Дезертир з Польщі розповів держканалу Білорусі про «вбивства волонтерів» на кордоні. Щодо нього порушили справу
Польський прикордонник—дезертир Еміль Чечко, який попросив притулок у Білорусі, розповів білоруському державному телеканалу про нібито вбивства волонтерів польськими силовиками на кордоні. У Польщі розпочали розслідування за фактом дезертирства чоловіка.
Про це пишуть PEP та Polsat News.
В інтерв'ю державному білоруському телеканалу «Білорусь 1» чоловік розповів, нібито польські силовики вживали алкоголь, ловили волонтерів та мігрантів та вбивали їх. Чечко заявив, нібито був свідком двох таких випадків. Утім, окрім слів самого чоловіка, підтверджень цьому немає.
AMP версія сайту не підтримує цей контент
Переглянути в Telegram.Окрім того, чоловік розповідає, що втік через колючий дріт, порвавши штани та поранивши руку. В інтерв'ю Чечко також зазначається, що він перебіг нейтральну смугу та, побачивши польський патруль, «зняв одяг, взяв у руки та голий окільними шляхами побіг у сторону Білорусі». Під час інтерв'ю він сидить у формі з нашивкою польського прапора на плечі та своїми документами.
Окружна прокуратура Варшави повідомила, що за фактом дезертирства військового наразі проводиться розслідування та встановлюється його місцеперебування. За дезертирство йому загрожує від 1 до 10 років ув'язнення.
Прокуратура не виключає подання клопотання про тримання під вартою чоловіка, але поки розслідування перебуває на початковій стадії.
Міністр оборони Польщі Маріуш Блащак розповів, що військовий «мав серйозні проблеми із законом» та звільнився з армії. Він зазначив, що Чечко не мали відправляти на службу до кордону, тож наказав знайти відповідальних за таке рішення.
Міністр не уточнює, про яке порушення закону йдеться. Польське видання Gazeta Wyborcza, посилаючись на джерела, пише, що польський солдат нібито мав проблеми з алкоголем та наркотиками, а також нібито побив власну матір.
Заяви з Білорусі
Це вже не вперше у Білорусі говорять про «вбивства на кордоні». Раніше самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що за час міграційної кризи на польсько-білоруському кордоні з'явилася велика кількість «безіменних могил» мігрантів, але польська влада «приховує цю інформацію».
Лукашенко також організував зустріч із мігрантами, де запевняв, що не буде «робити політику» на їхній долі, закликав не вірити фейкам і погрожував західним країнам (зокрема Польщі та Німеччині), що робитиме «все, що побажають мігранти».
А втім, компанія Meta (Facebook) відзвітувала, що видалила десятки білоруських акаунтів і груп у Facebook та Instagram, які були націлені на аудиторію на Близькому Сході й у Європі та пов'язані з КДБ Білорусі.
У Meta вказують, що ця мережа працювала, щоб відмовляти мігрантів від в’їзду до ЄС. Фальшиві персони у соцмережах розповідали про «свій негативний досвід» в'їзду до Польщі з Білорусі та важке життя мігрантів у Європі. Окрім того, вони писали про «антимігрантську політику» та «неонацистську діяльність» у Польщі.
Що відбувається на кордоні Білорусі?
Ще наприкінці травня Лукашенко у відповідь на санкції ЄС заявив, що перестане стримувати рух мігрантів через свою країну.
З того часу ситуація з мігрантами до Європи загострилася, а низка сусідніх із Білоруссю країн (Польща, Литва, Латвія) оголосили про будівництво парканів, щоб хоч якось стримати людей.
Білорусь зі свого боку звинувачувала країни ЄС у «протиправній поведінці» з мігрантами й біженцями та в порушенні власних принципів.
Ситуація на білоруському кордоні загострилася з початку листопада. 8 листопада в Польщі повідомили про «найбільшу спробу силового проникнення» мігрантів до країни.
Мігранти проривалися через кордон, застосовуючи каміння, сльозогінний газ, лазери та стробоскопи. У прикордонній службі Польщі впевнені, що ними мігрантів забезпечують білоруси.
За даними РНБО, міграційна криза може зачепити й Україну, оскільки на території Білорусі перебувають 16 тисяч мігрантів. А втім, у Білорусі заявляли, що частина людей або повернулися самі на батьківщину, або ж їх евакуювали посольства їхніх країн.