Американська компанія Johnson & Johnson вирішила тимчасово зупинити випробування вакцини від COVID-19 через незрозумілу хворобу в одного з добровольців. Офіційна причина ㅡ «серйозні побічні ефекти».

Про таке рішення повідомили на сайті компанії.

Хворобу виявили в одного із 60 тисяч учасників випробування, які отримували експериментальні дози препарату. Наразі його стан вивчає та оцінює незалежна Моніторингова комісія Ensembl (спільний науковий проект Європейського інституту біоінформатики й Інституту Сенґера) та медичні експерти Johnson & Johnson. Науковці зазначили, що повідомлять більше про хворого, коли вивчать усі факти.

Як зазначають у компанії, побічні ефекти ㅡ це нормальне явище для великих тестувань. Науковці мають змогу у будь-який момент припинити випробування, якщо це може нашкодити його учасникам. Однак для того, щоб його продовжити, має бути серйозне обґрунтування. До того ж добровільна пауза у дослідах не означає припинення випробувань взагалі. Таке рішення може прийняти тільки Управління з продовольства і медикаментів США (FDA).

Таке вже раніше було?

Так, у вересні «поставили на паузу» спільне випробування вакцини компанії AstraZeneca та Оксфордського університету. Тоді в одного із вакцинованих виявили поперековий мієліт — запалення спинного мозку, яке викликається вірусами. Це випробування зупиняли вже вдруге, проте для медичного проекту, в якому беруть участь тисячі людей, це нормально. Вже за п'ять днів тестування вакцини частково відновилося.

Хто ще тестує вакцину проти коронавірусу?

Власні тестування вакцини від COVID-19 запустили науковці з Великої Британії, США, Німеччині, Китаї та багатьох інших. Про успіхи клінічних випробувань повідомляли спеціалісти Оксфордського університету та Європейське агентство з лікарських засобів

За словами науковиці Всесвітньої організації охорони здоров’я Сумії Свамінатан, наразі всього 10 вакцин перебувають на третьому етапі тестування ㅡ рандомізованих, подвійно-сліпих випробувань серед великої кількості добровольців. На цьому етапі учасникам тестування дають не лише вакцину, а й плацебо, і ані вони, ані лікарі не знають, кому саме що дістається. Всього ж на різних етапах розробки перебувають близько 40 вакцин-кандидатів ВООЗ.

У перегонах за першу сертифіковану вакцину багато вчених сподіваються мати готовий до поширення медичний препарат вже у 2021 році. ВООЗ очікує, що до цього часу науковці підготують достатню кількість інформації про вакцини, щоб передати її органам охорони здоров'я країн-членів.

Поділитись: