Адвокатка родин Героїв Небесної сотні Сторожук: Ми підтримуємо обмін, але не ціною державних устроїв
Адвокатка родин Героїв Небесної сотні Олена Сторожук заявила під час розгляду зміни запобіжних заходів 5 ексберкутівцям, що сторона потерпілих підтримує обмін полонених, але не ціною того, що ламаються державні устрої.
Про це передає кореспондентка hromadske.
«Фактично зараз ми є учасниками судового розгляду, рішення за нас уже прийняте. Нам адвокатам потерпілих відведена роль статистів. Тому що насправді — рішення політичне, воно жодного відношення не має до КПК. Вирок (для ексберкутівців — ред.) це результат роботи тисячі людей. У нас зруйнований інститут державного обвинувачення, оскільки прокурори, які прийшли в процес, не є самостійними. Вони не приймають своїх рішень. Вони додають до матеріалів якісь доручення, надані іншим прокурором про звільнення осіб до обміну. Ми підтримуємо обмін — наші полонені дуже важливі, але не можна це робити це ціною того, що ламаються державні устрої», — сказала Сторожук.
За словами адвокатки, якщо ексберкутівці будуть на непідконтрольній території, не буде можливості продовжити суд.
«Я вважаю, що говорити про відсутність ризику переховуватись (ексберкутівців — ред.) це ґвалтування правосуддя. Обмін необхідний саме тому, що ці особи перебуватимуть на непідконтрольних територіях і ми не будемо мати можливості продовжити судовий процес. Якщо відбулося політичне рішення на рівні президента — це могло б бути його рішення про помилування для звільнення і передачі для обміну», — заявила Сторожук.
Також Олена Сторожук заявила, що їде до лікарні, бо їй стало зле.
Сьогодні, 28 грудня, апеляційний суд продовжує засідання, де мають розглянути апеляційні скарги на запобіжний захід ексберкутівців, обвинувачених у вбивстві 48 і пораненні 80 людей на вулиці Інститутській 20 лютого 2014 року. hromadske веде пряму трансляцію із зали суду.
Захист обвинувачених у цій справі ексберкутівців Олега Янішевського, Сергія Зінченка та Павла Аброськіна просить звільнити їх трьох з-під варти. А захист ще для двох фігурантів цієї справи — ексберкутівців Сергія Тамтури та Олександра Маринченка, які перебувають під домашнім арештом, — просить скасувати їм запобіжний захід. Однак, якщо прокурори наполягають на зміні запобіжного заходу, мотивуючи це тим, що ексберкутівці у списках, то захист обвинувачених мотивує свої клопотання тим, що переконаний у невинності обвинувачених.
Прокурорів Олексія Донського, Ігоря Земскова, Яніса Сімонова та Дениса Іванова, які упродовж кількох років займалися справами Майдану, виключили із судового процесу у справі про розстріли на Інститутській. Замість них призначили нових — Сергія Куцого, Віталія Суботіна, Олександра Шеваленка. Відповідну постанову ухвалив генеральний прокурор Руслан Рябошапка.
Нагадаємо, 23 грудня на переговорах у Мінську Тристороння контактна група домовилася про обмін полонених між Україною та самопроголошеними «Л/ДНР» до кінця 2019 року. Зеленський заявив, що обмін запланований на 29 грудня, однак остаточні списки досі не узгоджені
Раніше два джерела, дотичних до судової справи про розстріли на вулиці Інститутській в Києві, розповіли hromadske, що українська сторона планує передати бойовикам «ДНР» і «ЛНР» колишніх беркутівців, обвинувачених у розстрілі людей на Інститутській 20 лютого 2014 року, в межах обміну полонених. Йдеться про Олега Янішевського, Сергія Зінченка та Павла Аброськіна, які перебувають під вартою, а також Сергія Тамтуру й Олександра Маринченка, які залишаються під цілодобовим домашнім арештом.
Родини Героїв Небесної сотні звернулись до президента Зеленського з проханням не звільняти колишніх беркутівців для обміну.
24 грудня ознайомлений з питаннями обміну адвокат Валентин Рибін заявив, що Україна викреслює ексберкутівців зі списків на обмін і тим самим ставить увесь обмін під загрозу зриву.