Заповнені реанімації та важкий перебіг хвороби. Чи можна вже дітей вакцинувати від коронавірусу?
10 листопада міський голова Києва Віталій Кличко заявив, що в лікарнях міста перебуває рекордна кількість дітей з коронавірусом. В Україні цього дня захворіли більше ніж півтори тисячі дітей.
Водночас у Київській міській дитячій клінічній інфекційній лікарні серед пацієнтів стаціонару не було жодної вакцинованої дитини.
Чи справді під час цієї хвилі коронавірусу діти хворіють більше, як у них перебігає хвороба й чому їх необхідно щеплювати — у матеріалі hromadske.
Якби вакцинувати можна було раніше
З 27 жовтня в Україні дозволили вакцинувати всіх дітей від 12 років. Зробити це можна в пунктах щеплень, де є вакцина — Comirnaty від Pfizer/BioNTech.
Якщо дитині 12-15 років, з нею мають бути батьки чи опікуни. З 16 років підліток може отримати щеплення сам. Інтервал між дозами — 21-28 днів.
Центр контролю та профілактичних захворювань CDC рекомендує також вакцинувати дітей від 5 років. У США цю категорію вже щеплюють.
Одеситка Оксана Хаєцька шкодує, що в Україні лише нещодавно почали вакцинувати дітей від 12 років і досі не дозволили щепити молодших.
Можливо, тоді її троє синів та донька не захворіли б на коронавірус.
«Це все сталося через день після того, як ми вакцинували їх проти грипу. Спершу чоловік почував себе недобре. Після нього занедужали й діти. Ми думали: можливо, це така реакція на вакцинацію. Але ні. Тест підтвердив, що у чоловіка — коронавірус», — каже Оксана й додає, що вони обоє були вакцинованими.
У кожного з дітей хвороба протікала по-різному. У 7-річної доньки зникли нюх і смак, була температура 37,5°C, біль у горлі, нежить. 8-річний син мав температуру, яка сягала щонайбільше 38 градусів.
Та чи не найважчий перебіг був у 10-річного сина. У нього хвороба почалася з утрати нюху та смаку, сухого кашлю й температури, яка піднялася до 40,4°C. Того дня, коли це трапилося, Оксана не змогла навіть викликати швидку для сина. Її дзвінок був на автовідповідачі протягом години. Тож справлялася сама: давала жарознижувальні препарати, щоб стабілізувати стан хлопця, стежила за рівнем сатурації. За ним захворів і найстарший, 16-річний син, який мав температуру 38,9°C та всі симптоми ГРВІ.
Сімейна лікарка дітей була у відпустці й відмовилася говорити з Оксаною, тому жінка поїхала з ними всіма до лікарні.
Після чотирьох годин чекання у черзі сім’я отримала рецепт на симптоматичне лікування. Про госпіталізацію хлопчика, який мав високу температуру, не йшлося.
За декілька тижнів діти одужали, тільки 10-річний син досі має сухий кашель.
Оксана каже: «Я — за вакцинацію. Краще пережити передбачувані ефекти від вакцини, ніж непередбачувані від коронавірусу».
Вірус, який вражає дітей
Тетяна Камінська, директорка Київської міської дитячої клінічної інфекційної лікарні, де приймають хворих на коронавірус, розповідає: станом на 10 листопада в медзакладі на 70% були заповнені ліжка й на 100% — місця в реанімації.
Здебільшого в лікарню надходять діти у середньо-важкому стані, з пневмоніями. І якщо за попередньої хвилі у лікарню потрапляли підлітки, то зараз 80% госпіталізованих дітей — молодші за 6 років.
«Під час нинішньої хвилі діти почали хворіти з високою температурою, пневмонією, дихальним дистресом. Стали частіше потрапляти до стаціонару», — каже педіатриня й інфекціоністка Олена Луцька й додає. — Вірус “Дельта” більш заразний, має вище вірусне навантаження, тому в разі інфікування перебіг хвороби, ймовірно, буде важчим».
Діти, хворі на коронавірус, можуть мати низку неспецифічних симптомів, які не фіксували раніше: підвищений ацетон, блювання, імітацію кишкової інфекції.
«Болі в животі можуть бути такими сильними, що батьки іноді їдуть у лікарню, аби впевнитися, що це не хірургічна патологія. Температура в дітей під час коронавірусу не завжди підвищується», — розповідає педіатриня.
У дітей молодшого віку, які хворіють на коронавірус, часто розвивається бронхіоліт — уражаються дрібні бронхи, що може призвести до розладів функції дихання.
Найвразливішими до хвороби є діти з бронхіальною астмою, з вадами легень, передчасно народжені, які мають цукровий діабет, дитячий церебральний параліч, ураження системи крові, нервової системи.
Вакцинуйте мою дитину
Педіатриня Олена Луцька дітей від 12 років радить обов’язково вакцинувати проти коронавірусу. Перед щепленням лікар повинен оглянути дитину. Якщо вона має гостру фазу захворювання, лихоманку, порушений загальний стан, вакцинацію варто відкласти й дочекатися одужання. Також дитині необхідно мати всі обов’язкові для її віку щеплення: проти поліомієліту, туберкульозу, дифтерії, кору, кашлюку, паротиту, гепатиту B, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту.
«Охоплення загальними щепленнями в нашій країні критично низьке. Зараз може виникнути багато спекуляцій, коли заради поїздки за кордон батьки вакцинуватимуть дитину лише проти коронавірусу. Але важливо пам’ятати й про інші важкі захворювання. Не коронавірусом єдиним», — каже педіатриня.
Між обов’язковими щепленнями та вакцинацією проти коронавірусу має минути щонайменше два тижні.
Леся Бондарук чи не одна з перших у Луцьку вакцинувала свою 15-річну доньку Ніно. 27 жовтня дізналася про те, що МОЗ ухвалило відповідну постанову, зачекала декілька днів, переглянула сюжети на телебаченні, у яких ішлося про особистий досвід батьків, що вакцинували дітей, і почала телефонувати сімейному лікарю доньки.
Спершу їй відмовили через те, що нібито в медзакладі ще не отримали відповідні накази від міністерства та вакцину. Таку ж відповідь почула й на гарячій лінії МОЗ. Леся не зупинялась — і вже згодом розмовляла з головною лікаркою Луцької міської дитячої поліклініки. За кілька годин вона оглянула Ніно, і дівчинка отримала щеплення в центрі первинної медичної допомоги.
«Донька була здоровою, мала всі обов’язкові щеплення. Чому мені не захистити дитину? Чекати ковіду й потім довгі роки лікувати наслідки? Я цього не хочу», — каже Леся.
Після вакцинації дівчинка відчувала біль у передпліччі, руку було важко підіймати.
Олена Луцька зазначає, що така реакція на вакцину є типовою та очікуваною. Також у дітей може підвищуватися температура, почервоніти місце уколу після щеплення.
«Це реакції формування імунітету з боку організму. Вони не страшні. Ми про них говоримо з батьками. Якщо ці симптоми спричиняють дискомфорт, можна прийняти знеболювальне — парацетамол чи ібупрофен», — каже лікарка.
За кілька днів у Ніно все минулося. Тепер вона чекає на свою другу дозу вакцини: Лесі пообіцяли, що дівчинка має отримати її в дитячій поліклініці.
Оскільки Ніно вже є 15 років, вона зможе згенерувати сертифікат про вакцинацію в «Дії» самостійно. Дітям до 14 років це можуть зробити батьки у своїх профілях застосунку.
«Дітей важливо вакцинувати проти коронавірусу. По-перше, у них можуть розвинутися важкі форми хвороби, вони можуть потрапити до стаціонару, мати наслідки. По-друге, навіть якщо діти легко перенесуть хворобу, вони можуть розповсюджувати вірус та інфікувати когось вразливішого», — каже Олена Луцька.
Станом на 7 листопада в Україні вакцинували 1,29% дітей віком 12-17 років. Першу дозу отримали 17 289 дітей, другу — 13 579.