Медведчук повідомив, що Козак перебуває у Білорусі на лікуванні
Голова політичної ради партії «Опозиційної платформи — За життя» Віктор Медведчук повідомив, що народний депутат від цієї політсили Тарас Козак перебуває на лікуванні у Білорусі.
Про це він заявив у залі Печерського районного суду Києва у відповідь на запитання журналістів.
На питання, чи знає Медведчук про місцеперебування парламентаря, той відповів: «Я знаю, де перебуває народний депутат Тарас Козак. Він перебуває на лікуванні у Білорусі». Що саме лікують Козаку, він не уточнив.
Медведчук також зазначив, що він спілкувався з Козаком після оголошення їм підозри про злочин. Водночас зазначає, що вони не говорили про газове родовище «Глибока» в Чорному морі.
«Це мій друг, це член політради нашої партії, звичайно, ми контактуємо. Обурлива [реакція в нього була на підозру]», — пояснив він.
Медведчук заявив про це у розмові з журналістами після того, як Печерський суд Києва відправив його під цілодобовий домашній арешт на два місяці. Обвинувачення просило його взяти під варту з альтернативою застави у 300 мільйонів гривень.
Що відбувалося під судом?
Під Печерський суд, де розглядали питання про запобіжний захід Медведчуку, прийшли представники охоронних структур, пов'язаних із ОПЗЖ, зокрема організація «Патріоти — За життя», а також «Національний корпус». Більшість із них спілкуватися з нами відмовилися.
Водночас журналісти, зокрема й наша кореспондентка Вікторія Рощина, повідомляли про перешкоджання з боку невідомих людей у чорному. Вони заважали журналістам і намагалися не пустити їх у будівлю суду. Крім того, Вікторії Рощиній також заважав депутат від ОПЗЖ Ілля Кива.
Що передувало?
11 травня генеральна прокурорка Ірина Венедіктова підписала підозри Медведчуку та народному депутату від ОПЗЖ Тарасу Козаку. Перед тим СБУ прийшла з обшуками до будинку на вулиці Монтажників, де Медведчук живе із сім'єю, та кількох приміщень, пов'язаних із ним.
Обвинувачення підозрює Медведчука у державній зраді (стаття 111 Кримінального кодексу; максимальне покарання — до 15 років ув’язнення) та порушенні законів та звичаїв війни (стаття 438 Кримінального кодексу; максимальне покарання — до 12 років позбавлення волі).
Зокрема, Медведчука й Козака вважають причетним до трьох епізодів: замах на розкрадання природних ресурсів України, передання секретної інформації про Збройні Сили та організація підривної діяльності.
Медведчук і Козак у центрі уваги
2 лютого РНБО запровадила санкції проти Тараса Козака — народного депутата від «Опозиційної платформи — За життя» та соратника Віктора Медведчука. Під санкції потрапили й 8 компаній, які володіють телеканалами ZIK, «112 Україна» та NewsOne.
19 лютого Рада нацбезпеки і оборони України запровадила санкції проти Медведчука та Козака. Обмеження ввели у зв'язку з розслідуванням СБУ щодо фінансування тероризму.
Ще один епізод стосується частини нафтопродуктопроводу «Самара — Західний напрямок» — основного джерела постачання російського дизпалива до України. Ним володіла ТОВ «Прикарпатзахідтранс» — компанія, що офіційно не належить Медведчуку, але, як вважається, пов'язана з наближеними до нього людьми.
Влада вважає, що частину проводу компанія отримала незаконно, а НАБУ порушило справу через привласнення цього об’єкта. У квітні влада арештувала нафтопровід й передала його в управління «Укртранснафті».
На початку березня також відбулися масштабні обшуки у мережі АЗС, яку пов'язують з Медведчуком. Її підозрюють у несплаті 240 мільйонів гривень податків.