Ізраїль і Палестина обмінялися ракетними ударами на тлі сутичок в Єрусалимі. Є загиблі й поранені
Ізраїль і Палестина здійснили серію ракетних обстрілів територій одна одної на тлі сутичок між представниками обох країн в Єрусалимі, що тривають протягом останніх днів. Палестинці повідомили про загиблих, з ізраїльського боку підтверджують поранення цивільних.
Про це пишуть BBC, The Times of Israel та Reuters.
Із чого все почалося?
Загострення почалося з Єрусалима — міста, яке Ізраїль остаточно захопив у 1967 році внаслідок Шестиденної війни. Там і раніше відбувалися сутички між ізраїльським та арабським населенням: так, 7 травня в сутичках постраждали понад дві сотні людей.
10 травня ізраїльтяни планували провести марш у центрі міста з нагоди Дня Єрусалима, але кілька тисяч палестинців забарикадувалися в місцевій мечеті Аль-Акса — важливій для мусульман святині — і намагалися зірвати захід.
Тоді ізраїльські правоохоронці отримали наказ витіснити палестинців із мечеті. Вони використовували ґумові кулі, сльозогінний газ і світло-шумові гранати. У відповідь палестинці кидали каміння та інші речі в правоохоронців.
За даними Палестинського Червоного півмісяця, понад 300 палестинців зазнали поранень, 228 із них довелося ушпиталити. Ізраїльська сторона заявила про 21 пораненого правоохоронця, зокрема трьох госпіталізованих. Обидві сторони звинуватили одна одну в ескалації насильства.
Марш ізраїльтян до Дня Єрусалима після подій біля Аль-Акса скасували: вони мали намір пройти через квартал, де живе переважно мусульманське населення, що могло спричинити ще більше сутичок.
Що відомо про обстріли?
Після цього надвечір з боку Сектора Гази (перебуває під контролем палестинців), як заявили в Армії оборони Ізраїлю, були випущені 45 ракет, зокрема сім — по Єрусалиму.
Відповідальність за обстріли взяло на себе палестинське угруповання ХАМАС, назвавши їх помстою за «злочини в окупованому Ізраїлі та агресію проти священного міста». Тель-Авів про загиблих не повідомляв.
Місцеві ЗМІ публікують кадри пожежі біля мечеті Аль-Акса, що виникла внаслідок ракетного обстрілу.
У відповідь Ізраїль обстріляв Сектор Гази. За останніми даними міністерства охорони здоров’я Палестинської Автономії (цитує The Times of Israel), загинули двадцять людей, зокрема дев’ятеро дітей, ще 65 зазнали поранень.
Палестина звинуватила Ізраїль у загибелі дітей, але там заявили, що смерті сталися через падіння ракет, запущених із палестинського боку.
На ситуацію вже відреагували у США, ЄС, Росії та ООН, які є посередниками між сторонами ізраїльсько-палестинського конфлікту. Вони закликали обидві сторони утриматися від ескалації насильства.
Оскільки напруження триває, дані і щодо обстрілів, і щодо постраждалих ще можуть змінюватися.
Чому Єрусалим — таке важливе місто?
Після окупації східної частини Єрусалима 1967 року Ізраїль проголосив його своїм містом і столицею (це закріплено в Конституції). Більшість інших країн цього не визнає; Палестина заявляє, що східна частина міста належить їм.
У грудні 2017-го тодішній президент США Дональд Трамп оголосив про визнання Єрусалиму столицею Ізраїлю. Радбез ООН не підтримав рішення Трампа, а Генасамблея ООН 21 грудня схвалила резолюцію, яка засуджує визнання Єрусалима столицею Ізраїлю.
У травні 2018 року в Єрусалимі відбулася урочиста церемонія відкриття дипломатичного представництва США. Тоді це призвело до різкого посилення масових протестів палестинців, терактів і зіткнень із численними жертвами.
Європейський Союз, як і Україна, вважає адміністративно-політичним центром Єврейської держави Тель-Авів.