Ексспецпредставник Держдепу з питань України Курт Волкер збирається дати свідчення у комітеті Палати представників Конгресу, Вашингтон, округ Колумбія, США, 3 жовтня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Президент США Дональд Трамп не хотів зустрічатись з Володимиром Зеленським та казав про українців: «Вони жахливі люди, які хотіли мене скинути». Такій оцінці Трампа посприяв колишній генеральний прокурор Юрій Луценко, який «розганяв зраду» про «корупцію» колишнього віцепрезидента США Джо Байдена та в американському посольстві. Зрештою голова Білого дому погодився на зустріч із Зеленським, але тільки за умови, що той в офіційному повідомленні згадає про компанію Burisma, в якій працював син Байдена. Тим не менш, команді Зеленського вдалось ухилитись від виконання цієї вимоги.

Подробиці ставлення Трампа до України та інтриг Юрія Луценка, який будь що хотів зберегти посаду генпрокурора при новому президентові, ми дізнаємось зі свідчень Курта Волкера — колишнього спецпредставника США по Донбасу. Стенограма його допиту в Конгресі оприлюднена 5 листопада. hromadske прочитало 425 сторінок документу.

Дійові особи

Допит Волкера відбувся 3 жовтня цього року в межах розслідування щодо можливого імпічменту президента Трампа. Конгресмени 10 годин допитували колишнього спецпредставника по Донбасу за зачиненими дверима. Повна версія його допиту стала публічною тільки місяць потому.

Окрім 362 сторінок стенограми допиту, опубліковано ще 60 сторінок розшифровок телефонної переписки між американськими дипломатами — Волкером, послом США у ЄС Гордоном Сондлендом, а також постійним представником США Вільямом Тейлором, та українськими посадовцями — помічником президента Андрієм Єрмаком, Вадимом Пристайком — на той час заступником голови Офісу президента, а потім міністром іноземних справ, колишнім секретарем РНБО Олександром Данилюком та іншими. Ще один учасник переписок — адвокат Трампа Рудольф (Руді) Джуліані. 

У матеріалах йдеться також про перемовини з Москвою та подробиці зустрічей українських політиків з американськими чиновниками.

Посол США у ЄС Гордон Сондленд прямує на процедуру надання свідчень комітету Палати представників Конгресу, Вашингтон, округ Колумбія, США, 17 жовтня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/SHAWN THEW

Привид Burisma

Свідчення Курта Волкера доволі одноманітні. Конгресмени намагались витягнути з дипломата свідчення про те, що умовою зустрічі Зеленського з Трампом, а потім надання Україні військової допомоги була згода Києва розслідувати конспірологічні теорії, пов'язані з Україною. 

Йдеться про начебто втручання України у президентські вибори 2016 року у США та «корупцію» потенційного конкурента Трампа на майбутніх президентських виборах Джо Байдена. Адвокат Трампа хотів, щоб українці розслідували діяльність нафтогазової компанії Burisma, членом правління якої у 2014-2019 роках був син Байдена Гантер.

Волкер пояснив, що від перемоги Зеленського навесні цього року українська команда намагалася організувати зустріч із Трампом. І хоча ще 29 травня президент України отримав запрошення відвідати Білий дім, воно не містило дати. Далі, упродовж двох місяців, велись перемовини. 

Зокрема, Руді Джуліані дав зрозуміти, що умовою зустрічі є публічна згадка Зеленського про Burisma і «втручання у вибори». Цю умову згодом підхопив і сам Волкер, а також посол США в ЄС Сондленд. Українська сторона — а в цій комунікації найбільше брав участі Андрій Єрмак — погоджувалася на загальні фрази про розслідування корупції без згадки компанії, в якій працював син Байдена. Сондленду цього було недостатньо. Перемовини тривали до горезвісного дзвінка Трампа Зеленському 25 липня цього року і продовжились після нього.

Зліва направо: міністр закордонних справ України Вадим Пристайко, помічник президента України Андрій Єрмак та президент Володимир Зеленський, Нью-Йорк, США, 24 вересня 2019 року
Фото:

Офіс президента України

З розшифровки телефонної переписки видно, що вже в серпні, після зустрічі з Джуліані і розмови з Трампом, Андрій Єрмак не погодився, що Зеленський має згадати Burisma, і погоджував із Волкером формулювання. Текст майбутньої заяви президента України Єрмак надіслав Волкеру 12 серпня цього року. Це єдина фраза російською мовою у переписці між Єрмаком та Волкером, що загалом велася англійською.

На окрему увагу заслуговує проблема втручання в політичні процеси у США, зокрема за можливої участі деяких українських політиків. Хочу зазначити про неприпустимість такої практики. Ми маємо намір забезпечити і довести до кінця прозоре і неупереджене розслідування усіх наявних фактів та епізодів, щоб запобігти таким проблемам у майбутньому.

Фото:

скріншот з оприлюдненого документу свідчень Волкера у Конгресі США в межах розслідування щодо імпічменту Трампа

Волкер обговорив цей текст з послом США у ЄС Сондлендом, на що той зазначив, що «Руді (Джуліані — ред.) вважає це непереконливим». Після чого додав, що адвокату Трампа треба дуже конкретна згадка про Burisma і втручання України у вибори. Волкер згодом відписав Сондленду, що вважає його ідею поганою.

Наступного дня, 13 серпня 2019-го, Волкер надіслав Єрмаку такий варіант тексту:

Окрема увага має бути приділена проблемі втручання в політичний процес у США, зокрема, щодо можливого втручання деяких українських політиків. Хочу зазначити, що це неприпустимо. Ми хочемо провести повне, прозоре і неупереджене розслідування усіх фактів і епізодів, зокрема і щодо Burisma і виборів у США в 2016, яке може запобігти таким проблеми в майбутньому.

Фото:

скріншот з оприлюдненого документу свідчень Волкера у Конгресі США в межах розслідування щодо імпічменту Трампа

За словами Волкера, Єрмак не був задоволений ідеєю згадувати конкретні компанії.

Отож у фінальній версії тексту від Єрмака не було ані слова «Burisma», ані слова «вибори». Якщо українська сторона і погодилася згадати розслідування «втручання» України у 2016-му, то без згадки слова «вибори».

Волкер намагався пояснити конгресменам, що не бачив великої проблеми у згадці компанії, бо сама Burisma була корумпована і не було проблеми з тим, щоб розслідувати її діяльність, тоді як «ніхто не вимагав згадувати розслідування Байденів». Наприклад, навіть посилаючись на нотатки телефонного дзвінка між президентами, Волкер вказує, що Зеленський сказав, що йдеться про розслідування щодо «компанії».

Зліва направо: помічник президент України Андрій Єрмак, президент Володимир Зеленський, міністр закордонних справ України Вадим Пристайко
Фото:

скріншот з оприлюдненого документу свідчень Волкера у Конгресі США в межах розслідування щодо імпічменту Трампа

Конгресмени ж постійно уточнювали, чи не бачить Волкер, що говорячи про Burisma, українці добре розуміли, що справа саме в Байдені.

Питання про те, коли буде погоджено дату візиту, українські політики в серпні-вересні 2019 ставили буквально щодня, і щодня або Тейлор, або Сондленд, або Волкер мали пояснювати, що новин немає.

Непогоджений текст

У вересні 2019-го анонімний викривач повідомив подробиці телефонної розмови Трампа та Зеленського (відбулась 25 липня). За декілька днів стало відомо, що Білий дім опублікує текст цієї розмови, і Андрій Єрмак усіляко просив Волкера надати українській стороні цей документ до його публікації. 

Радник президента України також пропонував зустрітися раніше. Зрештою, держсекретар США Майк Помпео особисто сказав, що це «на жаль» неможливо. Волкер пояснив конгресменам — він особисто вважав, що було б краще, якби українська сторона побачила нотатки заздалегідь.

Держсекретар США Майк Помпео (праворуч) слухає звернення президента США Дональда Трампа (ліворуч) в Білому домі у Вашингтоні, округ Колумбія, США, 23 жовтня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/SHAWN THEW

Нелюбов Трампа та конспірологія Луценка

У своїх свідченнях Волкер підкреслював: великою проблемою було те, що Трамп не любив Україну. За його словами, «негативне ставлення» президента США було очевидне ще під час першого візиту до Вашингтону п'ятого президента України Петра Порошенка. Візит відбувся в червні 2017. Волкер зазначив, що негатив підсилював адвокат Трампа Рудольф Джуліані. Згодом тому почав підігрувати тодішній генпрокурор України Юрій Луценко.

Його прізвище у стенограмі згадується дуже часто. Неодноразово і буквально одними й тими словами Волкер характеризує Луценка як «ненадійну людину, яка поширює вигадки, щоб залишитися на своїй посаді за президентства Зеленського», а також щоб у подальшому уникнути розслідувань своєї роботи у ГПУ. Йдеться, зокрема, про публічні заяви і інтерв’ю Луценка «про українське втручання у вибори у США в 2016-му».

На мою думку, генпрокурор Луценко діяв у власних інтересах, відверто поширюючи вигадки, для того щоб здаватися важливим для США, щоб зберегти роботу. Він мав піти після виборів нового президента. Це було очевидно. Це було ще до обрання Зеленського, але було очевидно, настільки той популярний. Його [Луценка] призначив попередній президент Порошенко, і, думаю, було кілька мотивів — але, думаю, найважливіший — залишатися на посаді, щоб запобігти розслідуванню проти себе за речі, які він міг вчинити як генпрокурор.

Волкер розповів Конгресу, що на прохання Єрмака допоміг тому зустрітись із Джуліані у серпні 2019-го у Мадриді. Свою допомогу він пояснив тим, що сподівався, що таким чином Луценко перестане впливати на команду Трампа і поширювати інформацію у власних інтересах.

Про те, що Луценку не можна довіряти, Волкер сказав Джуліані особисто, під час особистої зустрічі в серпні. До речі, на цьому сніданку був присутнім і американський бізнесмен українського походження Лев Парнас, якого згодом було затримано.

Також Волкер пояснює свої дії й активну комунікацію з Джуліані тим, що буцімто хотів дійсно переконати оточення Трампа і самого Трампа, що «Зеленський — реальний реформатор», і цього разу ті мають допомогти українцям.

Генеральний прокурор України Юрій Луценко під час пресконференції JIT щодо розслідування катастрофи MH17, Ньювегейн, Нідерланди, 19 червня 2019 року
Фото:

EPA-EFE/ROBIN VAN LONKHUIJSEN

60 сторінок чатів у Whatsapp

Найбільше подробиць комунікації американських дипломатів та команди Зеленського за посередництва Джуліані містять 100 сторінок телефонних переписок між ними.

  • В липні 2019 Волкер зустрічався з головою Офісу президента Андрієм Богданом. Також в ці дні Волкер бачився з великою кількістю українських чиновників в Торонто, де проходила Конференція реформ. І якщо Зеленський був готовий до дзвінка Трампа, зокрема — говорити про боротьбу з корупцією і розслідувати справу виборів (не називаючи це саме так), Богдан остерігався, що дзвінок замінить візит президента України до Вашингтону.
  • Андрій Єрмак допомагав Курту Волкеру організувати зустріч у Москві з Дмитром Козаком — заступником очільника уряду Росії, який курує Донбас і Крим.
  • У комунікації з Єрмаком Волкер піднімав питання, насамперед, відносин з Джуліані. Натомість питання, пов’язані з конфліктом на Донбасі (пряма зона відповідальності Волкера), він обговорював з Вадимом Пристайком. Той також пояснював, що є певні просування у відносинах з Росією. Зокрема, що Україна хоче домовитися з німецькою канцлеркою Ангелою Меркель про «оновлення Мінську», а Париж таки готовий прийняти саміт у нормандському форматі у середині вересня 2019 року.
  • Окрема тема — затримка з наданням Україні військової допомоги США. Американські дипломати усіляко приховують від української сторони, що з допомогою відбувається щось незрозуміле. Пояснюють, що все гаразд. Зрештою, наприкінці серпня Вадим Пристайко надсилає Волкеру лінк на статтю в журналі Politicо, що затримка дійсно є. Тільки тоді Волкер це визнає. За кілька днів допомога була розморожена після листа до Трампа американських сенаторів.

Є й момент, в якому Волкер виправдовується перед Пристайком у ситуації, коли в червні 2019-го він прокоментував рішення Росії не видавати моряків. Тоді стався невеличкий скандал, коли на той час міністр закордонних справ Павло Клімкін надіслав ноту МЗС Росії без узгодження з адміністрацією президента. Деякі ЗМІ сприйняли коментар Волкера як підтримку Клімкіна, що сам Волкер заперечив.

Ексспецпредставник Держдепу з питань України Курт Волкер, міністр закордонних справ України Вадим Пристайко, тимчасовий повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор
Фото:

скріншот з оприлюдненого документу свідчень Волкера у Конгресі США в межах розслідування щодо імпічменту Трампа

З переписки тимчасового повіреного США в Україні Вільяма Тейлора та Волкера випливає, що в травні 2019 після відкликання посолки Йованович Волкер вмовляє Тейлора таки приїхати в Україну, хоча той згадує, що дуже складно щось робити, якщо є «зміїне гніздо і в Вашингтоні, і в Києві».

У всіх цих документах лише кілька разів побіжно згадується ім’я Ігоря Коломойського. Але також Тейлор і Волкер говорять про зустріч із на той час заступниками голови Офісу президента Олексієм Гончаруком і Русланом Рябошапкою, на якій Волкер і Тейлор мали запропонувати подивитися на документ щодо боротьби з олігархією в Україні. Втім дипломати уточнюють, що важливо, щоб пропозиції не були нав’язані.

На 2 сторінках викладено концепцію «Зламу олігархічної системи завдяки антимонопольним реформам». Йдеться про те, що запорукою могло б бути ухвалення парламентом жорсткого антимонопольного законодавства за європейським зразком, заборона одному гравцю на ринку контролювати цілий сектор, йшлося там і про ймовірну амністію, пов’язану з придбанням таких активів у разі виконання всіх вимог, але не звільнення від переслідування за кримінальні злочини.

Загалом самі свідчення більше зосереджені саме на розмові Трампа і Зеленського, ролі Руді Джуліані і комунікації. Конгресмени хочуть розібратися, чи є підстави для імпічменту. У своїх відповідях Курт Волкер дозволяє собі відвертість в характеристиці певних політиків, як-от Луценко, однак усіляко уникає того, щоб озвучувати під присягою щось, що б вказувало на критику президента Трампа і його команди. Експосланник намагається створити враження, що довгий час не пов’язував згадки Джуліані про Burisma з Байденом, а погодився підтримувати альтернативний канал комунікації (Єрмак-Джуліані, Сондленд-Джуліані), бо вважав, що таким чином може похитнути категоричну неприязнь Трампа до України.

Поділитись: