Жорсткого Brexit не буде: ЄС та Велика Британія таки домовились про торговельну угоду

Євросоюз та Велика Британія останньої миті змогли домовитися про торговельну угоду та низку інших угод, які мають визначити співіснування Лондона та Брюсселя після Brexit.
Про це повідомляє BBC.
Останніми днями британський прем’єр Борис Джонсон та голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн намагались телефоном домовитись щодо того, про що не змогли домовитись делегації сторін.
Головним питанням була торговельна угода, бо в разі жорсткого Brexit з 1 січня 2021 року Лондон та Брюссель взагалі не мали б жодних домовленостей про торгівлю, і цей процес відбувався б на загальних засадах — тобто без єдиного ринку, з митами, квотами тощо. Це завдало б шкоди економіці обох сторін.
Головний підсумок переговорів — збереження безмитної торгівлі між ЄС та Британією, але це не означає, що нічого не зміниться, бо з 1 січня запрацює повноцінний митний кордон. Усі деталі поки не відомі, бо текст (на сотні сторінок) угоди ще не оприлюднили.
Загалом сторони домовились про політичне співіснування у нових умовах, транспортну співпрацю та багато чого ще. Останньою перепоною була доля рибалок, а саме можливість європейських рибалок працювати у британських водах.
Зрештою сторони домовились про перехідний період на п’ять з половиною років, протягом якого країни ЄС збережуть доступ до вод Великої Британії, але зможуть ловити риби менше, ніж раніше.
«Ця угода дозволяє виконати все, що було обіцяно британському суспільству на референдумі 2016 року (про Brexit — ред.) та на парламентських виборах минулого року», — сказав після підписання угоди Борис Джонсон.
Урсула фон дер Ляєн назвала домовленості чесними та збалансованими.
«Це була довга та звивиста дорога, але врешті-решт ми отримали гарну угоду», — сказала вона.
Велика Британія 1 лютого 2020-го перестала бути членом ЄС, але на практиці поки мало що змінилося. Сторони домовилися запустити перехідний період до кінця 2020 року, щоби за цей час домовитися про свої відносини після остаточного виходу британців із Євросоюзу.
Підписані домовленості підбивають підсумок складних перемовин, з формальної точки зору їх ще мають затвердити парламент Великої Британії та інституції ЄС. Але вже можна сказати, що Лондону та Брюсселю вдалося уникнути жорсткого розриву.
- Поділитися: