CNN: Директор ЦРУ та американські сенатори непублічно зустрілися з Зеленським. Говорили про загрозу вторгнення РФ

Директор Центрального розвідувального управління США Вільям Бернс минулого тижня (10—16 січня) відвідав Київ, де мав зустрічі з президентом Володимиром Зеленським та колегами з української розвідки.

Про це 18 січня пише CNN із посиланням на два джерела, знайомих із поїздкою.

Один з американських чиновників зазначив виданню, що Бернс мав консультації з колегами з української розвідки «через побоювання щодо подальшого вторгнення Росії в Україну».

«Вони обговорили поточні оцінки ризику для України. Перебуваючи там, він також мав можливість обговорити поточну ситуацію з президентом Зеленським та зусилля щодо деескалації напруженості», — казав чиновник.

Після цього 17 січня група з семи американських сенаторів зустрілась у Києві з президентом Володимиром Зеленським — вони теж говорили про загрози потенційного вторгнення Росії в Україну.

Зустріч із сенаторами

У складі двопартійної делегації були сенатори-демократи Джин Шахін із Нью-Гемпшира, Кріс Мерфі та Річард Блюменталь із Коннектикуту та Емі Клобучар із Міннесоти, а також сенатори-республіканці Роб Портман з Огайо, Кевін Крамер із Північної Дакоти та Роджер Вікер із Міссісіпі.

CNN зазначає, що вони прибули, щоб підтвердити відданість США Україні, оскільки Росія «збирає десятки тисяч військ уздовж кордону України».

«Якщо Путін думає, що може ввійти в центр чи захід України без значної боротьби, то він принципово неправильно зрозумів український народ і його готовність», — сказав Кріс Мерфі журналістам.

Речник Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко заявив CNN, що очікує, що делегація США надасть Конгресу серйозні рекомендації стосовно посилення санкцій проти Росії.

Що відбувається на кордонах України?

Начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов 21 листопада заявив, що Росія готується до можливої атаки на схід і південь України в січні-лютому 2022 року. За даними розвідки, біля кордонів України перебувають 92 тисячі російських військових.

Спершу в Росії інформацію про загрозу нападу на Україну називали штучно створеною істерикою. Проте вже 18 грудня у Москві продемонстрували нову риторику. Заступник голови Міністерства закордонних справ Олександр Грушко заявив, що якщо Захід не сприйматиме серйозно запропоновані Москвою «гарантії безпеки», які передбачають невступ України в НАТО, то Росія застосує «військово-технічну альтернативу».

На тлі можливого загострення російської агресії президенти США та РФ на початку й наприкінці грудня провели переговори.

А втім, за їхніми підсумками кожен лишився при своєму: у Білому домі наполягали на зменшенні напруженості з Україною та попереджали про «рішучу відповідь», натомість у Кремлі вимагали затвердження так званих гарантій безпеки з боку США та НАТО і заявляли, що Байден нібито обіцяв не розміщувати в Україні ударне наступальне озброєння.

Після цього переговори щодо «гарантій безпеки», які Москва хоче отримати від Заходу, перейшли на рівень делегацій США та Росії. Крім того, в Альянсі неодноразово стверджували, що Росія не може перешкодити Україні зблизитися з НАТО і не має права голосу в цьому питанні.