Фото:

Схеми / Радіо Свобода

Голова Конституційного суду України Олександр Тупицький у 2018 році став власником земельної ділянки в Криму, але не зазначив цього у своїй декларації. 27 жовтня КС своїм рішенням визнав неконституційними повноваження НАЗК і кримінальну відповідальність за незаконне збагачення.

Про це йдеться в розслідуванні програми «Схеми» (проєкт «Радіо Свобода» й телеканалу «UA:Перший»).

Як встановили журналісти «Схем», ще до окупації Криму в 2014 році Тупицький володів маєтком і землею в селищі Кореїз, що неподалік Ялти. А у 2018 році отримав у власність ще одну ділянку біля цього маєтку площею 126 квадратних метрів.

Придбання ділянки Тупицьким доводиться випискою з Єдиного держреєстру нерухомості РФ, кажуть «Схеми». При цьому в деклараціях голови Конституційного суду за 2018 і 2019 роки згадки про куплену в Кореїзі ділянку немає.

Понад те, Тупицький придбав земельну ділянку в громадянина Росії Володимира Рисятова. «Схеми» розшукали Рисятова — той підтвердив, що передав земельнку ділянку Тупицькому, але по факту її продажу не було. Тобто голова КС отримав її фактично безкоштовно.

«Схеми» зазначають: закон обмежує для українських посадовців «взаємодію з незаконними органами, створеними на тимчасово окупованій території». А отримання такої ділянки безкоштовно може трактуватись як незаконний подарунок.

«Схеми» звернулися до голови КСУ з проханням надати коментар щодо його майна. У пресслужбі КСУ заявили, що «усі відомості про майно, яке є у володінні та користуванні голови КСУ Олександра Тупицького, містяться у його щорічній декларації».

У чому нині претензії до Конституційного суду?

Йдеться про рішення за поданням народних депутатів від ОПзЖ і «За майбутнє» щодо незаконного збагачення і повноважень антикорупційних органів. Його ухвалили 27 жовтня, а текст оприлюднили сьогодні, 28-го.

Своїм рішенням Конституційний суд визнав неконституційними низку статей закону «Про запобігання корупції», які визначають повноваження НАЗК, а також статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність за незаконне збагачення.

У НАЗК сказали, що через рішення КС (яке там вважають нелегітимним) із 19:00 28 жовтня змушені закрити доступ до реєстру електронних декларацій чиновників. А в антикорупційних організаціях додали, що рішення ставить під загрозу безвізовий режим України з ЄС і міжнародну фінансову допомогу.

Своєю чергою, Конституційний суд заявив, що «протягом кількох останніх місяців перебуває під постійним тиском органів державної влади, зокрема Національного агентства з питань запобігання корупції, Національного антикорупційного бюро та деяких політиків».

Поділитись: