Майно ПриватБанку можуть арештувати, якщо він відмовиться виплатити майже 9 млрд грн Суркісам
Печерський райсуд Києва дозволив примусово списати кошти та/або накласти арешт на майно ПриватБанку, якщо він відмовиться виплачувати майже 9 млр грн шести британським компаніям, пов’язаних із родиною бізнесменів братів Ігоря та Григорія Суркісів,
Про це повідомляє міністр юстиції Денис Малюська, який опублікував ухвалу суду.
ПриватБанк має виплатити кошти (тіло депозиту) на підставі депозитних договорів із компаніями, пов'язаними із Суркісами, та відсотки за користування депозитами.
У разі невиконання зобов'язань спершу на банк можуть накласти штраф, нагадати про зобов'язання виплатити кошти протягом трьох робочих днів та попередити про кримінальну відповідальність. Якщо банк і тоді не виконає ухвалу, його повторно оштрафують.
Якщо й тоді ПриватБанк не виконує ухвалу, органам досудового розслідування, наприклад, Нацполіції, мають повідомити про вчинення банком кримінального правопорушення. Після цього у ПриватБанка можуть примусово списати кошти та арештувати кошти чи майно.
Про те, що Печерський суд ухвалив рішення на користь Суркісів Мін'юст повідомив вчора, 2 вересня. Малюська сказав, що суд стягнув гроші з державного банку без розгляду справи по суті та назвав це «одним з найбільших зашкварів судової влади».
У Мінфіні заявили, що не погоджуються з ухвалою суду. Відомство пообіцяло підготувати апеляційну скаргу.
У Нацбанку зауважили, що продовжать захищати рішення про націоналізацію ПриватБанку.
У чому суть справи?
Депозити родини Суркісів були відкриті на кіпрській «дочці» ПриватБанку у 2014 році. Виплатити їх власникам депозитів суд наказав ще у 2017 році, однак тоді це рішення не змогли втілити у життя.
Річ у тому, що під час націоналізації ПриватБанку, НБУ визнав родину Суркісів пов’язаними з ПриватБанком особами, а їхні багатомільярдні депозити у банку обміняв на акції ПриватБанку. Згодом всі акції держава купила за 1 гривню під час націоналізації. Ця процедура називається bail-in.
Процедуру bail-in за депозитами Суркіси оскаржили у Верховному суді.
Процедуру провели для того, аби зменшити тягар на націоналізований банк, адже він не мав змоги обслуговувати значні за розміром депозити пов'язаних осіб — розмір депозитів Суркісів (Ігор, Григорій, Рахміль, Світлана, Марина Суркіси та Ковалик Поліна) складав понад 1 мільярд гривень.
Водночас інші суди, які розглядають оскарження законності націоналізації ПриватБанку, зокрема Шостий апеляційний адміністративний суд, прив’язали свої рішення до рішення Верховного суду у справі родини Суркісів.
Цікаво, що справу, пов'язану з процедурою bail-in, 16 березня розглядав ще й Високий суд Англії та Уельсу. Зокрема, цей суд розглядав обмін зобов'язань ПриватБанку за євробондами, випущеними у 2010 та 2013 роках (ці облігації купили колишні власники ПриватБанку та пов'язані з ними особи).
Високий суд Англій ухвалив рішення на користь ПриватБанку та дозволив йому не платити борг колишнім власникам.