Червоний Хрест не прибув на лінію зіткнення, хоча на нього там чекала українська делегація

Представники Міжнародного комітету Червоного Хреста (МКЧХ) не прибули на лінію зіткнення з окупованою територією, де на них чекала українська делегація. Українці хотіли спонукати МКЧХ домогтися від росії доступу до колонії в Оленівці та візиту до українських військовополонених.

Про це повідомив уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

«Це видалось для МКЧХ складнішим, ніж просто вкотре опублікувати "заклики до обох сторін" на сторінках свого сайту. Попри наш заклик і готовність забезпечити таку поїздку, МКЧХ ми не побачили», — пише омбудсмен.

Разом із Лубінцем на лінію зіткнення прибули чотири народні депутати та радниця керівника Офісу президента Дарія Зарівна.

Омбудсмен зазначив, що Україна (на відміну від росії) допускає МКЧХ до утримуваних нею військовополонених і дотримується норм Женевських конвенцій.

«Але МКЧХ мовчить, і за цією мовчанкою криється покривання та приховування від міжнародної спільноти злочинів, які вчиняє рф. Це війна, так. І вона не є безпечною. Але хіба не для цього створена місія МКЧХ, хіба не на її діяльність і виконання покладеного мандата люди з усього світу жертвують кошти?» — запитує Лубінець.

Що передувало?

13 жовтня президент України Володимир Зеленський розкритикував Міжнародний комітет Червоного Хреста за те, що вони досі не відвідали українських військовополонених в окупованій Оленівці.

Того ж дня голова Офісу президента Андрій Єрмак поставив «ультиматум», щоб організація спрямувала туди свою місію впродовж трьох днів. Радник Єрмака Михайло Подоляк пояснив: в ОП готові поставити на міжнародному рівні питання про розформування МКЧХ і створення альтернативної структури в тому разі, якщо МКЧХ і надалі не виконуватиме своїх прямих функцій.

У відповідь на критику МКЧХ заявив, що «поділяє розчарування» від того, що не може відвідати всіх українських військовополонених.

А 15 жовтня Єрмак заявив, що представники Червоного Хреста мають прибути на лінію зіткнення на сході України 17 жовтня. Він наголосив, що це «стало б дуже важливим кроком».

Єрмак також закликав нову голову МКЧХ зробити все можливе для відправлення місії Червоного Хреста до колонії в Оленівці на тимчасово окупованій території Донецької області, де внаслідок організованого росіянами теракту було вбито понад 50 захисників України. Глава ОП запевняв, що Україна зі свого боку готова всіляко сприяти такій місії.

Внаслідок вибуху в колонії окупованої Оленівки загинули понад 50 полонених «азовців», ані Червоний Хрест, ані місія ООН не відвідали там полонених українців. У Генштабі ЗСУ кажуть, що обстріл колонії умисно здійснили російські військові.

Відповідно до Женевської конвенції сторони в міжнародному збройному конфлікті зобов'язані надати МКЧХ негайний доступ до всіх військовополонених і право їх відвідувати. А втім, росія ігнорує цей документ.