Лідер Хунти в Нігері заявив, що передасть владу протягом трьох років
Лідер хунти в Нігері генерал Абдурахаман Чіані пообіцяв повернути цю західноафриканську державу під цивільне правління протягом трьох років.
Про це він заявив після зустрічі з посередниками Економічної спільноти західноафриканських держав (ECOWAS), пише BBC.
Перед цим ECOWAS погрожувала розпочати військову операцію проти хунти в Нігері, якщо дипломатичні зусилля виявляться марними військовими діями. Тепер Чіані заявив, що Нігер не хоче війни, але буде захищатися від будь-якого іноземного втручання.
«Якщо проти нас буде здійснено атаку, це буде не прогулянка в парку, як, здається, думають деякі люди», — сказав він увечері 19 серпня.
Чіані також знову критикував санкції, які назвав «незаконними та негуманними». Їх наклали країни ECOWAS на Нігер, який не має виходу до моря.
Це передбачало відключення електроенергії, що призвело до знеструмлення в Ніамеї, столиці Нігеру, та інших великих містах, а також блокування важливого імпорту. Водії вантажівок тижнями очікували доставлення продуктів, що призвело до зростання цін на харчі.
Тисячі чоловіків 19 серпня прийшли на стадіон у Ніамеї, щоб зареєструватись у добровольчі сили на випадок вторгнення, хоча переповненість завадила розпочати процес реєстрації, повідомляє Reuters.
Лідер хунти заявив, що військове втручання може погіршити ситуацію з ісламістами, пов'язаними з «Аль-Каїдою» та угрупованням «Ісламська держава».
Чіані не повідомив подробиць щодо передання влади, але сказав, що принципи переходу будуть визначені протягом 30 днів під час «діалогу», організованого лідерами перевороту.
Суботня зустріч була першою між лідерами хунти та ECOWAS.
Більше про переворот у Нігері
Генерал Абдурахман Чіані оголосив себе новим лідером Нігеру після перевороту, що почався 26 липня. Підрозділ президентської охорони, який очолив Чіані, захопив президента Мохамеда Базума.
Мохамед Базум був обраний у 2021 році під час першої мирної, демократичної передачі влади в Нігері після здобуття незалежності від Франції в 1960 році. Базум був ключовим союзником у зусиллях Заходу боротися з джихадистами, пов’язаними з «Аль-Каїдою», та угрупованням «Ісламська держава» в африканському регіоні Сахель.
Західноафриканська група країн ECOWAS попереджала, що розробила план введення військ до Нігеру, якщо хунта не звільнить з ув’язнення законно обраного президента Мохамеда Базума й не передасть йому владу до кінця доби 6 серпня.
Та лідери перевороту, схоже, не хочуть поступатися владою. Вони звернулися до російської ПВК «Вагнер» із проханням допомогти дати відсіч країнам західноафриканського блоку. Хунта заявила, що збройні сили Нігеру готові захищатися, і закрила повітряний простір.
У Нігері дислокуються 1100 військових США. Ще 1500 солдатів має там Франція. Заступниця державного секретаря США з політичних питань Вікторія Нуланд на початку серпня провела особисті переговори з лідерами військового перевороту в Нігері.