В останньому інтерв’ю Жерома Ваше перед від’їздом з України Громадське спитало про українські борги, роль олігархів, націоналізацію Приватбанку і стан банківської системи.

«Реструктуризація національного боргу», «транш», «дефолт» – за останні кілька років ці економічні терміни стали добре відомими чи не кожному українцеві. Нині Україна залежить від фінансової підтримки з-за кордону.

Міжнародний валютний Фонд має значний вплив, коли йдеться про реформування української економіки або наявність грошей на державних рахунках.

Жером Ваше 4 роки очолював представництво МВФ і днями завершив місію в Україні. Він був свідком драматичних подій – від усвідомлення, що державна скарбниця порожня, а країна на межі банкрутства, до націоналізації одного з найбільших банків.

Перемовини з МВФ нерідко відбуваються за зачиненими дверима, тоді як далеко не кожен розуміє, яким чином співпраця України і МВФ здатна поліпшити добробут громадян.

В останньому інтерв’ю Жерома Ваше перед від’їздом з України Громадське спитало про українські борги, роль олігархів, націоналізацію Приватбанку і стан банківської системи.

Голова місії МВФ в Україні Жером Ваше Фото: Громадське

Чотири роки співпраці

Це були чотири драматичні роки. Україна була на межі дефолту, банкрутства. Нині, здається, ситуація стабілізувалася. Якими були ризики тоді, і які умови тепер?

Іще 2013-го в економіці був великий дисбаланс: дефіцит бюджету та фіскальний дефіцит, резерви вичерпані, курс валют стрибає. Такою була відправна точка.

Серйозні зовнішні виклики, воєнний конфлікт (який триває), торгівельні удар — усе це треба було враховувати й усунути величезний економічний дисбаланс, що існував раніше. МВФ уперше зіткнулося з необхідністю вирішувати таку ситуацію.

Пригадую, коли прийшла нова влада, з'ясувалося, що державна скарбниця порожня. Я добре пам'ятаю деякі перші зустрічі, наприклад, 24 лютого 2014 року. Ці моменти були вирішальними, гадаю, міжнародне співтовариство відреагувало тоді дуже швидко, але і влада показала готовність впроваджувати реформи.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Трирічна перспектива Мінфіну: служба фінансових розслідувань і пенсійна реформа — інтерв'ю з міністром фінансів

За цей час Україна отримала майже 9 мільярдів доларів кредиту. Відбулася реструктуризація державного боргу. Але вже у 2018 —  2019 кредити треба повертати. Чи здатна Україна це зробити? Чи борг укотре реструктуризують, а повернення відтермінують?

Ми не хочемо створювати надтягар. Реструктуризація боргу передусім дає країні час перепочити. Та повертати борги все одно доведеться. Влада має усвідомлювати, що треба накопичувати резерви, що слід бути обережними з тіньовими рахунками, дефіцитом.

Україна досі не залучає достатньо прямих іноземних інвестицій. Так само немає достатньої кількості надходжень з приватизації, що могло б збільшити валютні резерви.  

Відповідно до досліджень, близько 40% української економіки — у тіні. Як можна змінити ситуацію?

Це один з найсерйозніших викликів не лише для України, але й для значної частини інших країн. Існує чимало версій, щодо того, яка саме частина української економіки в тіні. Насправді чимала. Тягар лягає на тих, хто чесно платить податки. Але все ж характерна для бізнес-середовища безкарність ліквідована.

Голова місії МВФ в Україні Жером Ваше Фото: Громадське

Доля олігархів в Україні

Україна – це досі олігархія?

Система залишається незмінною: у кожному з секторів економіки є кілька великих груп, які керуються власними інтересами. Це і треба змінювати, аби економіка зростала. Потенціал України величезний, зокрема в галузях, в основі яких — середній та малий бізнес. Скажімо, та сама ІТ-сфера. Зростають найменш зарегульовані галузі, й ті, де немає бізнес-інтересів окремих груп. Також необхідно переглянути роль держпідприємств, адже зазвичай саме вони працюють у чиїхось особистих інтересах.

Чи ви особисто спілкувалися з Рінатом Ахметовим, Ігорем Коломойським? Це люди, яких не виходить не помічати, коли йдеться про великі зміни в економіці. Яким ви бачите їхнє місце в майбутній економіці України?

Як інституція, ми не ведемо перемовин з окремими компаніями чи фізичними особами. Моє головне завдання – спілкуватися з представниками влади і обговорювати політику. Ми ведемо перемовини з українською владою, уповноваженою виконувати обіцянки, які дала міжнародному співтовариству.

Ігор Коломойський Фото: Владислав Мусієнко/УНІАН

Те, над чим працює МВФ в Україні, стосується саме зміни відносин держави та олігархів. Якою буде подальша доля Ахметова, Коломойського? Вони є власниками великих підприємств. Від їхньої волі може залежати і приватизація, і націоналізація. Так само вони лишаються гравцями в банківській сфері – а це те, чим переймається МВФ.

Ми не вважаємо, що до якихось персоналій можна ставитися так, ніби вони понад законом. Слід зазначити, що відбувається чимало такого, що напряму не зветься «боротьбою з корупцією», однак має великий позитивний вплив.

Ви згадали про фінансовий сектор. Національний банк України доклав чимало зусиль, аби змусити власників банків повернути капітал у банки. Так само чимало зробили, щоб вирішити питання, яке ми називаємо "кредитуванням зацікавлених сторін" — це коли власники використовують банки для фінансування власної діяльності, порушуючи і українські, і міжнародні правила. Наразі все робиться для захисту вкладників. Не дивно, що зацікавлені сторони противляться цим крокам.

Головний банк країни

Мова зайшла про НБУ. Валерія Гонтарєва подала у відставку. Чого ви очікуєте від нового очільника НБУ?

Важливо розуміти, що Валерія Гонтарєва за ці роки провела колосальну роботу, яка не робилася раніше. Упровадили систему контролю та «очистили» банківський сектор. Здійснили реформу НБУ, як інституції. Нині це сучасний центральний банк, з яким ми можемо вести ґрунтовний діалог.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чим запам’яталась Валерія Гонтарева на посаді глави Нацбанку — 7 фактів

Триває процес рекапіталізації, вирішується проблема «кредитування зацікавлених осіб», впроваджується належна система контролю. Також з’являться інші аспекти. Деякі не такі вже й нові. Наприклад, уряд разом з Міністерством фінансів має забезпечити відповідне управління державними банками. Це свого роду виклик. Інший виклик для уряду, як акціонера, — повернути якнайбільше кредитів, які були видані цими банками.

Попри схвальні відгуки міжнародної спільноти, Валерія Гонтарєва не є популярним у суспільстві персонажем. Критикують і за її бізнес, і за ситуацію довкола банку Михайлівський. Лунають підозри про використання інсайдерської інформації.

Людям потрібен час, щоб зрозуміти важливість зробленого. Це природна ситуація — помічати негативне. Були, як я їх називаю, економічні ілюзії щодо обмінного курсу, стану банківської системи. І тривали вони надто довго. Регулювання жорстке.

З іншого боку, є чимало зацікавлених осіб, які володіють банками. Серед них і парламентарі, незадоволені політикою, що проводиться. Зокрема, перевіркою капіталізації банків, чи не кредитують банки власників, та чи дотримуються визначеної політики — приміром, щоб унеможливити відмивання коштів.

На думку Жерома Ваше, Валерія Гонтарева за час роботи на посту голови Нацбанку провела колосальну роботу, яка не робилася раніше Фото: Владислав Мусієнко/УНІАН

Націоналізація Приватбанку

Як відбувалась націоналізація Приватбанку? Якою була роль МВФ та міжнародного співтовариства в цьому процесі?

Процес ще триває. Знадобиться кілька років, щоб усвідомити масштаб цієї програми.  Як і для багатьох інших слабких банків з недолугим менеджментом, це був перший та нелегкий крок. Звісно, було занепокоєння. Банк був системний, міг уплинути на платоспроможність банківської системи, базу депозитів. Це була складна для влади операція, але, гадаю, головної мети — збереження стабільності — досягнуто.

Яка наразі найбільша проблема з націоналізацією Приватбанку?

Йдеться про повернення кредитів, що видавалися зацікавленим особам чи акціонерам. Ключове завдання — забезпечити баланс пасивів та активів. Існує і важливий компонент, який також був серед зобов’язань України перед МВФ, — повернути якомога більше коштів.

Націоналізація Приватбанку була складною для влади операцією, вважає Жером Ваше Фото: Синиця Олександр

Наскільки це великий тягар для української економіки?

Повернення кредитів потребує часу. Наразі ціна питання — понад 5% ВВП. Ми сподіваємося, що влада зробить усе можливе, аби зменшити цей показник. Остаточна цифра буде відома, коли процес завершиться.

Що обговорювали за зачиненими дверима з власником Приватбанку? Скільки сторін залучали?

У всіх цих ситуаціях з рекапіталізацією (відновленням статутних капіталів банку – ред.) відбувається діалог за участі контролюючого органу та власника банку. Такі дискусії виникають не лише в Україні. Існують певні конфіденційні аспекти, адже інформація може вплинути на ринок, стабільність фінансової системи.

Щодо Приватбанку, НБУ та влада в особі Міністерства фінансів прямо та завчасно розклали по поличках мотиви націоналізації. Проблема була відомою певний час. Націоналізація відбулася, і суспільство отримало достатньо пояснень з цього приводу.

Голова місії МВФ в Україні Жером Ваше Фото: Громадське

Боротьба з корупцією: справи гинуть у судах

Коли ви, як представник МВФ, кажете — треба боротися з корупцією, що саме маєте на увазі?

Бракує останнього чи не найважливішого кроку: справи мають бути доведені до кінця. Наприклад, був прогрес у створенні НАБУ. Та справи гинуть у судах. Одна з опцій, підтриманих міжнародним співтовариством та суспільством, — створення антикорупційного суду. Коли НБУ проводило чистку банківської системи, деякі з власників мали бути притягнуті до відповідальності, але ці справи теж закривають.

Важливі речі зробили для макроекономічної стабілізації. Позитивні зрушення були і в питаннях, які раніше вважалися табуйованими: фінансова криза через обмінний курс, реформування фінансового сектору, очищення банківського сектору. У багатьох країнах цей етап був найскладнішим.

Земельна реформа

Чи справді МВФ погодилося на те, що мораторій на продаж землі не скасують найближчим часом?  

Відбулося кілька важливих дискусій, зокрема щодо пенсійної реформи, антикорупційної, приватизації та земельної реформи. Усе це важливі речі для забезпечення стійкого зростання. Як кредитори, ми хочемо його бачити. Земельна реформа — серед аспектів, які можуть забезпечити це.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Мораторій на продаж землі порушує конституційні права українців», — словацький реформатор

Мільйони власників земельних ділянок зараз по факту не можуть ними розпоряджатися. Тоді як господарювання на земельних ділянках, що належать державі, украй погане. Вони перебувають у квазі-приватній власності. Цій ненормальній ситуації варто покласти край. Важливо, щоб реформа була швидко запущена, але таким чином, аби в її успішності не було сумнівів. Українська сторона дала ряд зобов’язань щодо земельної реформи.

Мільйони власників земельних ділянок без проведення земельної реформи не можуть цими ділянками розпоряджатися Фото: Олег Шрамко/УНІАН

Новий транш МВФ

Які умови треба виконати для отримання нового траншу МВФ і коли на нього чекати? Яка ймовірність його не отримати?

Процес триває. Зрештою позику видадуть за результатами обговорення радою директорів МВФ. Цього разу ми сфокусовані на кількох напрямках, які частково вже обговорили. Включно з пенсійною реформою та антикорупційною політикою, йшлося також про створення антикорупційного суду, впровадження земельної реформи та приватизації. Ми чітко розуміємо, що може зробити українська влада, та як це ефективно впровадити. Відповідь доволі проста: спершу це треба обговорити на рівні політиків, а вже потім — на рівні ради [директорів МВФ].

Чи може Україна обійтись без фінансової допомоги МВФ?

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Без солідарності: яку пенсію отримають нинішні тридцятирічні

Ми надаємо кошти, але також консультуємо з багатьох питань. Ми сподіваємося побачити зростання і те, як Україна зможе втриматися на ногах самостійно, без нашої допомоги. Важливо, щоб це зростання було стійким.

Потреба створювати резерви, щоб бути спроможними захиститися від потрясінь, досі актуальна. Та ззовні видно, що Україна прогресує, аби бути самостійною.

Отримання наступного траншу Україною залежить не тільки від директорів МВФ, а й від рішень української влади та реформ всередині країни (на фото президент директорка-розпорядниця Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард (праворуч) та президент України Петро Порошенко під час зустрічі у Києві) Фото: EPA/SERGEY DOLZHENKO

Що варто знати людині, яка змінить вас на посаді?

Щоб зрозуміти ситуацію зсередини, ми маємо правильно аналізувати все, що відбувається. Цим ми займаємося постійно. Я вважаю, що саме в цій роботі, особливо в Україні, варто бути твердим та не зраджувати своїх принципів та політик, особливо коли йдеться про системні зміни.

Я не думаю, що ми зможемо допомогти Україні, якщо не будемо наполягати на своєму. Ми маємо підготувати найкращі політики та запропонувати їх упровадження.

Підписуйтесь на наш канал в Telegram

Поділитись: