Чи налякає Путіна зброя, яку світ надсилає Україні
Цього тижня Велика Британія направила до України до десятка літаків — кожен з озброєнням від уряду Її Величності. У такий спосіб британці продемонстрували, що перед загрозою нової агресії з боку Москви підтримують Київ не лише словами.
Лондон був у цьому не сам: після провалу переговорів у форматі Росія — НАТО про готовність надати України озброєння почали заявляти й інші країни.
Це контрастує з 2014-м. Тоді українці обурювалися млявою позицією демократичного світу: Захід лише висловлював «глибоке занепокоєння» щодо анексії Криму та початку бойових дій на Донбасі.
Що змінилося? Хто і яке озброєння надає Україні? Чи впливають ці поставки на баланс сил між арміями Росії та України? Про це — у матеріалі hromadske.
Чому змінилася позиція Заходу
У порівнянні з 2014 роком, ситуація з російською агресією (та й світом загалом) кардинально інша.
По-перше, дотепер Росія намагалася діяти гібридно, приховувати свою армію під умовними «шахтарями».
«Але в нинішній ситуації гібридних підходів нема. Росія ставить Заходу ультиматум, тож у західних країн менше зв’язані руки, зокрема й щодо постачання зброї», — пояснює в коментарі hromadske експерт Центру дослідження армії Ігор Левченко.
По-друге, західні країни вже інакше ставляться до самої України завдяки розбудові власної армії та визначенню Києвом пріоритетів зовнішньої політики.
«Ще з 2010 року, відколи Україна оголосила про нейтралітет і позаблоковість, вона руйнувала свої збройні сили й мала суперечливі стосунки із західними країнами. Тож тоді було важко уявити, що Захід одразу почне постачати нам озброєння та військову техніку», — каже hromadske заступник директора Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Михайло Самусь.
По-третє, відбулися зміни в західних країнах. Велика Британія реалізувала Brexit — і це, як не парадоксально, зіграло на руку Україні.
«Британія знову стає глобальною. Вона вийшла з ЄС, повернула собі певні можливості геополітичного й економічного впливу у світі», — заявив в інтерв’ю «Радіо Свобода» посол України у Великій Британії Вадим Пристайко.
Нині Лондон скидається на локомотив надання Україні допомоги у вигляді озброєння: вже після перших літаків з вантажем британський міністр оборони Бен Воллес заявив «Daily Mail», що Велика Британія готова надіслати ще більшу кількість зброї, аби зірвати російське вторгнення.
Схожу позицію мають і США. Вже другий американський президент погоджується на підтримку України озброєнням та технікою, тоді як Обама не схвалював надання нашій державі летальної зброї.
Які країни дають озброєння
Поки що найбільша допомога надійшла зі США. Торік на підтримку української армії американці виділили 450 мільйонів доларів, і наприкінці грудня адміністрація Байдена таємно додала ще 200 мільйонів доларів. А на цей рік Вашингтон запланував на допомогу українським збройним силам 300 мільйонів доларів.
Під час останнього візиту в Київ держсекретар Ентоні Блінкен підкреслив, що торік США надали Україні більше допомоги, ніж будь-коли з 2014-го. І додав, що підтримка триватиме, а в разі нової російської агресії Росії стане ще потужнішою.
Активізувалася й Велика Британія. «Ми вже вісім років допомагаємо Україні будувати обороноздатність, і вирішили посилити цю допомогу на тлі російської агресії. Британія підтримує своїх союзників», — наголосив міністр оборони Бен Воллес в інтерв’ю «Daily Mail».
Протягом останнього тижня стало відомо, що 22 мільйони євро на військову реформу надасть Данія, а від Чехії Київ зможе отримати зброю. Прохання надання зброї обговорює й Канада. Латвія, Естонія та Литва вже мають дозвіл Держдепартаменту США надіслати в Україну протиброньові ракети та іншу зброю американського виробництва.
Німці будуть мовчати?
Менше з тим, позиція Берліну залишається непохитною: зброю Україні не надавати.
«Німеччина не постачатиме Україні зброю, а російську агресію спробує зупинити дипломатичним шляхом», — так заявив канцлер Німеччини Олаф Шольц.
Поведінку німців критикує і українська влада, і європейці.
«"Не провокувати Росію" — ця стратегія не працює і не працюватиме», — говорив міністр оборони України Олексій Резніков.
«Дуже жаль, що є кілька європейських країн, які з різних причин не готові до цього. Я не вважаю це правильним», — додає міністр оборони Латвії Артіс Пабрікс.
Все через Кодекс поведінки у сфері трансферу озброєння — так позицію Берліну пояснює Михайло Самусь з Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння. У документі йдеться про те, що країни ЄС мають утримуватися від постачання озброєння й військової техніки в зони, де тривають збройні конфлікти.
«Більшість країн Західної Європи заявили, що наслідуватимуть моральні принципи цього кодексу. І німці досі вважають, що коли вони говорять, що не будуть постачати зброю Україні — вони таким чином сприяють справі миру. У них така “високоморальна”, на їхній погляд, логіка», — пояснює Михайло Самусь.
Утім, уже й у Німеччині знаходяться ті, хто за надання Україні озброєння. В середу, 19 січня, з такою пропозицією виступила голова комітету з питань оборони німецького Бундестагу Марі-Агнес Штрак-Циммерман. Вона наголосила, що попри домовленості не постачати зброю в кризові регіони, тут слід зробити виключення.
Загалом же, окрім США, Британії та країн, які постійно підтримували Україну, охочих надати Києву зброю більше нема, — так підсумовує Ігор Левченко з Центру дослідження армії. Втім, журналісти британського видання «Daily Mail» припускають, що поставки з Великої Британії можуть переконати й інші західні уряди посилити свою допомогу.
Яку зброю дають Україні
З 2018-го американці надсилають Україні протитанкові ракетні комплекси «Джавеліни». Також зі США до Одеси прибули важко озброєні патрульні катери. А цієї весни очікують на шість гелікоптерів, що раніше перебували на озброєнні армії Афганістану.
«Вертольоти типу Мі-8 — це техніка, яка не буде зайвою для української армії. У нас є певний брак вертольотів. Плюс в Україні є бази для ремонту і обслуговування, досвід експлуатації цих вертольотів. Ці нові машини можуть підсилити армійську авіацію», — вважає експерт Центру дослідження армії Ігор Левченко.
Крім того, раніше Туреччина продала Україні ударні безпілотники «Байрактар», що мають керовані ракети.
«Байрактар» і «Джавеліни» уже пройшли перевірку на Донбасі (щоправда, останні офіційно випробували лише на полігоні).
Видання Politico повідомляє, що найближчим часом США розпочне процес постачання протиброньових ракет і боєприпасів.
«Джавеліни» планувала надіслати й Естонія, а окрім них — гаубиці калібру 122-мм. Для цього Таллін мав отримати дозволи третіх країн: щодо «Джавелінів» він уже надійшов зі США. На додачу, Литві дозволили надіслати Києву ракети Stinger.
Британський міністр оборони Бен Воллес зауважив, що Лондон може надати Україні 2 000 протитанкових ракетних установок — йдеться про протитанкові гранатомети NLAW, які ефективні в умовах бою у містах. Ця зброя знищує танк на відстані до 800 метрів і пробиває броню товщиною понад 500 мм.
За даними Sky News ці установки вже надійшли в Україну. А разом з ними прибуло і 30 британських спецназівців, які мають навчити українських військових обходитися з новою протитанковою зброєю.
Саме ці гранатометий доправляли британські літаки останніми днями.
«Дають те, що просте у використанні та не потребує довгого часу для підготовки операторів того озброєння. Простіше дати ручний гранатомет, ніж протитанковий ракетний комплекс, який потребує підготовки операторів. Дають те, що може швидко підвищити стійкість українських військ у певних сферах», — пояснює Ігор Левченко.
Окрім цього, з британцями Україна має ще один тривалий і масштабний проєкт: розбудову Військово-морського флоту України. На нього Лондон планує виділити 1 мільярд 250 мільйонів фунтів. Завдяки цій допомозі Україна зможе розширити бази на Чорному та Азовському морях (у Бердянську та Очакові), а також побудувати 8 ракетних катерів.
Ще відомо, що наступного тижня уряд Чехії теж планує ухвалити рішення про відправку в Україну артилерійських боєприпасів.
На додачу до всього, західні країни також надають допомогу інструкторами, засобами зв’язку й медичними засобами.
Україна просить більшого
«Нам необхідно створити сучасну систему протиповітряної та протиракетної оборони. Нам потрібен потужний флот і берегова оборона. Нам потрібна бойова авіація. Ракетна програма потребуватиме значних ресурсів, її необхідно фінансувати. Бо це стратегічні переваги для країни», — розповів «АрміяІнформ» про стратегічні напрямки розвитку української армії міністр оборони Резніков.
Також Резніков заявляє, що Україна потребує не лише оборонного озброєння, а й наступального. Втім, саме в цих найважливіших для української армії напрямках допомоги досі нема. Михайло Самусь пояснює це тим, що адміністрація Байдена не наважується на такі кроки, бо хоче зберегти простір для маневру з Путіним. Відбувається тонка дипломатична гра.
«Постачання протиракетної оборони просто зараз буде означати, що США вже не сподіваються на дипломатичне вирішення проблеми, а йдуть шляхом надання зброї, яка зможе справді зупинити російську навалу», — вважає Самусь.
Чи змінюється баланс сил
Постачання летальної та сучасної зброї Україні вже викликало негативну реакцію Кремля. З-поміж вимог до США та НАТО Москва окремо зазначила відмову від озброєння української армії: у Путіна ці постачання вважають небезпечними для Росії.
Окремо дісталося Великобританії.
Російські дипломати дорікали Лондону, що поставками озброєння в Україну Британія «лише підживить кризу та посилить напругу». І це навіть із тим, що отримане від США, Великобританії, Туреччини та інших країн озброєння реально не впливає на дисбаланс сил.
«Це пристосування наших можливостей до того дисбалансу, який існує в силах Росії — з одного боку, і України — з іншого», — зауважує експерт ЦДА Ігор Левченко.
Стратегічних змін у цьому балансі не бачить і Михайло Самусь з Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння. Поки що йдеться лише про тактичні зміни у військовому протистоянні на Донбасі.
«Коли ми отримаємо ракетні катери з ударним потенціалом, вже можна буде говорити про зміну стратегічного балансу в Чорному морі. А Чорне море взагалі змінює баланс у протистоянні з Росією. Ще ситуацію могла б змінити протиракетна оборона. Нам потрібна зброя, яка буде зупиняти ракетні атаки, можливо, завдавати ракетні атаки по території Росії. Ось така зброя змінить стратегічний баланс», — підсумовує Михайло Самусь.
Менше з тим, попри те, що глобально отримана зброя не змінює розклад сил у війні Росії проти України, вона вже збільшує вартість агресії Кремля. Простіше кажучи, що більше американських чи британських літаків доправлять озброєння на українські аеродроми — то більше «вантажів 200» повертатиметься в російські міста й села в разі наступу армії РФ. І невдоволення населення Росії щодо військової агресії в Україні посилюватиметься.