Адвокати Чауса вимагатимуть, щоб його справу щодо хабарництва забрали у НАБУ. Вбачають конфлікт інтересів

Адвокат колишнього судді Миколи Чауса Ростислав Кравець заявив, що захист вимагатиме забрати справу щодо хабарництва у Національного антикорупційного бюро і передати її будь—якому іншому правоохоронному органу.

Про це він сказав у своєму відеозверненні 2 серпня.

Адвокат наголосив, що клопотання підготували до Офісу генпрокурора, а не на ім’я генпрокурорки Ірини Венедіктової.

«Я вважаю, що справу (щодо хабарництва — ред.) має розглядати будь-який інший правоохоронний орган, щоб у сторонніх спостерігачів не було питань стосовно упередженості. Ми просимо Офіс генерального прокурора змінити підслідність саме через конфлікт інтересів мого підзахисного та НАБУ», — сказав Кравець.

Він із посиланням на інформацію ЗМІ каже, що «особа, яка неодноразово намагалася дати Чаусу хабар, була потім призначена на високу посаду в НАБУ».

Також адвокат розповів, що Чаус записував свої відеозвернення після зникнення в Молдові «не зі своєї волі».

1 серпня Кравець повідомив, що зміг знайти Чауса після пошуків екссудді в будівлях та госпіталі Служби безпеки України. Адвокат заявляє, що його клієнту загрожує небезпека. За словами Кравця, наразі Микола Чаус не є затриманим, а «перебуває під захистом СБУ».

Що передувало?

30 липня НАБУ та адвокат Чауса Ростислав Кравець заявили, що екссуддю Миколу Чауса знайшли й затримали українські правоохоронці в селі на Вінниччині — його шукали після викрадення в Молдові у квітні 2021 року.

У НАБУ заявили, що Чауса перевозили співробітники СБУ. Антикорупціонери оприлюднили відео, на якому переслідували автівку спецслужбовців і вимагали зупинитися, але марно. Далі авто заїхало в управління СБУ, але слідчих НАБУ туди не пропустив охоронець.

В СБУ зі свого боку заявили, що діяли в межах закону та повноважень. За їхніми словами, 30 липня на гарячу лінію СБУ повідомили, що до селищної ради Вінницької області прибув чоловік, який відрекомендувався Миколою Чаусом. Він нібито попросив викликати саме співробітників СБУ.

Згодом, як кажуть в СБУ, слідчі отримали від Чауса дані про його викрадення, позбавлення волі та застосування до нього інших протизаконних дій. Через це щодо Чауса «вжито заходів для забезпечення його безпеки».

Хто такий Чаус і про яке викрадення йдеться?

Микола Чаус 15 років працював у Дніпровському суді Києва, відомий вироками проти активістів Майдану, зняттям із розшуку ексрегіонала Юрія Іванющенка, розглядом справи Геннадія Корбана.

У 2016 році НАБУ викрило Чауса на отриманні хабаря у 150 тисяч доларів, схованих у двох скляних банках. Гроші нібито призначалися за винесення вироку у справі Світлани Сасевич, яку звинувачували в незаконному збуті наркотичних речовин. Обвинувачення просило для жінки 7 років позбавлення волі, суддя Чаус виніс вирок — 5 років умовно.

У вересні 2016-го Верховна Рада дозволила затримати суддю, але тоді він уже втік з України. З листопада того року Чаус перебував у міжнародному розшуку, а згодом його затримали в Молдові за екстрадиційним запитом. Проте екссуддю досі не екстрадували. А 3 квітня 2021 року Чауса викрали в Молдові.

За даними журналістів-розслідувачів з України та Молдови, молдовські правоохоронці перевіряють на причетність до зникнення Чауса українців, щонайменше двоє з яких прямо пов'язані з Головним управлінням розвідки Міноборони, а ще один — звільнений посадовець Національної поліції. У ГУР Міноборони назвали цю інформацію провокацією російських спецслужб.