У США розробляють план переміщення своїх баз із Нігеру в інші країни

Прихильники хунти в Нігері під час протесту в Ніамеї проти іноземного втручання, 3 серпня 2023 року
Прихильники хунти в Нігері під час протесту в Ніамеї проти іноземного втручання, 3 серпня 2023 року AP Photo / Sam Mednick

Сполучені Штати розробляють запобіжні плани щодо евакуації двох своїх ключових антитерористичних баз у Нігері, якщо це стане необхідним під час правління хунти, яка скоїла військовий переворот у країні.

Про це заявив командувач Військово-повітряних сил США в Африці генерал Джеймс Гекер, передає Associated Press.

Наразі Вашингтон шукає союзників у регіонах Сахари та Сахеля, з якими США могли б співпрацювати, а потім перемістити туди свої сили з Нігеру. Але які саме країни Вашингтон розглядає як альтернативу Нігеру, Гекер не уточнив.

Генерал підкреслив, що поки адміністрація Джо Байдена не ухвалювала рішення щодо того, чи варто американським дипломатам і військовим залишити Нігер після повалення там демократично обраного президента.

Як відзначає AP, бази США в Нігері були життєво важливими контртерористичними пунктами в нестабільному регіоні, де зростає кількість державних переворотів, а також втручань російської ПВК «Вагнер». Вашингтон має авіабазу в Ніамеї, столиці Нігеру, і у віддаленому місті Агадес на південному краю Сахари.

Якщо ж американським військам все ж доведеться покинути Нігер, це, «очевидно», вплине на зусилля з розвідки та боротьби з тероризмом, відзначив Гекер.

США ще офіційно не назвали те, що сталося в Нігері, переворотом. Таке формулювання змусило б Вашингтон розірвати багато військових і безпекових зв'язків із західноафриканською країною.

Гекер вважає, що минуть «тижні або набагато більше», перш ніж США офіціно оголосять будь-яке рішення щодо переміщення своїх баз, якщо все-таки дійдуть до цього рішення.

Більше про переворот у Нігері

Генерал Абдурахман Чіані оголосив себе новим лідером Нігеру після перевороту, що почався 26 липня. Підрозділ президентської охорони, який очолив Чіані, захопив президента Мохамеда Базума.

Мохамед Базум був обраний у 2021 році під час першої мирної, демократичної передачі влади в Нігері після здобуття незалежності від Франції в 1960 році. Базум був ключовим союзником у зусиллях Заходу боротися з джихадистами, пов’язаними з Аль-Каїдою, та угрупованням «Ісламська держава» в африканському регіоні Сахель.

Західноафриканська група країн ECOWAS попереджала, що розробила план введення військ до Нігеру, якщо хунта не звільнить з ув’язнення законно обраного президента Мохамеда Базума й не передасть владу йому до кінця доби 6 серпня.

Та лідери перевороту, схоже, не хочуть поступатися владою і звернулися до російської ПВК «Вагнер» із проханням допомогти дати відсіч країнам західноафриканського блоку. Хунта заявила, що збройні сили Нігеру готові захищатися, і закрила повітряний простір.

У Нігері дислокуються 1100 військових США. Ще 1500 солдатів має там Франція. Заступниця державного секретаря США з політичних питань Вікторія Нуланд на початку серпня провела особисті переговори з лідерами військового перевороту в Нігері.