Ікони Медведчука та автівки Дубінського — чого ми більше не побачимо в деклараціях можновладців?

На фото ви можете побачити, який вигляд зараз має Єдиний державний реєстр декларацій. Точніше, побачити тут уже нічого не вийде — ані коштовних автівок, ані дорогих годинників чи навіть найсвятіших ікон (будь—якого патріархату).

Закрився реєстр через рішення Конституційного суду, що завдало потужного удару по боротьбі з корупцією в Україні, відкинувши її на роки назад. Ми ж пропонуємо подивитись, чого українці більше не побачать у статках можновладців.

Віктор Медведчук

Розпочнемо з Віктора Медведчука. Він був одним з авторів подання, на підставі якого Конституційний суд і ухвалив таке рішення. Якщо ви не забули, Медведчук — один із лідерів проросійської «Опозиційної платформи — за життя»ОПЗЖ, яка стабільно намагається скасувати через суд ті реформи, які допомагають інтеграції України в ЄС і НАТО.

Як і належить симпатику Росії, Медведчук — (показово) релігійна людина, в його декларації — 227 ікон, дві з яких XVII століття, решта — XVIII-ХХ. Також він має антикварні книги, наприклад, рукописні Євангелія (XV століття), «Віленське Євангеліє» (1575), фрагмент Біблії Гутенберга (1455).

Звісно, на цьому статки кума Путіна не закінчуються. Ще він володіє 5 житловими будинками, земельними ділянками, дорогими автівками (загалом 19, здебільшого Mercedes і BMW, а «Лады Калины» чомусь нема), 23 елітними годинниками (Hublot, Cartier, Patek Philippe тощо) і мільйонами гривень.

Народні депутати Олександр Дубінський і Андрій Деркач під час засідання Верховної Ради, 12 листопада 2019 року. На Дубінському футболка з написом «Мама любит скорость»; так він відповів журналістці на питання, чому в нього багато незадекларованих автівокОлександр Кузьмін / УНІАН

Олександр Дубінський

Депутат від «Слуги Народу», колишній телеведучий на каналі «1+1», фактично «людина» власника цього каналу Ігоря Коломойського.

Раніше українці дізналися, що мама Дубінського «любит скорость». Вочевидь, і сам депутат далеко від яблуні не впав, у його декларації записані:

Вартість цього автопарку перевищує 4 мільйони гривень, і це тільки ті авто, які Дубінський задекларував. Як ми знаємо з розслідування колег із Bihus.info, автопарк родини депутата наближається до 20 одиниць (а може вже й більше).

Засідання Конституційного Суду УкраїниУНІАН

Олександр Тупицький

Це — голова Конституційного суду. Можна сказати, винуватець свята, без якого і статтю писати не довелось би.

Їздить він на скромному BMW X6. За свою роботу, яка тепер може коштувати Україні безвізу, Тупицький за рік отримав майже 4,5 мільйона гривень.

До речі, не погребував він і 27,5 тисячі гривень, які держава платить як допомогу після народження дитини.

Але декларувати своє майно Тупицький, вочевидь, не дуже любить. Як дізналися наші колеги з програми «Схеми», голова КСУ не задекларував земельну ділянку в анексованому Криму, яку до того ж зареєстрував за правилами окупаційної влади, що український закон забороняє.

Микола Кириченко

Нехай вас не бентежить, що це прізвище далеко не таке медійне, як попередні. Якби комусь серед депутатів потрібно було дати звання «головний феодал-землевласник», його точно отримав би Микола Кириченко зі «Слуги Народу», який до роботи в Раді був агропідприємцем.

У його декларації — 13,25 квадратних кілометра (1325 гектарів!) нерухомого майна, здебільшого земельні ділянки. Щоб ви розуміли масштаб — це майже стільки ж, скільки у решти депутатів разом узятих.

Диджиталізований мільярдер Анатолій Урбанський

Народний депутат від групи «За майбутнє» задекларував, крім іншого, кругленьку суму криптовалюти — 4256,3278 біткоїна та стільки ж біткоїн-кеш. На момент подання декларації він оцінив це у 756,36 мільйона гривень. Але зараз криптовалюта значно додала в ціні, тож вартість цих біткоїнів — близько 1,6 мільярда гривень.

Орденоносець Рабінович

Вадим Рабінович з ОПЗЖ є одним з тих, хто просив суд скасувати антикорупційну платформу. Мабуть, він не хотів, щоб українці бачили його майно. Наприклад, те, що він має нагороду від Української православної церкви Московського патріархату — орден «Миколи Чудотворця — за примноження добра на Землі».

В описі зазначається, що цей орден золотий із дорогоцінним камінням, але, на жаль, не уточнюється, яке добро на Землі примножив Вадим Зіновійович.

Готівковий король Петро Порошенко

Петро Порошенко — найбагатший народний депутат цього скликання. Не дивно, що готівки у нього також найбільше. У декларації за минулий рік експрезидент зазначив майже 401 мільйон гривень та майже 48 мільйонів доларів. За нинішнім курсом, це близько 1,76 мільярда гривень загалом. Вага такої кількості банкнот обчислюється тоннами.

Серед готівкових лідерів також Віктор М’ялик («За майбутнє»), Дмитро Ісаєнко (ОПЗЖ) та Нестор Шуфрич (ОПЗЖ). Усі вони мають понад 100 мільйонів гривень готівки.

***

Якщо взяти тих, хто просив суд скасувати антикорупційні норми і закрити декларації, то, наприклад, в Юрія Бойка з ОПЗЖ є квартира в Росії, Mercedes-Benz та ВАЗ 2101 (добре хоч не причеп «Скіф»), а дружина дарує йому мільйони гривень.

Григорій Суркіс має житло в Монако, також він, як виявилось, поціновувач не лише футболу, а й мистецтва. У його власності колекція скульптур західних майстрів ХІХ — початку XX століття, колекція скульптур вітчизняних майстрів того самого періоду, колекція скульптур Френка Мейслєра та низка колекцій живопису, фарфору, меблів, канделябрів тощо.

А Ілля Кива — магістр корпоративних прав. Він є кінцевим бенефіціаром громадських організацій «Штаб Національного Захисту Полтавської області», такого ж штабу на Херсонщині, «Всеукраїнський Союз Ветеранів АТО», «Громадський рух Киви-стоп наркотик», «Всеукраїнська Національна Федерація Дворового Футболу». Може навіть здатися, що без Киви не було б України, ну або принаймні дворового футболу.

***

Наостанок ще трохи дивних забаганок наших можновладців. Так, Костянтин Бондарєв із «Батьківщини» має цілий табун коней (19 коней і дві кобили), позафракційний Дмитро Шенцев записав у декларації колекцію зі 170 самоварів IX-XX століття, а Руслан Требушкін — 27 кіосків для розливу та продажу питної води.

Усе це — лише краплина у морі депутатського елітного, а подекуди й дуже дивного життя. До того ж у реєстрі є статки не тільки парламентарів, а й усіх чиновників та держслужбовців.

Не те щоб українці не знали, як живе нинішня еліта від політики та держслужби, але завжди краще оперувати фактами. Державний реєстр був найкращим постачальником цих фактів. Був.

Усі посилання на декларації працюють, бо це не державний реєстр, а проект Bihus.декларації, який брав інформацію з державного реєстру.