Лідери Німеччини, Франції та Польщі обговорили ситуацію навколо України: «Наша мета — уникнути війни в Європі»
У Берліні 8 лютого відбулася зустріч лідерів країн Веймарського трикутника — Німеччини, Франції та Польщі. Політики висловили підтримку Україні на тлі зростання російської агресії та наголосили на важливості уникнення війни у Європі.
Про це повідомляє DW.
Переговори провели канцлер Німеччини Олаф Шольц та президенти Франції й Польщі Емманюель Макрон та Анджей Дуда. У день цієї зустрічі Макрон також провів перемовини з українським президентом Володимиром Зеленським.
За словами Шольца, у союзників по НАТО є спільна думка щодо наслідків можливого вторгнення Росії в Україну.
«Наша спільна мета — уникнути війни в Європі. Розгортання російських військ на кордоні з Україною викликає сильне занепокоєння, і наша оцінка ситуації дуже схожа», — заявив канцлер на пресконференції.
Він додає, що нове вторгнення в Україну матиме довгострокові наслідки в «політичному, економічному та геостратегічному плані».
Дуда ж заявив, що вірить, що вдасться уникнути нової війни. На його думку, наразі найважливішими є «єдність і солідарність».
А Макрон закликав до переговорів щодо безпеки із Москвою, щоб підтвердити непорушність кордонів Європи. Також французький президент сказав про важливість відновлення «нормандського формату» для припинення війни на Донбасі.
Востаннє лідери України, Росії, Франції та Німеччини у межах «нормандського формату» зустрічалися у грудні 2019 року у Парижі. 26 січня 2022 року у Парижі відбулася 26 зустріч політичних радників цих країн, а на 10 лютого у Берліні запланована наступна зустріч політрадників.
І Зеленський, і Макрон після перемовин говорили про важливість зустрічі саме лідерів четвірки. За їхніми словами, зустріч радників прокладає шлях до перемовин на рівні очільників держав.
Нагадаємо, на тлі зростання російської загрози до Києва 14 лютого прилетить новий канцлер Німеччини Олаф Шольц. Наступного дня він має вирушити на перемовину в Москву.
Можливий напад з боку РФ
Росія нині вимагає від НАТО більше ніколи не розширюватися на схід, зокрема не брати Україну. США та Альянс уже відповіли й не погодилися на такі вимоги. Водночас Москва ще до переговорів почала стягувати свої війська до кордонів з Україною та готувати військові навчання в Білорусі.
В українській розвідці кажуть, що Росія готується до можливої атаки на схід і південь України в січні-лютому 2022 року. Американські розвідники (відповідно до можливого сценарію, яким поділився Bloomberg) вважають, що наступ на Україну може відбутися у трьох напрямках: з окупованого Криму, Білорусі та з боку російського кордону.
Міноборони наразі оцінює, що біля кордонів України з боку РФ, Білорусі та окупованої частини Донбасу загалом перебувають 140 тисяч російських військових.