«Агресивний і загрозливий». Оточення Зеленського розповіло, як особистий адвокат Трампа тиснув на Україну у 2019-му

Оточення президента України Володимира Зеленського розповіло журналісту The Washington Post про дії особистого адвоката Дональда Трампа Рудольфа Джуліані у 2019 році — саме вони частково стали причиною оголошення Трампу імпічменту через тиск на українську владу.

За словами співрозмовників The Washington Post, Джуліані намагався домогтися визнання з боку Києва нібито корупції Гантера Байдена — сина колишнього віцепрезидента США Джо Байдена — та спроб Байдена-старшого їх приховати, вдавшися до тиску на українську владу.

Крім того, Джуліані просував тезу про нібито втручання України у вибори у США у 2016 році на боці демократів — це так і не було доведено, зокрема й у тих комітетах Конгресу, які контролювали республіканці.

Водночас Джуліані говорив українським співрозмовникам, що діє від імені президента США, хоча жодної офіційної посади в адміністрації Трампа він так і не обіймав. Стиль спілкування Джуліані неназваний представник оточення Зеленського назвав «агресивним і загрозливим».

Із чого все почалося?

Адвокат Трампа почав встановлювати контакти з Києвом ще у квітні 2019 року — тобто до офіційної інавгурації Зеленського, але після його перемоги в другому турі. Джуліані навіть планував приїхати до Києва у травні 2019-го, але скасував поїздку, бо, мовляв, Зеленський був оточений «ворогами Трампа».

Потім уже представник Зеленського — Андрій Єрмак — намагався встановити контакт із Джуліані. Вони поговорили телефоном за посередництва тодішнього спецпредставника США по Україні Курта Волкера.

За словами колишнього радника Зеленського Ігоря Новікова, до дзвінка Джуліані вдалися лише тому, що «на 100 відсотків» стали впевнені: «Руді був "правою рукою" [Трампа], і без нього жодних зрушень не відбудеться». А до того — «намагалися якнайбільше уникати його».

Про дзвінок Єрмака й Джуліані Волкер згадував під час свідчень у Палаті представників під час імпічменту Трампа. Він, однак, казав, що він був коротким. А от Новіков стверджує, що Єрмак і Джуліані говорили десь 40 хвилин, і адвокат Трампа озвучив свої вимоги до української сторони: Зеленський має публічно оголосити про розслідування діяльності Байденів в Україні та нібито втручання Києва у вибори США 2016 року.

Після того, як наприкінці серпня 2019-го стало відомо про призупинення військової допомоги США Україні, оточення Зеленського справді розмірковувало, чи не виконати вимогу Джуліані. Планувалося, що про розслідування президент України оголосить в інтерв’ю CNN. Але, як відомо, цього так і не сталося.

А що зараз відбувається із Джуліані?

Востаннє Джуліані активно з'являвся у ЗМІ після голосування у США на президентських виборах 2020 року. Він від імені штабу Трампа говорив про нібито численні фальсифікації, через які переміг не республіканець, а демократ Джо Байден. Втім, у жодному із судів жодної інстанції довести це не вдалося.

Понад те, одна з компаній, яка займається обслуговуванням обладнання для підрахунку голосів, подала на Джуліані до суду за звинуваченнями в наклепі й вимагає компенсації в розмірі 1,3 мільярда доларів. А колегія адвокатів Нью-Йорка розпочала розслідування щодо того, чи не порушив Джуліані принципів адвокатської етики. У разі виявлення таких фактів його виключать із колегії.

Джуліані й Волкер відмовилися спілкуватися із журналістом The Washington Post.