналістам Financial Times після засідання Європейської ради.

Він каже, що відкритих обговорень з Україною щодо таких пропозицій ніхто не проводив. Утім, Зеленський закликає відкрито «викласти це на стіл, не через якусь третю сторону».

«Люди ніколи [нам] цього не говорили. Люди бояться сказати [мені]», — розповів президент.

Він також знову сказав, що відкритий до мирних пропозицій від інших країн, але якщо вони «реальні» і не спрямовані на підрив підтримки України: «Бразилія, у вас є план? Чудово. Пропозиція від Китаю, ми не проти.  Але, хлопці, будь ласка, не розділяйте нас».

Що передувало?

Раніше Володимир Зеленський у контексті переговорів із росією та вступу країни в НАТО підкреслював, що Україна ніколи не віддасть свої території в обмін на «будь-який статус». Він називав «абсолютним божевіллям» пропозиції поступитися землями заради можливого припинення війни.

Ще в серпні 2023 року Верховна Рада законодавчо закріпила, що будь-які територіальні поступки заради припинення війни є неприпустимими.

Однак Financial Times писало, що в західних зовнішньополітичних колах уже понад 18 місяців обговорюють «німецьку модель» для завершення війни в Україні. Вона передбачає, що Україні запропонують вступити в НАТО без окупованих територій, які вона повинна погодитись повернути в дипломатичний спосіб.

Президент Чехії Петер Павел також казав, що Україна має бути «реалістичною» щодо своїх цілей у війні. На його думку, ані Україна, ані росія не можуть розраховувати на досягнення своїх максималістських цілей, а тому, мовляв, треба прийняти, що деякі українські території «тимчасово» залишаться під окупацією москви.

МЗС України виступило проти «половинчастих рішень» заради миру. Там нагадали, що виведення російських окупаційних військ з усієї території України є обовʼязковим пунктом «формули миру» президента Володимира Зеленського.