Китай досі не дає фахівцям ВООЗ вивчити походження коронавірусу. Гендиректора Організації це «дуже засмутило»

Генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров’я Тедрос Адханом Гебреєсус заявив, що Китай не дає розпочати роботу місії Організації зі з’ясування походження коронавірусу. Учасникам місії китайська сторона досі не схвалила візи.
«Я дуже розчарований цією звісткою, оскільки двоє членів місії вже вирушили до Китаю, а решта в останню мить були змушені скасувати виліт», — заявив Гебреєсус на онлайн-брифінгу 5 січня.
Гендиректор Організації додав, що «перебуває на зв’язку з китайськими посадовцями» і закликає їх розблокувати діяльність місії, оскільки вона є «пріоритетом для ВООЗ та міжнародної команди».
Глава програми ВООЗ із надзвичайних ситуацій у сфері охорони здоров'я Майк Раян додав, що місія за планом мала б розпочати роботу вже 5 січня. Про проблеми із затвердженням віз в Організації довідалися в останню мить — зокрема й щодо двох членів місії, які вирушили заздалегідь, бо живуть далеко.
Раян висловив сподівання, що йдеться саме про «логістичну та бюрократичну проблему, яку можна вкрай швидко вирішити». «Віримо, що зможемо добросовісно вирішити всі питання в найближчі години і якнайшвидше відновити роботу місії», — додав він.
Що відомо про місію ВООЗ?
ВООЗ оголосила про наміри направити в Китай свою місію з розслідування походження коронавірусу в листопаді. Вона має на меті дослідити найперші випадки появи SARS-CoV-2 в Ухані, який тривалий час був центром епідемії в КНР. При цьому місія не має на меті перевірити заяви про штучне походження коронавірусу чи його витік із лабораторії в Ухані, які поширювалися, зокрема, й американськими посадовцями.
Крім того, на ранніх етапах епідемії, коли коронавірус майже не поширився за межі Китаю, ВООЗ неодноразово публічно хвалила дії китайської влади з його стримування. Зокрема, глава ВООЗ Гебреєсус відзначав «рідкісні лідерські якості» очільника Китаю Сі Цзіньпіня.
Це стало однією з причин, чому дії ВООЗ розкритикували у США, чинний президент яких, Дональд Трамп неодноразово покладав відповідальність за пандемію на Китай. У квітні Трамп призупинив фінансування ВООЗ, а влітку взагалі оголосив про вихід США з Організації.
Нинішня місія ВООЗ насправді не перша. Фахівці Організації були в Китаї ще в липні-серпні, але тоді все завершилося лише розробкою технічного завдання для подальших досліджень, які мають на меті виявлення потенційного джерела ранніх випадків COVID-19. Місію відправили на виконання резолюції Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я — вищого керівного органу ВООЗ, ухваленої у травні 2020 року.
Підписуйтеся на щотижневу розсилку від редакції hromadske, щоб знати, що насправді відбувається. Лист приходить щонеділі. Без спаму. Без реклами. Тільки найважливіше за тиждень.
- Поділитися: