У ВООЗ назвали малоймовірним витік коронавірусу з лабораторії у Китаї. Вивчати продовжать інші гіпотези поширення вірусу
Експерти Всесвітньої організації охорони здоров'я, які намагалися в Ухані з'ясувати походження коронавірусу SARS—CoV—2, розповіли про результати своєї роботи. Поки вони не змогли встановити точного походження вірусу, але назвали малоймовірним витік інфекції з лабораторії в Китаї.
Про це експерти ВООЗ розповіли на пресконференції, передає The Guardian.
Через те, що гіпотезу про витік вірусу з лабораторії назвали малоймовірною, її більше не розглядатимуть під час вивчення походження вірусу. Експерти кажуть, що з лабораторії міг відбутися витік вже відомого вірусу, а в усіх лабораторіях Уханя не знайшли SARS-CoV-2.
У ВООЗ досі не встановили тварин, які першими переносили коронавірус. Він потенційно міг вперше з'явитися у кажанів та панголінів, але поки дослідники не знайшли у цих тварин саме SARS-CoV-2.
Крім того, експерти вважають найімовірнішою гіпотезою поширення коронавірусу серед людей перехід вірусу від тварини до людини через проміжного господаря. Тому у ВООЗ кажуть, що потрібно вивчати, як коронавірус циркулював між тваринами до того, як передався людині.
За словами експертів, китайські вчені у 2019-2020 роках протестували 11 тисяч зразків у свиней, корів, кіз, курей, гусей у 31 провінції Китаю, але жоден тест не виявив у них коронавірус. Також тестували диких тварин, але COVID-19 у них теж не виявили.
Є версія, що вірус міг передатися через заморожені продукти. Для підтвердження цієї гіпотези теж потрібні подальші дослідження. Експерти поки не можуть точно сказати, як вплинув на поширення вірусу ринок морепродуктів в Ухані. Він був одним із місць спалахів коронавірусу, але його передавання могло відбуватися й в інших місцях.
Крім того, немає доказів того, що вірус поширювався в Ухані до грудня 2019 року, але, ймовірно, перші випадки зараження були на декілька тижнів раніше, ніж про це заявила влада.
14 січня команда експертів ВООЗ приїхала до Китаю та перші два тижні провела на самоізоляції. Потім упродовж іще двох тижнів опитували людей із науково-дослідних інститутів, лікарень та з ринку морепродуктів в Ухані, щоб встановити походження коронавірусу.
ВООЗ запевняє, що китайська влада не перешкоджала їм у роботі та надала доступ до необхідних об'єктів в Ухані. Хоча ще на початку січня 2021-го Китай відмовляв експертам ВООЗ у проведенні дослідження.
Нинішня місія Організації насправді не перша. Фахівці були в Китаї ще в липні-серпні 2020-го, але тоді все завершилося лише розробкою технічного завдання для подальших досліджень, які мають виявити потенційне джерело ранніх випадків COVID-19. Місію спрямували для виконання ухваленої у травні 2020 року резолюції Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я.
- Поділитися: