Засідання Ради, на якому парламентарі розглянули законопроєкт про ринок землі та попереньо проголосували за зняття мораторій на продаж сільхозземель, Київ, 13 листопада 2019 року
Фото:

Кузьмін Олександр/УНІАН

Народні депутати у першому читанні підтримали законопроєкт, який передбачає скасування мораторію на продаж землі в Україні. Тепер його ще мають доопрацювати та підтримати у другому читанні.

«За» відповідний законопроєкт №2178-10 проголосували 240 депутатів — 227 з фракції «Слуга Народу» та 13 позафракційних.

Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тимофій Милованов з трибуни парламенту сказав, що 8,2 мільйона гектарів сільськогосподарських земель, які належать державі, потрібно передати «в руки ефективних фермерів».

Також, за його словами, банки не боятимуться видавати кредити на купівлю землі, оскільки держава гарантує їх часткове покриття, якщо позику не повертатимуть. Для цього в бюджеті передбачили додатково 240 мільйонів гривень.

«Додатково 4 мільярди буде використано на підтримку сільськогосподарського виробника і конкретно на компенсування відсоткової ставки», — додав очільник відомства.

Депутатка від «Опозиційної платформи — За життя» Наталія Королевська переконана, що українські громадяни сьогодні не готові до відкриття ринку землі. На її думку, це питання має бути винесене на референдум перед голосуванням у Раді.

Лідерка фракції «Батьківщина» Юлія Тимошенко, зокрема, висловила обурення прописаною в законі нормою, котра дозволяє купувати землю юрособам. За її словами, 7 млн га землі вже належить компаніям, чиї контрольні пакети — в іноземних корпорацій.

Згідно з пояснювальною запискою, проєкт закону передбачає з 1 жовтня 2020 скасування заборони на продаж землі. У законопроєкті прописали, що купувати земельні ділянки зможуть громадяни України, територіальні громади, держава, юридичні особи України.

Окрім того, дозвіл отримають й іноземні громадяни та особи без громадянства, якщо отримають землю у спадок. Водночас, вони зобов’язані «відчужити ділянку протягом року».

У цьому проєкті встановили правило, за яким до 1 січня 2024 року не допускається купівля землі юрособами, бенефіціарними власниками яких є іноземці та особи без громадянства.

Одному громадянину дозволяється мати 8% сільськогосподарських земель області чи 0,5% сільськогосподарських земель України. Для порівняння, в урядовому законопроєкті №2178 передбачали 15%.

Також буде встановлено мінімальну стартову ціну продажу земельних ділянок державної та комунальної власності на земельних торгах.

Нагадаємо, як свідчать дані опитування соціологічної служби «Центр Разумкова», якби референдум щодо запровадження ринку сільськогосподарської землі відбувся найближчої неділі, то більшість українців проголосували б за продовження заборони на її продаж.

Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук закликав депутатів Верховної Ради України підтримати законопроєкти про ринок землі. Гончарук підкреслив, що з прихильниками та противниками ринку землі проєкти обговорювали кілька місяців.

Президентський законопроєкт передбачає відкриття земельного ринку у 2020 році. Володимир Зеленський запевнив, що для іноземців ринок землі відкриють лише за результатами загальнонаціонального референдуму. Водночас в запропонованому до першого читання проєкті закону є перехідний період до 1 січня 2024 року – до цього періоду юридичні особи з бенефіціарами-іноземцями купувати землю не зможуть.

Земельна реформа передбачає фінансову підтримку дрібних фермерів, водночас вона також має сприяти розвитку середніх і великих фермерів, повідомив заступник міністра розвитку економіки Тарас Висоцький.

Наявність заборони на продаж землі та відсутність ринку сільськогосподарських земель в Україні призводить до того, що економічне зростання недоотримує близько 1% від валового внутрішнього продукту щороку, зазначив головний економіст Європейського банку реконструкції та розвитку Сергій Гурієв.

Поділитись: