ГПУ завершила розслідування у справі Курченка. Про підозри повідомили й оточенню Порошенка – ЗМІ

Генеральна прокуратура заявила, що завершила досудове розслідування у справі проти олігарха—утікача Сергія Курченка з оточення екс—президента України Віктора Януковича, засудженого за державну зраду.

Як повідомив речник ГПУ Андрій Лисенко, через адвокатів Курченку направили повідомлення про підозру у вчиненні особливо тяжких злочинів проти України. Бізнесмену загрожує до 15 років ув'язнення.

Курченку інкримінують:

  • заволодіння скрапленим газом «Укрнафти» та «Укргазвидобування», зі збитками на майже 2,2 млрд грн
  • заволодіння грошовими коштами НАК «Нафтогаз України» в розмірі майже 450 млн грн
  • замах на заволодіння понад 5 млрд грн «Нафтогазу»
  • заволодіння понад 787 млн грн Нацбанку, які надавались як стабілізаційний кредит «Реал банку» і заволодіння коштами банку на загальну суму 4,707 млрд грн
  • заволодіння грошовими коштами «Брокбізнесбанку» на суму 865,9 млн грн та 1,437 млрд грн
  • заволодіння грошовими коштами «Укргазбанку» на суму більше 502 млн грн
  • заволодіння грошовими коштами Аграрного фонду на загальну суму більше 2 млрд грн, а також фіктивне підприємництво.

Загальна вартість арештованого майна складає понад 5 млрд грн, а загальна сума відшкодованих збитків – понад 1,5 млрд доларів.

У ГПУ кажуть, що повідомили про підозру 98 особам, у тому числі високопосадовцям (із них 12 вищих посадових осіб міністерств та відомств, а також Національного банку України, 6 керівників обласних державних адміністрацій, 14 осіб керівного складу державних компаній). Водночас, прізвищ у прокуратурі не назвали.

Тим часом, агентство УНІАН повідомило, що у межах справи Курченка повідомили про підозру оточенню Порошенка. Зокрема екс-голові адміністрації президента Борису Ложкіну, колишній голові НБУ Валерії Гонтарєвій та заступнику голови Адміністрації президента Олексію Філатову.

За даними УНІАН, екс-главі Ложкіну і Філатову оголошено підозру за фактом сприяння злочинній організації та відмивання понад 440 мільйонів доларів США, отриманих шляхом операцій купівлі-продажу прав групи компаній «Український Медіа Холдинг», співвласником якої на момент проведення цих операцій був Петро Порошенко.

А Гонтаревій, разом з одним із керівників інвесткомпанії Компанія багато років виступала фінансовим консультантом Порошенка, також ICU є радниками щодо продажу RoshenInvestment Capital Ukraine (ICU) Костянтином Стеценком, інкримінується «сприяння злочинній організації та сприяння в незаконному заволодінні чужим майном» – грошовими коштами ПАТ «Аграрний фонд» на загальну суму 2,069 млрд гривень шляхом укладення АТ «Брокбізнесбанк» фіктивних договорів купівлі-продажу облігацій внутрішньої державної позики з Аграрним фондом».

Інформацію про пред'явлення підозр виданню нібито підтвердив заступник глави департаменту міжнародно-правового співробітництва ГПУ Костянтин Кулик.

Водночас, у коментарі Громадському речник ГПУ Андрій Лисенко заявив, що «Кулик не вручав підозри ані Гонтаревій, ані Філатову. Він намагався це зробити – підготувати ці підозри. Але це було незаконно. Тому що не вистачало доказів, не було старшого групи прокурорів, який має право вручати підозри. Тому він ці підозри й не вручив. І тепер Державне бюро розслідувань буде розбиратись, чому Кулик намагався це зробити», – зазначив він.

На питання Громадського, чи взагалі Кулик займається цією справою, Лисенко сказав «треба з'ясовувати».

Костянтин Кулик, нині заступник начальника департаменту міжнародно-правового співробітництва Генпрокуратури і колишній прокурор сил АТО, є фігурантом розслідування НАБУ. У жовтні 2016 року прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури спільно з детективами НАБУ вручили обвинувальний акт Кулику щодо незаконного збагачення. Згодом НАБУ звинуватило Кулика у зловживанні службовим становищем для впливу на слідство та оприлюднило відео його допиту.

Передувало розслідуванню дані журналістів «Слідства.Інфо», які знайшли у Кулика квартири та майно, що не співставні його доходам. Костянтина Кулика звільнили з прокурора сил АТО, але призначили в ГПУ. Крім того, під час слідства президент нагородив його орденом «За заслуги».

Курченко залишив Україну після втечі Януковича у 2014 році. У його справі конфіскували Одеський нафтопереробний завод, а екс-керівників Одеського НПЗ оголосили в розшук. 22 квітня 2017 року колишнього заступника генерального директора з постачання Одеського НПЗ заарештували. А СБУ заявила про затримання ключового свідка у справі Курченка про розкрадання грошей Нацбанку України під його «керівництвом».

У січні 2018-го Al Jazeera повідомила, що Курченко продав українським олігархам право на гроші Януковича.