Глава НАБУ: Якщо закон про поновлення незалежності ухвалять, атаки продовжаться ― але вони будуть філіграннішими
Директор Національного антикорупційного бюро Семен Кривонос вважає, що в разі ухвалення президентського закону, який повертає незалежність антикорупційним органам, атаки на ці структури все одно продовжаться.
Про це він розповів в інтерв’ю «Суспільному».
Коли Кривоноса спитати, чому закон про обмеження їхніх повноважень був ухвалений, він відповів: «Припущення таке: НАБУ й САП, попри всі закиди, брудну кампанію та дискредитацію, діють ефективно».
За його словами, лише за останні пів року правоохоронці мають низку «надзвичайно гучних викриттів» ― і високопосадовців, і Колишній віцепрем’єр — міністр національної єдності Олексій Чернишов фігурує у справі про корупціювіцепрем'єра, і народних депутатів. Було зафіксовано багатомільйонні збитки в фінансово-промислових групах.
Він вважає, що дві антикорупційні структури «реально діють ефективно», що, за словами Кривоноса, видно по показниках.
«І, безумовно, в якийсь момент ці сили об'єдналися. Ми побачили в парламенті, як колишні “регіонали”, представники так званої опозиції, представники влади всі разом, синхронно проголосували за ліквідацію нашої незалежності. Це була величезна помилка. Час виправити її та рухатися далі», — наголосив директор НАБУ.
Кривонос закликає ухвалити новий законопроєкт за основу і в цілому відразу, як це зробили з тим, який позбавив незалежності НАБУ і САП. На його думку, не слід затягувати розгляд, адже ризик посилюватиметься «в геометричній прогресії». Усе через те, що до появи нового закону НАБУ і САП не можуть розслідувати справи ефективно.
А втім, навіть у разі ухвалення закону, атаки продовжаться ― але вони будуть «більш філігранними», вважає голова Бюро. Він припускає, що електризація суспільства продовжиться, як і меседжі про те, що НАБУ й САП неефективні.
«Дискредитація посилюватиметься ще більше, аби підготувати українське суспільство, що, зрештою, пора [нас] реформувати», — зауважив він.
Водночас Кривонос розповів, що представники міжнародних інституцій, США, Євросоюзу та Міжнародного банку робили внутрішній аудит НАБУ. Вони виявили недоліки й надали відповідні рекомендації. Структура планує скласти план і виконувати ці рекомендації, щоб робити свою справу ефективнішою.
«Маємо задовольнити запит українського суспільства і попередити майбутні атаки. Тому що в майбутній атаці можна буде й не встояти ― ми це чітко усвідомлюємо й розуміємо. Тому [в нашій роботі є] два компоненти: працювати й комунікувати з суспільством. Комунікувати з тими людьми, які нас зараз підтримують», — заявив директор Бюро.
Більше про новий законопроєкт
24 липня президент Володимир Зеленський заявив, що він погодив текст законопроєкту, який «гарантує реальне зміцнення системи правопорядку в Україні, незалежність антикорупційних органів, а також надійний захист системи правопорядку від будь-якого російського впливу чи втручання».
Згідно з текстом документа, який оприлюднили на сайті Ради, підпорядкування Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) генеральному прокурору скасовується. Серед інших положень — обмеження впливу генпрокурора на НАБУ, інституційна незалежність САП, спрощення процедури призначення прокурорів. Детальніше читайте тут.
Появі цього документу передувало те, що увечері 22 липня президент підписав закон, що обмежує незалежність НАБУ та САП. За словами депутатки Анастасії Радіної, туди додали правки, які «роблять САП декоративною інституцією і передбачають повне узалежнення діяльності НАБУ і САП від волі генерального прокурора».
На тлі цього рішення тисячі людей вийшли на акцію протесту в Києві та інших містах України. Учасники акцій скандували: «Вето на закон», «Поверніть Європу», «Ганьба». Мітинги вже тривають чотири дні.