Депутати можуть проголосувати за ринок землі вже 14 січня — радник прем’єра
У законопроекті 2178-10 щодо земельної реформи з’явився текст — це означає, що депутати можуть розглянути його вже 14 січня, на першому пленарному засіданні після канікул.
Про це повідомив радник прем'єр-міністра України з економічних питань Олексій Мушак.
Він уточнив, що за регламентом текст до другого читання має бути наданий за 10 днів до дати розгляду. 4 січня текст законопроекту з’явився, це означає, що всі формальні процедури виконані.
«До 6 сторінок законопроекту було подано 4018 правок на 2528 сторінках. Більше 2000 з них стосується референдуму. Саме слово референдум в таблиці змін зустрічається 4178. Частіше ніж будь-яке інше слово. По факту це є законодавчим спамом, бо референдум необхідно виписувати не в земельному кодексі, а в іншому законі. Всі правки об'єднані в 9 блоків, в кожному з яких підтримано системну правку», — написав Мушак.
Радник прем’єра додав, що у сесійній залі законопроект пропонується розглядати за статтею 119 регламенту Ради. Вона зокрема передбачає постатейне обговорення та голосування.
Нагадаємо, наприкінці грудня профільний комітет Ради рекомендував депутатам ухвалити земельну реформу.
13 листопада парламент попередньо підтримав закон про ринок землі. Згідно з законопроєктом, ринок землі пропонують відкрити з 1 жовтня 2020 року. У проєкті встановили правило, за яким до 1 січня 2024 року не допускається купівля землі юрособами, бенефіціарними власниками яких є іноземці та особи без громадянства.
Земельна реформа передбачає фінансову підтримку дрібних фермерів, водночас вона також має сприяти розвитку середніх і великих фермерів.
Наявність заборони на продаж землі та відсутність ринку сільськогосподарських земель в Україні призводить до того, що економічне зростання недоотримує близько 1% від валового внутрішнього продукту щороку, зазначив головний економіст Європейського банку реконструкції та розвитку Сергій Гурієв.
Зазначимо, що через заборону на продаж сільськогосподарської землі в Україні (дію мораторію на продаж) єдиним способом передати землю іншій зацікавленій особі за винагороду є її здача в оренду. Договори на оренду землі зазвичай є довгостроковими та укладаються в середньому на 8-10 років. При цьому, вартість оренди земельних паїв є заниженою, а ринок — неконкурентним, адже, як правило, на оренду паїв претендує лише один орендар, який і диктує ціну.