Адвокат Чауса заявив, що знайшов колишнього суддю. Той перебуває «під захистом СБУ»

Адвокат колишнього судді Миколи Чауса Ростислав Кравець заявив, що все ж таки зміг знайти його після пошуків у будівлях та госпіталі Служби безпеки України. Він каже, що йому загрожує небезпека.

Про це Кравець заявив у своєму відеозверненні.

«Стан його [Чауса] не дуже, тому я прекрасно розумію СБУ, і, на мою думку, йому [Чаусу] загрожує небезпека. Тому СБУ, я вважаю, абсолютно зараз правильно робить, забезпечує його безпеку», ㅡ заявив адвокат.

У Telegram Кравець зазначив, що, окрім Чауса, поспілкувався ще зі слідчим, але віддалено. З керівниками СБУ розмови не було: «СБУ поки ні на мене, ні на Миколу Чауса жодного тиску не чинила. Те, що вони можуть це робити, як і будь-який інший правоохоронний орган України, сумнівів немає...».

За словами Кравця, наразі Микола Чаус не є затриманим, а «перебуває під захистом СБУ». Адвокат готує документи для надання екссудді необхідної правової допомоги.

«Він у безпеці та отримує необхідну медичну допомогу і, повірте, вона йому потрібна... На мою думку, ситуація не те щоб неординарна, таке взагалі немислимо, щоб могло взагалі статися», ㅡ вказує Кравець.

У коментарі нам адвокат зазначив, що поки не може озвучити деталі розмови з Чаусом, щоб не нашкодити.

«Він мені все розповів. Це, звісно, не вкладається в голові. Голлівуд, певно, буде ганятися за таким сценарієм. Але поки я не можу озвучити це, щоб не нашкодити. Думаю, що всі деталі Чаус розповість сам, і думаю, що тут потрібно буде розв'язувати питання спільно з першими особами держави», — сказав Ростислав Кравець.

Також, на його думку, наразі «війна» між СБУ та НАБУ поки призупинена: «НАБУ націлене просити обрання запобіжного заходу. Але думаю, що це буде не зараз, і думаю, що наразі поки ніхто ганятися ні за ким не буде».

Що передувало?

30 липня НАБУ та адвокат Чауса Ростислав Кравець заявили, що екссуддю Миколу Чауса знайшли та затримали українські правоохоронці в селі на Вінниччині — його шукали після викрадення в Молдові у квітні 2021 року.

У НАБУ заявили, що Чауса перевозили співробітники СБУ. Антикорупціонери оприлюднили відео, на якому переслідували автівку спецслужбовців і вимагали від неї зупинитися, але марно. Далі авто заїхало в управління СБУ, але слідчих НАБУ туди не пропустив охоронець.

Адвокату екссудді Ростиславу Кравцю представник СБУ повідомив, що офіційно Чауса в будівлі немає, тому вони не можуть виконати його прохання про допуск до клієнта. Пізніше Кравець шукав Чауса в інших будівлях та госпіталі СБУ, але там судді теж не знайшлося.

В СБУ своєю чергою заявили, що діяли в межах закону та повноважень. За їхніми словами, 30 липня на гарячу лінію СБУ повідомили, що до селищної ради Вінницької області прибув чоловік, який представився Миколою Чаусом. Він нібито попросив викликати саме співробітників СБУ.

Згодом, як кажуть в СБУ, слідчі отримали від Чауса дані про його викрадення, позбавлення волі та застосування до нього інших протизаконних дій. Через це щодо Чауса «вжито заходів для забезпечення його безпеки».

Хто такий Чаус і про яке викрадення йдеться?

Микола Чаус 15 років працював у Дніпровському суді Києва, відомий вироками проти активістів Майдану, зняттям із розшуку ексрегіонала Юрія Іванющенка, розглядом справи Геннадія Корбана.

У 2016 році НАБУ викрило Чауса на отриманні хабаря у 150 тисяч доларів, схованих у двох скляних банках. Гроші нібито призначалися за винесення вироку у справі Світлани Сасевич, яку звинувачували в незаконному збуті наркотичних речовин. Обвинувачення просило для жінки 7 років позбавлення волі, суддя Чаус виніс вирок — 5 років умовно.

У вересні 2016-го Верховна Рада дозволила затримати суддю, але тоді він уже втік з України. З листопада того року Чаус перебував у міжнародному розшуку, а згодом його затримали в Молдові за екстрадиційним запитом. Проте екссуддю досі не екстрадували. А 3 квітня 2021 року Чауса викрали в Молдові.

За даними журналістів-розслідувачів з України та Молдови, молдовські правоохоронці перевіряють на причетність до зникнення Чауса українців, щонайменше двоє з яких прямо пов'язані з Головним управлінням розвідки Міноборони, а ще один — звільнений посадовець Національної поліції. У ГУР Міноборони назвали цю інформацію провокацією російських спецслужб.