Перший Exit в історії Євросоюзу: Велика Британія вийшла з об’єднання

З 23:00 за лондонським часом (01:00 за Києвом) Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії перестало бути членом Європейського Союзу. Вперше в історії ЄС його покинула одна з країн на основі статті 50 Лісабонського договору.

У самій Великій Британії з нагоди Brexit на вулиці міст вийшли тисячі людей — як прихильників, так і противників виходу. Вони несли прапори Сполученого Королівства — які лишень нещодавно зняли з євроінституцій — та прапори Євросоюзу.

У Лондоні до святкування Brexit підготувалися ґрунтовно. На центральній площі міста вечірку — так зване Brexit Party — влаштувала Партія Brexit, яку очолює Найджел Фарадж.

А на Даунінґ-стріт спроєктували величезного цифрового годинника, який вів зворотний відлік до моменту виходу Великої Британії з ЄС. Біґ-Бен, усупереч обіцянкам прем’єра Бориса Джонсона, так і не задзвонив: не вистачило ані часу, ані зібраних на краудфандингу грошей.

Сам Джонсон у своєму зверненні до британців запевнив: Brexit — це «не кінець, а лише початок. Момент, коли починається світанок, піднімається завіса й розпочинається новий акт нашої величної національної п’єси».

Що про Brexit думають британці?

«Це полегшення. Принаймні — кінець багатьом рокам мого чекання на вихід (із ЄС — ред.), коли я спостерігав за тим, як вони робили всілякі дурниці, аби лишень цього не відбулось», — говорить hromadske Метью, житель Бристоля, який приїхав до Лондона.

«Вони» — це істеблішмент, парламент, ЗМІ, ЄС. Це перемога — не хочу, аби це звучало надто зухвало — британської громадськості, яка весь час поводилася загалом тихо й дисципліновано, але сказала: «ні, ми хочемо піти», — пояснює він.

Водночас противниця виходу з ЄС Вєра, яка приїхала на лондонську акцію із Суррея, говорить, що дуже схвильована за те, що буде далі.

«Я відчувала, що просто не могла пройти повз, бо я зла, мені сумно — певно, мені просто хотілося побути серед однодумців, а ще я хотіла допомогти показати, що є й противники (Brexit — ред.)», — говорить вона.

«Хто ці люди? — риторично питає Вєра, махаючи рукою в бік «брекзитерів». — Вони не ті, хто отримає користь від Brexit. Хто з нього отримає — вже отримує — зиск, то це мільйонери. Цих людей просто шиють у дурні».

З нагоди виходу Великої Британії з ЄС висловилися й європейські політики та лідери. Деякі, як-от міністр закордонних справ Нідерландів Штефан Блок, зробили це в доволі гумористичний спосіб.

«Любі сусіди по Північному морю, як же нам не хочеться, аби ви йшли від нас. Часу на важливі перемовини про наші майбутні взаємини вкрай мало. Не встигли озирнутися — і вже знову гаряча пора», — написав він у Twitter, натякаючи на те, що для укладання нової угоди про торгівлю між Великою Британією та ЄС є лише 11 місяців.

Нагадаємо, що після офіційного виходу Великої Британії з ЄС почнеться 11-місячний перехідний період до грудня 2020 року, протягом якого сторони мають юридично закріпити свої майбутні відносини — зокрема торговельні. Водночас Велика Британія буде дотримуватися певних норм ЄС, але не братиме участі в його інституціях.

співавторка: Джуліет Бретан