Ціна газу у Європі знову б’є історичні рекорди: сягнула понад $2000 за тисячу кубометрів
Нинішня ціна газу в Європі подолала позначку у $2000 за тисячу кубометрів. Це новий історичний рекорд.
Про це пише «Інтерфакс-Україна».
Зазначається, що ціни підскочили на тлі інформації про зупинку та розворот у реверс трансконтинентального газопроводу «Ямал-Європа», а також падіння вітрогенерації в регіоні.
Спочатку повідомлялося, що ціна найближчого (січневого) документ, який засвідчує зобов'язання придбати базовий актив у визначений час та на визначених умовах у майбутньомуф'ючерсу на біржі вдень 21 грудня досягла 163,19 євро за МВт/год, тобто $1906 за тисячу кубометрів. Водночас за даними ICE Futures, ціна згодом сягнула $2000 за тисячу кубометрів.
Це абсолютний рекорд за всю історію торгів (колишній був зафіксований на початку жовтня цього року).
Опалювальний сезон у Європі
Інформагентство також пише, що оновлений прогноз погоди обіцяє на цьому та наступному тижні у Європі кілька днів сильних холодів. У середньому груднева температура повітря у регіоні цього року на два градуси нижча, ніж роком раніше. Але такі значення відповідають середнім за останні десять років.
Водночас у Європі сильно знизилося виробництво електроенергії з відновлюваних джерел. 20 грудня внесок вітрової генерації у вироблення електроенергії становив лише 9,4%, тоді як за попередній тиждень (з 13 по 19 грудня) середній показник становив 13,7%, свідчать дані асоціації WindEurope.
Нинішній рівень запасів газу в підземних сховищах Європи досяг позначки 59,57% від їх максимальної місткості (дані на ранок 20 грудня) — це на 16,3% нижче за середнє значення за останні п'ять років, свідчать дані Gas Infrastructure Europe.
Шантаж Росії
Ще у вересні The Times повідомило, що міністри енергетики країн Європейського Союзу на зустрічі обговорили план протидії газовому шантажу Росії. Державну компанію РФ «Газпром» звинувачують у створенні штучного дефіциту на ринку, що призвело до зростання цін на блакитне паливо.
Норвегія раніше заявила, що готова збільшити свій видобуток природного газу для покриття дефіциту в ЄС.
Із серпня 2021 року на європейських газових хабах зростає ціна на блакитне паливо. Серед причин цього явища видання Bloomberg називало аварію на одній з установок «Газпрому», а також скорочення прокачування газу до Європи російською стороною.
Останній чинник зокрема пов'язаний із добудовою російського газогону «Північний потік-2».