5 країн Заходу створили фонд «За сильну Україну», щоб допомогти протистояти російській агресії

США, Швеція, Швейцарія, Велика Британія і Канада запустили роботу спільного міжнародного фонду «Партнерство за сильну Україну», щоб підтримати нашу державу на тлі російської агресії. Початковий баланс фонду — 35 мільйонів фунтів стерлінгів (понад 1,3 мільярда гривень).

Про це повідомляє «Інтерфакс-Україна».

Віцепрем'єр-міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук зазначила, що стартові 35 мільйонів фунтів витратять на перші проєкти, які будуть спрямовані «на громади, їхню стійкість, людей, які потребують підтримки і держави, і міжнародної спільноти».

Пані посол Великої Британії Мелінда Сіммонс наголосила, її країна зробить у фонд внесок обсягом 11,5 мільйонів фунтів стерлінгів (майже 443 мільйони гривень) протягом 3 років.

«Партнери разом з урядом України через цей фонд віддані підтримці постраждалих від російської агресії на сході України», — сказала Сіммонс.

Міністр іноземного розвитку та співробітництва Швеції Матильда Ернкранц зазначила, що фонд зробить внесок у посилення України перед обличчям російської агресії.

«Я сподіваюся, що… ми зможемо реагувати швидко, гнучко на потреби, які з'являтимуться в українців у таких важких обставинах, спричинених російською агресією проти України», — сказала Ернкранц.

Тимчасова повірена у справах США в Україні Крістіна Квін повідомила, що Сполучені Штати планують збільшити свій внесок у фонд з 5 до 10 мільйонів доларів (зі 142,5 до 285 мільйонів гривень).

«Мій уряд непохитно підтримує сильну, успішну Україну, в межах якої існує безпека. Цей проєкт забезпечує важливий шлях до цієї мети», — запевняє Квін.

Пані посол Канади Лариса Галадза зазначила, що Канада надає до фонду від 10 до 15 мільйонів канадських доларів (з 225 до 337,5 мільйона гривень), щоб стримати ескалацію.

«Ми об'єднуємося з національними, регіональними місцевими установами, а також із громадянським суспільством, щоб зосередитися на потребах людей, їхніх громад, вибудувати довіру й соціальну згуртованість», — сказала Галадза.

Посол Швейцарії Клод Вільд заявив, що конфлікт та російська окупація реальні, а гібридна війна проти українців триває.

«Безпека і стабільність України — це наша безпека і стабільність», — підсумував Вільд.

Підтримка партнерів

Це не перша допомога від західних партнерів. Нещодавно в Україну прибули шість партій військової допомоги від США — близько 500 тонн оборонної амуніції. Усього з 2014 року США виділили Україні понад 5,4 мільярда доларів США, зокрема на оборонні цілі.

Також США дозволили Литві, Латвії та Естонії відправляти ракети та іншу зброю американського виробництва в Україну на тлі загострення російської загрози. Про такі наміри ці країни повідомляли раніше.

Озброєння Україні регулярно надає також Велика Британія. Також вона планує також направити додаткові війська до північних і східних кордонів НАТО через посилення загрози з боку Росії.

Питання щодо надання Україні озброєння на тлі можливого загострення російської агресії обіцяла розглянути й Канада. ЗМІ пишуть, що ця країна перекинула в Україну «невеликий контингент» полку спеціальних операцій. А 27 січня Канада заявила, що розширює свою військову навчальну місію в Україні та відправить нам несмертельне озброєння.

Про готовність надати Україні зброю також заявляли Чехія, Данія, Литва та Латвія. Чехія крім цього також обіцяла розглянути відправлення військових в Україну, якщо Київ про це попросить.

Польща схвалила військову допомогу для України: має передати «найсучасніше польське обладнання» — боєприпаси та переносні зенітно-ракетні комплекси Piorun. Раніше Польща також розкритикувала Німеччина за блокування зброї та попросила уряди країн ЄС і НАТО надати всебічну підтримку Україні.

Водночас Німеччина продовжує політику блокування постачання зброї Україні. Зокрема, міністерка оборони Німеччини Крістін Ламбрехт заявила в інтерв'ю Welt, що Німеччина поки не постачатиме Україні зброю. Про це також напередодні заявляв новий канцлер країни Олаф Шольц. Натомість у німецькій опозиції закликають владу припинити блокувати постачання зброї для України.