Держбюджет-2018 раунд перший: який план доходів та видатків затвердила Рада
14 листопада Верховна рада в першому читанні затвердила проект закону про державний бюджет на 2018 рік. Уряд направив документ до парламенту ще в жовтні, після чого депутати запропонували свої поправки. Їх Кабмін має врахувати й за два тижні надіслати до парламенту в проекті закону до другого читання
14 листопада Верховна рада в першому читанні затвердила проект закону про державний бюджет на 2018 рік. Уряд направив документ до парламенту ще в жовтні, після чого депутати запропонували свої поправки. Їх Кабмін має врахувати й за два тижні надіслати до парламенту в проекті закону до другого читання.
У підсумку документ підтримали 260 голосами депутатів з фракцій «Блоку Петра Порошенка», «Народного Фронту», а також депутатських груп «Відродження» та «Воля народу». Згідно з бюджетним кодексом, усього депутати мають тричі проголосувати за проект бюджету. Традиційно фінальне голосування відбувається незадовго до Нового року. Громадське аналізувало документ у жовтні, одразу після оприлюднення.
З чого складається бюджет?
Володимир Гройсман планує зібрати у вигляді податків, акцизів, зборів, доходів держпідприємств і плати за адміністративні послуги 877 мільярдів гривень. Більше третини (297 мільярдів) уряд сподівається отримати від сплати податку на додану вартість з товарів, що завозяться до України з-за кордону.
90 мільярдів податку на доходи мають сплатити офіційно працевлаштовані українці. Усі підприємці, ураховуючи великих, чиї статки оцінюються в мільярди доларів, заплатять трохи менше — 72 мільярди гривень у вигляді податку на прибуток.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як Гройсман та депутати не доділили 27 мільярдів гривень
Ще 80 мільярдів гривень уряд сподівається отримати завдяки споживачам алкоголю та тютюну — саме стільки має надійти до бюджету від сплати акцизів.
Підприємці, що імпортують алкоголь і тютюн, сплатять 46 мільярдів гривень акцизних зборів, щоб завести товар в Україну. Підприємці, які видобувають в Україні корисні копалини — перш за все газ і нафту — сплатять 40 мільярдів гривень. Іще 20 мільярдів мають заробити державні підприємства.
Виплати боргів
Україна продовжує жити в борг — запланованих доходів на 71 мільярд гривень менше, ніж витрат. Загалом країна заборгувала майже 2 трильйони гривень — кожен українець, включно з немовлятами й пенсіонерами, винен кредиторам приблизно 50 тисяч гривень. Частину боргу уряд має виплатити наступного року.
На це піде третина бюджету — 306 мільярдів гривень. Ще 130 мільярдів держава витратить на обслуговування державного боргу.
Щоб повернути борги минулих років, у 2018-му уряд планує запозичити 241 мільярд гривень. Для порівняння: цьогоріч Кабмін позичатиме на 40 мільярдів менше.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Ми не хочемо створювати надтягар, але повертати борги доведеться» — голова місії МВФ в Україні
Бюджетні витрати
На виплату пенсій наступного року запланували витратити 141 мільярд гривень. Суму можна порівняти з фінансуванням усіх силових відомств — 165 мільярдів. Заразом утримання чотирьох правоохоронних органів (МВС, ГПУ, СБУ та НАБУ) коштуватиме платникам податків майже стільки ж, як і фінансування армії, що воює на Сході (82 та 83 мільярди гривень відповідно).
Ще 180 мільярдів гривень поділять між собою міністерства освіти та охорони здоров’я. У порівнянні з цими сумами, решта видатків виглядає значно скромніше. Навіть рекордний план фінансування будівництва та ремонту доріг (37 мільярдів гривень), що цього року майже вдвічі більший від плану.
На фінансування Суспільного мовлення піде 776 мільйонів гривень. Це вдвічі менше від реальних потреб. Тим часом рекордсмен зі збільшення витрат — Міністерство інформаційної політики. У 2014 році, коли відомство створили, воно обійшлося платникам податків менш ніж у 7 мільйонів гривень. Наступного року на нього планують витратити 562 мільйони.
Підписуйтесь на наш канал у Telegram