Зеленський провів перемовини з Макроном. Президент Франції підтримує «нормандський формат» і хвалить Україну за спокій

Президенти України та Франції Володимир Зеленський та Емманюель Макрон перед перемовинами у Києві, 8 лютого 2022 року
Президенти України та Франції Володимир Зеленський та Емманюель Макрон перед перемовинами у Києві, 8 лютого 2022 рокуОфіс президента

У Києві 8 лютого відбулися перемовини президентів України та Франції на тлі зростання загрози зі сторони Росії. Напередодні Емманюель Макрон провів перемовини і з президентом РФ Володимиром Путіним.

Після зустрічі вони провели спільну пресконференцію.

Зеленський подякував Макрону за візит та підтримку України. А також зазначив, що Франція відіграє активну роль у «нормандському форматі». За словами Зеленського, мирний процес був однією з головних тем перемовин президентів.

Крім того, лідер України очікує, що найближчим часом відбудеться наступна зустріч лідерів «нормандської четвірки». Нагадаємо, що востаннє лідери України, Росії, Франції та Німеччини зустрічалися у грудні 2019 року у Парижі.

Також Зеленський прокоментував заяву Путіна про Україну та виконання Мінських угод: «Подобається — не подобається, терпи, моя красуне».

За словами президента України, є речі, з якими не посперечаєшся з Путіним: «Україна — справді красуня».

«Щодо "моя" — це перебір. А щодо "терпи", то Україна дуже терпляча, тому що це мудрість. Це важливо не тільки для України та усієї Європи, але і для росіян, тому що від нашого терпіння залежить ескалація. Ми захищаємо нашу країну, ми на своїй території... У терпінні — мудрість», — сказав Зеленський.

Що сказав Макрон?

Президент Франції заявив, що приїхав, щоб «відновити безпековий порядок у Європі». Він вважає, що керівники держав мають «найближчими днями зробили все можливе, щоб за допомогою нових механізмів гарантувати безпеку та деескалацію». Схожу заяву Макрон зробив і після зустрічі з Путіним.

Політик підтвердив, що Франція та Німеччина продовжать бути посередниками у розв'язанні конфлікту в Україні. Макрон також заявив, що 10 лютого у Берліні відбудеться наступна зустріч політичних радників «нормандської четвірки», попередня зустріч відбулася 26 січня.

Політик сподівається, що процес перемовин буде продовжуватися, попри тиск на кордонах України та загрозу нових військових маневрів зі сторони Росії.

На думку Макрона, для деескалації ситуації необхідно продовжувати виконання Мінських угод. За його словами, і Путін, і Зеленський підтвердили намір продовжувати виконання цих угод. «Це єдиний шлях, який дозволяє іти до миру, стійкого миру», — сказав президент Франції.

Макрон також наголосив на «виваженості та холоднокровності» керівництва України, попри концентрацію військ на кордоні.

«Попри велику напругу, яка оточує вашу державу, ви маєте спокій та виваженість. Я безумовно вірю в вашу країну», — сказав французький президент.

Можливий напад з боку РФ

Росія нині вимагає від НАТО більше ніколи не розширюватися на схід, зокрема не брати Україну. США та Альянс уже відповіли й не погодилися на такі вимоги. Водночас Москва ще до переговорів почала стягувати свої війська до кордонів з Україною та готувати військові навчання в Білорусі.

В українській розвідці кажуть, що Росія готується до можливої атаки на схід і південь України в січні-лютому 2022 року. Американські розвідники (відповідно до можливого сценарію, яким поділився Bloomberg) вважають, що наступ на Україну може відбутися у трьох напрямках: з окупованого Криму, Білорусі та з боку російського кордону.

Міноборони наразі оцінює, що біля кордонів України з боку РФ, Білорусі та окупованої частини Донбасу загалом перебувають 140 тисяч російських військових.