«Газпром» не захотів бронювати додатковий транзит газу через Україну у 2022 році
Російський «Газпром» відмовився від бронювання додаткових потужностей української та польської газотранспортних систем у першому кварталі 2022 року.
Про це повідомив «Интерфакс» із посиланням на платформи GSA Platform та Regional Booking Platform.
Наразі у «Газпрому» залишається тільки довгострокове бронювання української ГТС на 40 мільярдів кубометрів газу на рік.
Як зазначає «Интерфакс», російська компанія вирішила не вдаватися до довгострокового бронювання, а обмежитися додатковими контрактами на місяць.
Нагадаємо, наприкінці жовтня президент України Володимир Зеленський запропонував знижку в 50% за транзит газу, який перевищує закріплені угодою обсяги в 40 мільярдів кубометрів на рік. Так Україна вирішила сприяти подоланню газової кризи в Європі.
Газова криза у Європі
Упродовж останніх тижнів у Європі відбувається рекордне зростання ціни на газ. Наприклад, за даними британської біржі ICE, вранці 6 жовтня ціна на газ сягнула 1600 доларів за тисячу кубометрів, а вже вдень перевищила 1900 доларів.
Через це деякі підприємства змушені скорочувати або призупиняти виробництво. А європейські держави та ЄС ухвалили програми підтримки населення й бізнесу.
Причин стрімкого зростання цін на газ декілька: відновлення економіки після пандемії COVID-19 (яка потребує газу для виробництва енергії), низькі запаси газу в підземних сховищах у Європі, а також створення Росією штучного дефіциту газу.
Зокрема Bloomberg, посилаючись на джерела, раніше писало, що Росія не пропонуватиме Європі збільшення постачання газу для нормалізації цін на нього, якщо європейський регулятор не схвалить запуск газопроводу «Північний потік-2».