Азербайджан знову заявив про обстріли. Вірменія заперечує причетність, а ЄС закликає сторони припинити вогонь

У ніч з 10 по 11 жовтня друге за величиною місто Азербайджану Гянджа знову потрапило під ракетний удар. Унаслідок нього щонайменше 7 людей загинули, а 33 — постраждали. Азербайджан звинувачує в обстрілі Вірменію, та заперечує свою причетність.

Про обстріл стало відомо з повідомлення Міністерства оборони Азербайджану.

За даними азербайджанських військових, через нічний обстріл Гянджі постраждав багатоквартирний житловий будинок, який розташовується у центрі міста. Серед постраждалих були малолітні діти.

Також Азербайджан повідомляє про обстріл населених пунктів, які розташовуються «далеко від зони бойових дій», зокрема, міста Мінжачовир та Геранбойського, Тертерського, Агдамського, Агджабединського, Фізулінського та Джебраїльського районів.

Водночас Вірменія відкидає звинувачення у свій бік та називає інформацію Міноборони Азербайджану «брехнею».

Президент Європейської ради Шарль Мішель закликав обидві країни дотримуватися домовленостей щодо режиму припинення вогню в Нагірному Карабаху.

«Гуманітарне припинення вогню між Вірменією й Азербайджаном — важливий крок на шляху до деескалації. Я закликаю сторони дотримуватися режиму припинення вогню й уникати подальшого насильства і створення небезпеки для мирних жителів», — написав він у Twitter.

А хіба не домовилися про перемир'я?

Очільники Міністерств закордонних справ Азербайджану та Вірменії понад 10 годин у Москві домовлялися про перемир'я у Нагірному Карабаху. Врешті вони вирішили, що з 12:00 (11:00 за Києвом) 10 жовтня припинять вогонь, щоб провести обмін полоненими, тілами загиблих за посередництва «Червоного Хреста».

Очільники МЗС також погодилися додатково обговорити параметри припинення вогню та за посередництва Мінської групи ОБСЄ розпочати перемовини для мирного врегулювання конфлікту.

Однак практично одразу після того, як мав розпочатися режим тиші, сторони звинуватили одна одну в його порушенні.

Що сталося між країнами?

Зранку 27 вересня на кордоні країн, у регіоні Нагірного Карабаху, відновилися бойові дії. Сторони звинувачували одна одну у провокації конфлікту. В Азербайджані, Вірменії та невизнаній Нагірно-Карабаській республіці оголосили воєнний стан та мобілізацію. Країни повідомляють про десятки загиблих і поранених військових та цивільних.

ЄС, НАТО, Україна та Росія закликають країни припинити бойові дії та відновити перемовини. Натомість Туреччина заявила, що підтримуватиме дії Азербайджану та назвала Вірменію «найбільшою загрозою миру в регіоні».

Активні бойові дії тривали на кількох різних напрямках. Обидві сторони (Азербайджан і Вірменія з невизнаною Нагірно-Карабаською Республікою) повідомляли про сотні й тисячі загиблих із боку противника.

У 1988 році між вірменами та азербайджанцями спалахнув збройний конфлікт за контроль суперечними територіями, переважно над Нагірним Карабахом. Регіон, у якому проживало багато вірменів, за радянських часів був у складі Азербайджанської РСР.

Наприкінці 1980-х провірменські сили за підтримки Єревана взяли Нагірний Карабах під свій контроль. Відтоді триває збройний конфлікт між Вірменією та Азербайджаном за ці території. Ситуація на кордоні країн востаннє загострювалася у липні цього року.