Кислиця розповів, що ООН мала попередити МКС про зустріч Гутерреша з путіним: Цікаво побачити цей лист
Зустрічі генерального секретаря ООН з людиною, на яку Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт, допускаються лише у виняткових випадках, і про це мають проінформувати МКС.
Про це заявив постійний представник України при ООН Сергій Кислиця на платформі Х та в коментарі для «Укрінформу».
Український дипломат процитував керівні вказівки генсека ООН за 2013 рік, що регулюють будь-яку потенційну зустріч між представником секретаріату організації й тим, щодо кого видали ордер на арешт МКС.
Там вказано, що люди, на яких МКС видав ордер, можуть цілеспрямовано добиватися зустрічі з посадовцями ООН для того, щоб «продемонструвати свою зневагу до МКС та спробувати підірвати його авторитет».
«Від ООН вимагається утримуватися від будь-яких дій, які можуть перешкоджати діяльності Суду та його різних органів, включно з прокурором, або підірвати авторитет його рішень», — йдеться у вказівках.
Кислиця пояснив, що не повинно бути жодних зустрічей між посадовцями ООН і тими, на кого МКС видав ордер. Водночас генсек та його заступники можуть вступати у прямий контакт із такою людиною лише для розвʼязання «фундаментальних питань».
А навіть коли є виняткові обставини, то у вказівках зазначено, що слід спробувати у разі можливості вступити в контакт із представниками тієї групи чи сторони, які не є суб’єктами виданого МКС ордера на арешт, зауважив Кислиця.
Постпред розповів, що відповідно до встановленої процедури в ООН заздалегідь мали поінформувати прокурора МКС та голову Асамблеї держав-учасниць Римського статуту про намір провести таку зустріч і роз’яснити причини. Він додав: «Буде цікаво побачити цей лист».
Нагадаємо, цього тижня генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш поїхав на саміт організації БРІКС у російську Казань, де зустрівся з російським лідером володимиром путіним. За даними AFP, на тлі цього президент Володимир Зеленський відмовив генсеку у візиті до України.
Більше про саміт БРІКС
У саміті, що відбувся 22-24 жовтня в російській Казані, взяли участь понад 20 світових лідерів, зокрема голова Китаю Сі Цзіньпін, прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді та президент Ірану Масуд Пезешкіан.
У 36-му пункті підсумкової декларації саміту учасники наголосили, що всі держави мають діяти відповідно до цілей та принципів Статуту ООН. Також у цьому пункті згадали про Україну.
В українському МЗС заявили: саміт у Казані засвідчив, що світова більшість залишається на боці України в її прагненні гарантувати встановлення справедливого миру. А спроби москви навʼязати уявлення про нібито альтернативну позицію так званого Глобального Півдня щодо війни «зазнали чергового фіаско».