Казахські активісти в Україні заявили, що до них прийшли службовці СБУ. Там пояснили: це перевірка у межах закону
Координатор руху «Демократичний вибір Казахстану» (ДВК) Заманбек Тлеулієв заявив, що в Києві його побили невідомі у цивільному. А його соратник Елдос Насипбеков записав відео, як до нього прийшли співробітники Служби безпеки України. У СБУ відповіли, що провели перевірку та поспілкувалися з громадянами Казахстану на тлі останніх подій на їхній батьківщині.
Так, 6 січня глава Фонду «Відкритий діалог» Людмила Козловська поширила у Facebook допис, де заявила про атаку на координаторів ДВК у Києві.
Вона заявила, що о 19 годині 6 січня в Києві невідомі люди в цивільному одязі напали й побили Тлеулієва біля його будинку.
Сам чоловік записав відео, де показав вибиті зуби та невідомих людей із масками на обличчях. «Ці люди не показують документів, не відрекомендовуються, прийшли у цивільному», ㅡ сказав він.
Водночас, як зазначає Козловська, до Елдоса Насипбекова прийшли співробітники СБУ. На відео, яке поширили у Facebook, чоловік у цивільному показує документи СБУ й каже, що «прийшов поспілкуватися».
На іншому відео, де чоловік вказує, що переживає за свою безпеку, йому відповідають: «Що ти поводиш себе, як дівчинка?»
Що кажуть в СБУ?
У пресслужбі СБУ нам підтвердили, що службовці провели перевірку та спілкувалися з окремими громадянами Казахстану з огляду на поточну ситуацію в країні.
«Особливо зважаючи на російський фактор та ймовірні провокації з боку РФ, які можуть дискредитувати нашу державу на міжнародній арені та зашкодити її інтересам [...] Тобто проводиться звичайна робота в межах чинного законодавства та функціональних обов’язків служби», ㅡ повідомили нам в СБУ.
Там також заявили, що співробітники СБУ ввічливо та коректно себе поводили й не перешкоджали відеозніманню, яке здійснювали громадяни Казахстану.
«Зважаючи на занепокоєння останніх, на місце викликали Нацполіцію, яка зафіксувала, що все відбувалося без порушень і в межах українського законодавства. Спроби трактувати це інакше, як і будь-які розмови про тиск із боку СБУ, не мають нічого спільного з реальним станом справ», ㅡ зазначили в СБУ.
Там також додали, що наразі нікого з громадян Казахстану не затримали, але оскільки є ознаки незаконного перебування на території України, підготували відповідні матеріали для Державної міграційної служби.
Що відбувається у Казахстані?
Люди вийшли на протести після того, як уряд запровадив з 1 січня 2022 року нову ціну на зріджений нафтовий газ: більшість транспорту в Мангістауській області заправляється цим паливом, але нинішній розмір мінімальної заробітної плати робить його фактично недоступним.
Протестувальники вимагали вдвічі знизити ціну, а область забезпечити постійним запасом газу, оскільки наразі вони стикаються зі збоями в його подаванні.
Зрештою президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв 4 січня оголосив про зниження ціни на газ (а втім, лише в Мангістауській області). Окрім того, люди вимагали відставки уряду — цю вимогу виконали зранку 5 січня.
Менше з тим, протестувальників це не зупинило, і 5 січня акції тривали: люди вимагали відставки колишнього президента Нурсултана Назарбаєва з посади очільника Ради безпеки — оскільки він, на думку громадян, пішов із посади глави держави лише формально.
Після цього в Казахстані оголосили режим надзвичайної ситуації, а Токаєв заявив, що очолить Раду безпеки Казахстану замість Назарбаєва.
Заворушення у країні Токаєв пов'язує зі «змовниками, яких підтримують фінансово», та пообіцяв жорстко реагувати. Так, він звернувся до держав-членів Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) по допомогу в придушенні протестів і заявив про «терористичну загрозу». До ОДКБ, окрім Казахстану, входять Росія, Білорусь, Вірменія, Таджикистан та Киргизстан. Вони погодилися ввести свій контингент у країну.
Проведення «антитерористичної операції» оголосили в місті Алмати та Кизилординській області. За даними ЗМІ, унаслідок заворушень у Кизилординському регіоні постраждали щонайменше 168 людей.