Обвинувачена в убивстві Шеремета Юлія Кузьменко балотуватиметься на довиборах в Раду від «Європейської Солідарності»

Волонтерка та дитяча кардіохірургиня Юлія Кузьменко, яку звинувачують в убивстві журналіста Павла Шеремета, балотуватиметься від партії «Європейська Солідарність» на довиборах у Верховну Раду в Донецькій області (50—й виборчий округ).

Таке рішення ухвалили під час з'їзду партії, повідомила пресслужба «Європейської Солідарності».

У партії заявили, що балотування Юлії Кузьменко — це «відповідь на численні звернення ветеранських та волонтерських громадських організацій».

«Добре розуміючи, що саме зараз необхідно виступити єдиним фронтом не тільки політикам, а й волонтерським та іншим громадським організаціям, я ухвалила рішення балотуватися у Верховну Раду», — заявила у своєму онлайн-зверненні Юлія Кузьменко, яка перебуває під домашнім арештом.

Зазначимо, що на 50 окрузі вибори відбудуться 28 березня. Крім Кузьменко, до Верховної Ради там балотуватиметься голова Покровської райдержадміністрації Андрій Бондаренко, який представлятиме «Слугу Народу».

Також довибори відбудуться на 87 окрузі, що на Івано-Франківщині. Там від «Європейської Солідарності» балотуватиметься доброволиця та громадська активістка Маруся Звіробій-Біленька.

Чому там призначили довибори?

Народний депутат від 50 округу Руслан Требушкін склав мандат за власною заявою, бо став міським головою міста Покровськ.

Така ж причина довиборів і на 87 окрузі. Тамтешній народний депутат Зіновій Андрійович склав мандат, бо став мером міста Надвірна, здобувши перемогу на місцевих виборах. На початку листопада 2020-го Андрійович написав заяву про складання мандату. Рада припинала його повноваження в середині листопада.

Що відомо про Юлію Кузьменко?

Вона народилася у місті Горлівка, що на Донеччині. Кузьменко — волонтерка, громадська діячка, військова лікарка, кандидатка медичних наук та дитяча кардіологиня.

12 грудня 2019 року її затримали як одну з підозрюваних у вбивстві журналіста Павла Шеремета. Окрім Кузьменко, про підозри повідомили військовій медсестрі Яні Дугарь та музиканту й добровольцю Андрію Антоненку.

12 грудня 2019-го глава МВС України Арсен Аваков заявив про затримання фігурантів у справі Шеремета. Відтоді на лаві підсудних троє підозрюваних — військовий Сил спеціальних операцій ЗСУ, музикант Андрій Антоненко, відомий як Riffmaster; лікарка Охматдиту, волонтерка і дитячий хірург Юлія Кузьменко на псевдо «Лиса» та військовий медик Яна Дугарь.

Слідство впродовж тривалого часу наполягало, що Андрій Антоненко, «захопившись ультранаціоналістичними ідеями» і «культивуючи велич арійської раси», організував убивство Павла Шеремета й залучив до злочину Юлію Кузьменко, Яну Дугарь та інших невстановлених осіб, які мали навички роботи зі зброєю та вибуховими пристроями. За даними слідства, Юлія Кузьменко закладала вибухівку під авто, Антоненко був тим, хто супроводжував її, а Яна Дугарь напередодні проводила розвідку.

Але 21 травня 2020-го стало відомо, що підозрюваним змінили підозри. З них зникли згадки про «ультранаціоналістичні ідеї» і «велич арійської раси», а організаторами слідство тепер називає невстановлених осіб. Антоненка ж тепер називають виконавцем злочину, як і Кузьменко, а Дугарь — пособницею.

Минулого року Нацполіція завершила досудове розслідування у справі про виконавців убивства Шеремета та передала матеріали справи до суду. Тим часом суд уже пом'якшив запобіжні заходи для Дугарь, якій призначили нічний домашній арешт, та Кузьменко, якій призначили цілодобовий домашній арешт. Натомість Антоненко залишається під вартою.

Справа щодо замовників убивства наразі ще розслідується. Вона розділена на дві частини, а процесуальне керівництво в ній веде Офіс генпрокурора.

Нагадаємо, журналіст Павло Шеремет загинув 20 липня 2016-го о 07:45 ранку внаслідок вибуху машини. Він їхав на ранковий етер своєї програми. Розслідування вбивства Шеремета високопосадовці публічно називали «справою честі», а втім, до грудня 2019 року у слідства не було жодного офіційного підозрюваного.