Газова криза: Зеленський запропонував компаніям із Європи й Росії збільшити транзит Україною зі знижкою у 50%
Президент Володимир Зеленський запропонував знижку в 50% за транзит газу, який перевищує закріплені угодою обсяги в 40 мільярдів кубометрів на рік. Так Україна хоче сприяти подоланню газової кризи в Європі.
Про це він заявив в інтерв’ю Bloomberg.
«Україна пропонує додаткові обсяги транзиту всім потенційним транзитерам. Хотіли б залучити як клієнтів європейські компанії, але додаткові обсяги транзиту доступні й для "Газпрому"», — сказав Зеленський. «Газпром» не відповів на запит Bloomberg щодо пропозиції.
Зеленський додав, що збільшення транзиту газу Україна обговорює з Німеччиною та ЄС. Зеленський сподівається, що вони «незабаром розпочнуть переговори на практиці з цього питання — безумовно, важливого для всієї Європи».
«Україна своєю чергою гарантує транзит і спеціальні антикризові умови транзиту газу за межами договірних обсягів. Зрозумійте правильно: я певен, якщо не зробити цього просто зараз, втрати Європи цієї зими будуть надзвичайними», — вважає президент.
Доповнено 22:40. Радниця глави «Нафтогазу» Олена Зеркаль заявила, що пропозиція Зеленського може «забезпечити Європу газом без запуску "Північного потоку-2"».
«Ми демонструємо спроможність нашої ГТС, показуємо, що готові включатися у вирішення газової кризи. По-друге, це вибиває козирі з рук Москви, яка заявляє, ніби "український транзит дорогий і ненадійний". Хоч насправді все навпаки», — каже Зеркаль.
Раніше секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов заявив, що Україна готова «на спеціальних умовах» запропонувати Європі транзит 55 мільярдів кубометрів газу на додачу до передбачених угодою з Росією 40 мільярдів для подолання дефіциту блакитного палива.
Доповнено 22:40. Зеркаль пояснила, що затвердити спеціальні умови транзиту газу Україною повинен регулятор — Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, а також «Нафтогаз» і Оператор газотранспортної системи України.
Нагадаємо, угоду про транзит газу «Нафтогаз» і «Газпром» уклали 30 грудня 2019 року терміном на п'ять років із можливим продовженням ще на 10 років. Відповідно до угоди, у 2020 році обсяг транзиту становив 65 мільярдів кубометрів газу, а у наступні роки — по 40 мільярдів кубометрів.
В останні тижні ціни газу на європейських ринках встановлювали рекордні значення. Через це деякі підприємства змушені скорочувати або призупиняти виробництво. А європейські держави та ЄС ухвалювали програми підтримки населення й бізнесу.
Причин у стрімкого зростання цін на газ кілька: відновлення економіки після пандемії COVID-19 (яка потребує газу для виробництва енергії), низькі запаси газу в підземних сховищах у Європі, а також створення Росією штучного дефіциту газу. Зокрема Bloomberg, посилаючись на джерела, раніше писало, що Росія не пропонуватиме Європі збільшення постачання газу для нормалізації цін на нього, якщо європейський регулятор не схвалить запуск газопроводу «Північний потік-2».
- Поділитися: