ABC News: за засновником WikiLeaks Ассанжем та його адвокатами незаконно стежили. Можливо, за вказівкою США

У посольстві Еквадору у Великій Британії через камери записували зустрічі засновника WikiLeaks Джуліана Ассанжа з його адвокатами й радниками — без їхнього на те відома. Припускається, що стеження могли організувати за вказівкою уряду США.

Про це повідомляє австралійський мовник ABC News, у розпорядженні якого опинилися записи зустрічей Ассанжа з юристами.

Зазначається, що факт стеження викрили під час розслідування іспанської компанії UC Global, яка за контрактом надавала послуги з безпеки для уряду Еквадору.

Після арешту Ассанжа в 2019 році, коли еквадорське посольство відмовилося надавати йому прихисток, колишні працівники UC Global передали WikiLeaks файли із записами Ассанжа та його адвокатів.

Нині проти UC Global та її власника Девіда Моралеса в Іспанії відкрито кримінальну справу за зверненням WikiLeaks — через можливе порушення права Джуліана Ассанжа на приватність.

Під час одного з судових слухань колишній працівник компанії заявив, що Моралес передавав співробітникам «деякі переліки із цілями, на які ми мали звертати особливу увагу… це були переважно адвокати Ассанжа».

З документів, які опинилися в розпорядженні ABC News, випливає, що керівник UC Global у вересні 2017 року справді просив підлеглих перевірити з чого зроблені стіни в кімнаті Ассанжа в еквадорському посольстві. А пізніше, в грудні того ж року, — розпорядився оновити систему безпеки посольства, зокрема додати камери спостереження з функцією запису звуку.

Один з адвокатів Джуліана Ассанжа, Джефрі Робертсон (він, як і Ассанж, має громадянство Австралії), зазначив ABC News, що записували його під час конфіденційних юридичних розмов.

«Для правозахисників це (стеження — ред.) є виробничою небезпекою. Вам підкладають записувальні пристрої, за вами стежать спецслужби, за вами шпигують», — сказав Робертсон.

За інформацією видання, записи розмов Ассанжа з юристами Моралес передавав невідомим людям у США. Пізніше він розпорядився, аби в UC Global створили окремий сервер і таємний вебсайт, куди відео з посольства Еквадору транслювалося в режимі реального часу.

За словами одного з колишніх працівників UC Global, принаймні один відвідувач цього таємного сайту заходив на нього з американської IP-адреси.

Сам Моралес заявив, що мікрофони й камери в посольстві розмістили самі співробітники WikiLeaks.

У відповідь на запит посольство США в Австралії порадило ABC News звернутися до Державного департаменту, який вчасно не надав відповіді. Так само не відповіли ані в американському Центральному розвідувальному управлінні, ані в Офісі керівника національної розвідки США.

Нагадаємо:

  • Засновника платформи Wikileaks, що опублікувала сотні секретних документів уряду США, затримали 11 квітня 2019 року. Поліції вдалося затримати Джуліана Ассанжа після того, як посольство Еквадору в Лондоні, де він мешкав останні сім років, перестало надавати йому притулок.
  • Під час передвиборчої кампанії у США 2016 року WIkileaks опублікував електронні листи Гілларі Клінтон, написані під час її перебування на посаді держсекретаря. З них стало відомо, що вона користувалася особистою поштою для обговорення державних справ. Це значним чином вплинуло на перебіг передвиборчої кампанії.
  • 19 лютого під час судового засідання у Лондоні у справі Ассанжа його адвокатка сказала, що Рорабахер «за вказівкою президента (США — ред.) запропонував
  • помилування чи певний спосіб визволення, якщо Ассанж… скаже, що Росія не мала стосунку до витоку (електронного листування — ред.) Національного комітету Демократичної партії США».
  • Зазначалось, що пропозицію Ассанжу Дональд Трамп передав через колишнього американського конгресмена Дану Рорабахера ще в серпні 2017 року.
  • У Білому домі інформацію про можливе помилування Ассанжа заперечили.

Джуліан Ассанж — інтернет-активіст, заснував Wikileaks у 2006 році. Народився в Австралії, також має громадянство Еквадору. Опублікував надсекретні дані про шпигунські скандали, корупцію у вищих колах влади, військові злочини та дипломатичні таємниці. Нині він перебуває під вартою у Великій Британії.