Держсекретар США Блінкен зустрівся з Зеленським. Каже, що про це його попросив Байден

Держсекретар США Ентоні Блінкен 19 січня прибув у Київ, де зустрівся з президентом Володимиром Зеленським. Зустріч відбулася на тлі безрезультатних переговорів між делегаціями Росії та США, а також НАТО.

Про зміст переговорів повідомляє «Інтерфакс-Україна».

Так, Зеленський подякував держсекретарю за візит, який «іще раз наголошує на потужній підтримці нашої незалежності, суверенітету країни з боку США».

«Вдячний за дієву політичну та безпекову підтримку США. Розраховую на посилення економічної та фінансової взаємодії. Переконаний, жодного рішення про Україну без України не буде», — написав Зеленський у своєму Twitter про результати переговорів.

Зі свого боку Блінкен під час зустрічі розповів, що приїхав на прохання президента США Джо Байдена, щоб підтвердити підтримку України зі сторони США. Держсекретар наголосив, що «зараз як ніколи все залежить від українців і ні від кого іншого, щоб вирішити своє майбутнє та майбутнє цієї країни». Скупчення російських військ біля кордонів з Україною він назвав «безпрецедентною загрозою».

Зустріч держсекретаря США Ентоні Блінкена з президентом України Володимиром Зеленським у Києві, 19 січня 2022 рокуВолодимир Зеленський / Twitter

Крім того, за словами держсекретаря, Байден хотів, щоб він приїхав і поспілкувався з Зеленським про минулий тиждень інтенсивної дипломатії, а також для консультацій про наступні кроки, зокрема зустріч Блінкена з міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим 21 січня.

«Мета Росії — посіяти розкол між нашими країнами, ми не можемо дозволити їм це зробити... Ми повинні з вами діяти спільно, продовжити нашу єдність і посилити її. Вона найважливіша на цю мить, зокрема у разі агресії з боку Росії», — наголосив американський дипломат під час зустрічі з Зеленським.

Попередні контакти

Зеленський зустрічався з Блінкеном у травні 2021-го. Київ став першою європейською столицею, яку держсекретар США відвідав із повноцінним двостороннім візитом.

А вже у грудні Зеленський провів із Блінкеном телефонну розмову на тлі стягування російських військ до кордонів України. Вона відбулася напередодні розмови Байдена та Путіна. Тоді Сполучені Штати пригрозили Росії санкціями у разі наступу.

Путін із Байденом провели переговори ще наприкінці грудня. А Зеленський із Байденом — 9 грудня 2021-го та 2 січня.

Що передувало візиту Блінкена?

У грудні Москва запропонувала «гарантії безпеки», які передбачають невступ України до НАТО. У Росії пригрозили, що застосують «військово-технічну альтернативу», якщо їхні пропозиції Захід не сприйматиме серйозно.

Упродовж минулого тижня — 10 та 12 січня — у Європі відбулися переговори з Росією. Спершу на рівні делегацій пройшли переговори між США та Росією. Вони тривали понад 7 годин, але дипломатичного прориву не сталося.

Потім відбулися переговори між НАТО та Росією. Альянс підтвердив важливість діалогу, але запевнив, що йти на компроміс із вимогами Росії не буде. У Кремлі обидві зустрічі назвали безрезультатними.

А вже за два дні після зустрічі НАТО — Росія сталася кібератака на сайти державних установ України. В СБУ виявили окремі ознаки причетності до інциденту хакерських груп, пов’язаних зі спецслужбами РФ. Також експерти з кібербезпеки припускають, що кібератака може бути пов'язана з нещодавніми переговорами, які не принесли РФ бажаного результату.

Після всіх цих подій Держдепартамент анонсував візит Ентоні Блінкена до Києва.

Водночас біля кордонів України залишаються приблизно 100 тисяч російських військових, за даними New York Times. Зокрема, Росія стягує військову авіацію. А на лютий у Білорусі заплановані військові навчання з Росією, солдати вже починають прибувати до країни.

За даними розвідки, Росія готується до можливої атаки на схід і південь України в січні-лютому 2022 року. Американські розвідники, відповідно до сценарію, яким поділився Bloomberg, вважають, що Білорусь може бути одним із трьох напрямків нападу РФ.