Китай не надав місії ВООЗ усі дані про перші випадки коронавірусу в Ухані. Вони б допомогли визначити його походження

Представники Китаю відмовилися надавати членам місії Всесвітньої організації охорони здоров’я вихідні дані про перших хворих на коронавірусну хворобу в Ухані. Вони могли б допомогти зрозуміти, звідки виник вірус.

Про це деякі члени місії ВООЗ повідомили в інтерв’ю The Wall Street Journal. За їхніми словами, замість вихідних даних китайські науковці надали власний аналіз і статистику щодо перших 179 випадків захворювання COVID-19 у грудні 2019 року.

«Вони [представники Китаю] показали нам кілька прикладів [даних], але з ними не зробиш того, що з усіма випадками. Це стандартна практика епідеміологічних розслідувань», — заявив The Wall Street Journal член місії ВООЗ, мікробіолог Домінік Дваєр.

Видання також зазначає, що країни-члени ВООЗ, як правило, надають вихідні дані щодо захворювань — їх анонімізують, але не зводять, щоб фахівці могли вивчити кожен окремий випадок. Чому китайська сторона відмовилася це робити — невідомо.

«Чому так сталося — коментувати не можу. Чи то через політичні причини, чи то через складність процедури… Але якщо і є якісь інші причини, чому дані недоступні, то я не знаю, можна лише здогадуватися», — сказав Дваєр.

Він наголосив, що вихідні дані про перших хворих на COVID-19 особливо важливі з огляду на те, що лише близько половини з них припадає на продуктовий ринок Хуанань, який вважається епіцентром поширення коронавірусу в Ухані в грудні 2019-го.

За словами Дваєра, відмова Китаю надавати всі необхідні дані місії ВООЗ буде відображена в її фінальному звіті, який очікується протягом наступного тижня (15-21 лютого).

Що робила місія ВООЗ у Китаї?

14 січня команда експертів ВООЗ приїхала до Китаю та перші два тижні провела на самоізоляції. Потім упродовж іще двох тижнів опитували людей із науково-дослідних інститутів, лікарень та з ринку морепродуктів в Ухані, щоб встановити походження коронавірусу.

ВООЗ запевняла, що китайська влада не перешкоджала їм у роботі та надала доступ до необхідних об'єктів в Ухані. Хоча ще на початку січня 2021-го Китай відмовив експертам ВООЗ у візах, необхідних для в'їзду до країни й проведення дослідження.

На брифінгу 9 лютого експерти озвучили перші висновки своєї роботи. Вони назвали малоймовірним витік коронавірусу з лабораторії. Натомість найімовірнішою гіпотезою поширення COVID-19 серед людей вважають перехід вірусу від тварини до людини через проміжного господаря. Але при цьому Організація поки не відкидає жодної з гіпотез.

Крім того, фахівці ВООЗ припускають, що перші випадки коронавірусної хвороби могли бути в Китаї ще у жовтні 2019 року — за два місяці до того, як влада офіційно заявила про випадки інфікування. Саме в той час приблизно 90 людей госпіталізували з симптомами, схожими на COVID-19.