Гірші за Білорусь і Сирію? Між Великою Британією та ЄС майже рік триває тихий дипломатичний скандал — пояснюємо суть
Між Великою Британією та Європейським Союзом, із якого вона вийшла, майже рік триває тихий скандал: Лондон відмовляється надати дипломатичному представництву ЄС такий же статус, як і посольствам країн. Це не нова проблема — Financial Times писало про неї ще у травні 2020 року. Але в публічній площині конфлікт опинився 21 січня, коли листування між сторонами потрапило до британських ЗМІ.
Закордонні офіси Європейського Союзу мають назву представництв (англійською «delegations»). На сьогодні вони наявні в 142 країнах світу; крім того, ЄС представлений в ООН і «Великій двадцятці». І хоча Євросоюз не є державою в класичному розумінні, голова й працівники його представництв у кожній із цих країн прирівняні в статусі з дипломатами від держав.
Британська сторона ж у листуванні із Брюсселем стверджує, що ЄС — міжнародна організація, а тому її представництво не можна прирівняти за статусом до посольства держави. А у зворотному випадку Лондон створить прецедент, яким можуть захотіти скористатися інші організації, представлені на британській території. Таким чином, євродипломати матимуть нижчий статус на британській території, ніж, приміром, працівники посольства Сирії чи Білорусі — країн, проти яких Лондон увів санкції.
Дипломати й представники міжнародних організацій мають різний дипломатичний статус, який регулюється різними договорами. Перші, приміром, мають імунітет від затримання, оподаткування доходів та, в деяких випадках, переслідування в судовому порядку. У других же, як правило, менш визначені привілеї та імунітети, які мають тимчасовий характер.
Ситуація загострилася після того, як Форин-офіс — британське МЗС — відмовилося надавати дипломатичний статус майбутньому голові представництва ЄС у Лондоні, досвідченому дипломату Жуану Вале де Алмейді. Алмейда має приступити до виконання обов’язків 1 лютого — в цей день завершується перехідний період, протягом якого угода щодо Brexit остаточно набуде чинності.
Брюссель у листуванні з Лондоном вказував: ЄС не можна прирівнювати до інших міжнародних організацій, тому що в нього є своя валюта, законодавчі органи й правова система. А неформально європейські дипломати нарікають, що Велика Британія у 2010 році, під час створення Європейської служби зовнішніх справ, сама погодилася, що представництва ЄС повинні мати такий же статус, як і посольства країн.
Брюссель сподівається владнати дипломатичну суперечку під час подальших перемовин. У понеділок, 25 січня, питання мають обговорити глави МЗС країн-членів ЄС — це буде їхня перша зустріч відтоді, як Велика Британія остаточно вийшла з об’єднання.
Велика Британія — єдина країна, яка відмовляється надати повний дипломатичний статус представникам ЄС. Наприкінці 2018 року до такого кроку без попереджень і пояснень вдалися Сполучені Штати, але вже у березні 2019-го вони це рішення скасували. Тодішній посол США Гордон Сондланд назвав ЄС «унікальним чином важливою організацією».