Компанія Johnson & Johnson може провести випробування вакцини в Україні
Американська компанія Johnson & Johnson може провести випробування своєї вакцини від COVID—19 в Україні.
Про це заявив головний санітарний лікар України Віктор Ляшко в інтерв'ю «Сегодня».
Так, Україну долучили до списку можливих кандидатів для тестування вакцини на останньому, третьому етапі випробувань. Однак це рішення зі свого боку має погодити представник української сторони ㅡ Державний експертний центр Міністерства охорони здоров'я.
«За наявною у мене інформацією, жодне клінічне дослідження імунобіологічних препаратів в Україні наразі не зареєстровано. Перед тим, як його проводити, потрібно подати в Державний експертний центр досьє», ㅡ сказав Віктор Ляшко.
Він пояснив, що експертний центр оцінює дизайн проєкту, всі підходи і лише після цього допускає клінічне дослідження на певних клінічних базах, які визначає спільно із замовником.
Однак, за словами Ляшка, в Україні досить рідко проводяться випробування вакцин через втрачене виробництво імунобіологічних препаратів.
Як просувається тестування вакцини Johnson & Johnson?
Наразі тестування вакцини американської компанії перебуває на другому етапі клінічних досліджень. У жовтні Johnson & Johnson вирішила тимчасово зупинити випробування вакцини від COVID-19 через незрозумілу хворобу в одного з добровольців. Тоді офіційною причиною зупинки тестувань назвали «серйозні побічні ефекти».
Однак вже за тиждень фахівці виявили, що в чоловіка стався інсульт, не пов'язаних з препаратом. Тож тестування вакцини продовжили. Як зазначали у компанії, побічні ефекти ㅡ це нормальне явище для великих тестувань, а добровільна пауза у дослідах не означає припинення випробувань взагалі.
А що з українською вакциною?
Україна вже закінчила етап доклінічних випробувань вакцини власного виробництва, тобто випробувань на тваринах та людських клітинах. Тестування проводили у лабораторіях Туреччини та США, оскільки українські не мають належного рівня біологічного захисту. Попереду в української вакцини ще три етапи клінічних випробувань. Міністр охорони здоров'я Максим Степанов заявляв, що якщо випробування будуть успішними, то вже за рік Україна може мати власну оригінальну вакцину.
Президент України Володимир Зеленський також уточнив, що якщо до затвердження української вакцини з'явиться ліцензована вакцина закордонного виробництва, Україна буде закуповувати її, а не чекати на власну.