Гей, «новий Кеннеді» і соратник Обами: хто позмагається з Трампом за Білий дім
Чи оберуть Трампа ще на один термін? Відповідь будемо знати 3 листопада 2020 року — саме тоді відбудуться президентські вибори в США. І хоч до них ще півтора року, кампанія в Америці уже набирає обертів. Про свою участь у гонці, крім президента, вже оголосили 22 кандидати. Та з них поки лише один республіканець. Сенаторка-донька мігрантів, мер-гей і колишній віце-президент. Розповідаємо, хто готовий кинути виклик Трампу і чому на цих виборах республіканці вирішують не балотуватись.
В бій ідуть одні «старигани»
З усіх демократів найбільше шансів опинитися у фінальному раунді мають важковаговики й ветерани американської політики — Берні Сандерс та Джо Байден. Перший балотувався у 2016 році, але програв праймеріз Гілларі Клінтон, другий був віце-президентом США за часів Обами.
Вихід на поле Байдена, який довго не оголошував про свою участь у виборах, поки є найсерйознішим викликом для Трампа в цій кампанії. Американські оглядачі називають його єдиним, хто може перемогти чинного президента.
«Якщо ми дамо Дональду Трампу вісім років у Білому домі, він назавжди і принципово змінить характер цієї нації і те, ким ми є. Я не можу стояти осторонь і спостерігати, як це відбувається», — оголосив Байден у відеоролику.
В центрі його звернення опинився Шарлоттсвіль — американське місто, в якому у 2017 році відбулися сутички націоналістів та їхніх противників: тоді через бійку загинула одна жінка.
Дональд Трамп, попри вимоги американських політиків, так і не засудив радикалів. Він сказав, що «по обидва боки були хороші й погані люди». За словами Джо Байдена, це стало ключовим моментом, який підштовхнув його до рішення змагатися за Білий дім.
Байден був не лише найближчим соратником Барака Обами, він є його близьким другом. Політик дотепер користується великим авторитетом серед демократів: за першу добу після оголошення своєї участі у виборах він зібрав 6.3 мільйони доларів пожертв, найвищий показник цієї кампанії.
У нього найбільший політичний досвід з усіх кандидатів — у великій політиці Джо Байден аж 50 років. Цікаво, що у своєму відеоролику, як і Трамп з гаслом «Make America great again», він апелює до хороших часів минулого, по суті також закликаючи відновити гідну Америку, — але акцентує на інших цінностях. Таким чином Байден одразу позиціонує себе як серйозну альтернативу Трампу.
Інший кандидат із солідним політичним минулим — сенатор від штату Вермонт Берні Сандерс, чиї погляди можна назвати радше соціалістичними.
«Наша кампанія полягає в перетворенні нашої країни та створенні уряду, заснованого на принципах економічної, соціальної, расової та екологічної справедливості», — оголосив він.
Сандерс був основним суперником Гілларі Клінтон на праймеріз, але зрештою їй поступився. Тоді велику підтримку він здобув серед молоді — зараз він також робить на неї акцент і залучає до своєї кампанії багато волонтерів.
Однак як у Сандерса, так і у Байдена є одна проблема: їхній вік. На момент виборів першому буде 79 років, другому — 78. Якщо когось із них оберуть, це буде найстарший президент в історії Сполучених Штатів. А до моменту закінчення першого терміну політикам буде 83 і 82 роки відповідно — це створює природні перешкоди їхньому повторному балотуванню.
Кандидат-гей і «новий Кеннеді»
Тож на противагу досвідченим, але старим, від Демократичної партії участь у перегонах беруть і нові молоді обличчя. Показово, що серед них — шестеро жінок; у 2016 році єдиною кандидаткою з-поміж чоловіків була Гілларі Клінтон. Після Байдена і Сандерса, мабуть, найбільш популярні демократичні кандидати — Камала Гарріс, Бето О’Рурк і Піт Бутиджедж.
Камала Гарріс, сенаторка від Каліфорнії, однією з перших оголосила про своє балотування. Донька іммігрантів з Індії та Ямайки обрала своїм лозунгом фразу «Камала Гарріс — для народу». І люди справді її люблять: в рідному штаті жінка має величезну популярність. Її підтримує інша впливова політикиня з Каліфорнії — Ненсі Пелосі, яка цього року стала спікеркою Палати представників Конгресу. Виглядає так, що в своєму штаті Камала Гарріс має всі шанси виграти праймеріз.
Ще одним яскравим кандидатом і улюбленцем американських медіа є Бето О’Рурк. Минулоріч він змагався за крісло сенатора від Техасу, однак з мінімальним відривом програв досвідченому республіканцю Теду Крузу.
В перші три дні після оголошення своєї президентської кампанії О’Рурк подолав 1300 кілометрів через різні штати, зупиняючись у невеликих містах і спілкуючись з людьми. Для зустрічей він також обирав невибагливі місця: найчастіше це були звичайні кав’ярні, бари та парки. Політик спілкується з виборцями максимально просто: і схоже, це саме те, що привертає до нього людей.
Західні журналісти вже проводять паралелі з Джоном Кеннеді та Джастіном Трюдо — однак для того, щоб такі прогнози справдилися, О’Рурку слід випередити щонайменше іншого молодого кандидата, що набуває дедалі більшої популярності.
Мова про 37-річного Піта Бутиджеджа, безперечну зірку цієї передвиборчої кампанії. Він — мер невеликого міста Саус Бенд в штаті Індіана, учасник війни в Афганістані та відкритий гей у шлюбі. Бутиджедж народився в сім’ї науковців, закінчив Гарвард і Оксфорд. Чоловік знає сім іноземних мов, серед яких норвезька, мальтійська і фарсі, а своєю улюбленою книгою називає «Улісс» Джеймса Джойса.
Серед іншого, кандидат виступає за зміну виборчої системи в США та скасування колегії виборників — електорального органу, що вибирає президента.
Бутиджедж є нетиповим кандидатом у президенти в усіх значеннях цього слова. Та в передвиборчій кампанії він анітрохи не акцентує на цьому уваги, як і на своїй сексуальній орієнтації — хоча її виділяють самі виборці. Більшість його прихильників захоплюються фактом, що сьогодні гей може безперешкодно та успішно балотуватися в президенти США. Противники ж звертають увагу на те, що ключі від Білого дому, а відтак і до однієї з найсильніших армій світу небезпечно давати людині, яка до того керувала лише невеликим містом. На такі закиди Бутиджедж відповідає: досвід публічного адміністрування у нього більший, ніж у Трампа, а армійський досвід — і поготів.
Всі голоси — Трампу
На відміну від демократів, Республіканська партія в цій гонці далеко не така активна. Поки єдиним кандидатом, який оголосив про своє балотування, окрім Трампа, є колишній губернатор штату Массачусетс Білл Велд.
«Я більше не сидітиму спокійно збоку, доки наш президент хвалить деспотичних лідерів, ображає демократичних союзників, розриває угоди про контроль над озброєнням і порушує верховенство права», — заявив політик.
Ще двоє республіканців, які поки що міркують над своєю участю у виборах-2020, — губернатор штату Меріленд Ларрі Хоґан та губернатор Огайо Джон Кейсік. Останній балотувався в президенти і в 2016 році.
Чому від республіканців так мало кандидатів? Відповідь проста: у них практично немає шансів у боротьбі проти Дональда Трампа. Серед виборців у нього найвища підтримка з Республіканської партії, і дуже малоймовірно, що на праймеріз оберуть когось іншого. На додачу, в нього найбільше фінансових ресурсів для своєї кампанії.
Однак справа не так у Трампові, як у закономірній тенденції: якщо президент вирішує йти на другий термін, рідна партія зазвичай його підтримує. Коли Обама балотувався вдруге, в нього також не було сильних противників серед демократів.
Видання The Fortune звертає увагу на те, що в історії Штатів лише раз чинний президент програвав у праймеріз своєму однопартійцю. Це було в 1857 році, тоді поразки зазнав Франклін Пірс, який протягом свого терміну не продемонстрував особливих результатів. А оскільки зараз у Республіканській партії немає видимого розколу, а Трамп досі користується великим авторитетом, то очікувати, що хтось із однопартійців зможе його посунути — марна справа.
Тож практично зі стовідсотковою певністю (якщо до виборів не трапиться нічого серйозного) можна казати, що Трамп боронитиме на цих виборах Білий дім. Хто опиниться з ним у фінальному раунді від демократів — ветерани чи молоді політики — вирішать американські праймеріз, які почнуться вже у червні цього року.