Аваков і Степанов — на вихід? Яких міністрів «слуги» хочуть замінити та чи станеться відставка уряду «під вибори»

Старт політичного сезону розпочався з гучних заяв про можливі відставки. Першими «під руку» «слуг народу» потрапили міністри економічного блоку. І в партії влади, і в опозиції існують претензії до міністра охорони здоров’я та міністра внутрішніх справ. Заговорили навіть про відставку всього Кабміну «під вибори». Що з цього може бути реальним — розбирається hromadske.
Економічний блок — на вихід?
Перший тиждень нового політичного сезону розпочався з серії критичних заяв на адресу економічного блоку уряду. Стосувалися вони міністра фінансів Сергія Марченка та міністра економіки Ігоря Петрашка. По цій парі пройшлися ключові особи парламентських «слуг».
Глава фракції Давид Арахамія вимагав від урядовців покрокового плану для виходу з кризи. Якщо не буде — пригрозив заміною.
Про назрівання кадрових змін в економічному блоці уряду заявив і перший заступник голови Верховної Ради Руслан Стефанчук.
Претензії до міністрів висловив також голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. Петрашку він закидав відсутність стратегії підтримки промисловості. До Марченка у Гетманцева виникли запитання по роботі митниці та припинення там корупційних схем.
На захист своїх підлеглих став прем’єр. Денис Шмигаль в ефірі телеканалу «Україна-24» розповів про фінансову та бюджетну стабільність і роботу міністрів фінансів та економіки «з повною віддачею».
Рішення щодо кадрів депутати анонсували після 15 вересня, коли уряд передасть до Верховної Ради проєкт Держбюджету.
Один із депутатів-«слуг» у розмові з hromadske на умовах анонімності пояснив всі розмови навколо економічного блоку уряду «хотєлкамі», які його колеги бажають побачити у проєкті бюджету.
«Це все — мишача метушня навколо крихт, в яку перетворилася українська економіка. Це реально миші, щурі, які метушаться навколо того, що залишилося від економіки, в надії якось підгодуватися», — описав він ситуацію з критикою міністрів фінансів та економіки.
А один з опозиційних депутатів, який добре знається на «внутрішній кухні», розповів hromadske, що хоч з економікою та фінансами в державі проблеми, це не стане причиною звільнення двох міністрів.
«Усі «великі хлопці» задоволені. Вони хоч і розуміють, що в економіці дупа, але задоволені. В енергетиці все робиться так, як їм треба. І далі Зеленський все одно буде шукати розуміння у цих "хлопців"», — пояснив нардеп. Під «великими хлопцями» він мав на увазі українських олігархів.
Степанов та Аваков: постанови про звільнення вже в Раді
Ще два члени уряду, чиї ймовірні відставки обговорюють, – це міністр охорони здоров’я Максим Степанов та міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Проєкти постанов про їхнє звільнення уже зареєстровані у парламенті. Щоправда, ініціаторами виступають опозиціонери.
Наприкінці липня депутатка від «Голосу» Ольга Стефанишина зібрала 96 підписів під проєктом постанови про звільнення Степанова. Вона знайшла підтримку у своїй фракції, а також у фракціях «Європейської Солідарності» та «Слуги Народу».
«Вважаємо, що Степанов не справляється зі своїми обов’язками. Бачимо це по статистиці, яка сьогодні є з коронавірусом, і тестування по деяких регіонах або не відбуваються, або відбуваються з запізненням», — пояснила Стефанишина hromadske свою ініціативу.
Під час останньої в Раді години запитань до уряду вона також поставила в провину Степанову те, що гарантовані державою виплати (660 тисяч гривень) не отримали 723 медики, у яких внаслідок COVID-19 з’явилась інвалідність. Степанов відповів, що це не компетенція МОЗ.
Наразі проєкт постанови про відставку Степанова навіть не розглядався на профільному комітеті. Хоч Стефанишина і припускає, що у сесійній залі його підтримають 226 депутатів, поки що це виглядає малоймовірним. Зокрема, співрозмовники hromadske у «Слузі Народу» кажуть, що переважна більшість фракції нині не підтримує відставку міністра охорони здоров’я.
«Я не буду голосувати, бо не бачу заміни, не бачу можливості, щоб у такий важкий час, коли йде друга хвиля (змінювати міністра охорони здоров’я — ред.)», — заявила депутатка та кандидатка на посаду міського голови Києва від «Слуги Народу» Ірина Верещук в ефірі телеканалу «НАШ».
Відставку Авакова ще у червні ініціював Ярослав Железняк з «Голосу». Під проєктом постанови підписалися 56 нардепів. Окрім колег Железняка по фракції, це були 37 «слуг» та Яна Зінкевич з «Європейської Солідарності». За три місяці профільний комітет також не розглянув цей проєкт.
«Більшості за відставку Авакова нема. Виглядає так, що, крім “Голосу” інші фракції не налаштовані звільняти Авакова. Зокрема і «ЄС». Одна з позицій: не треба звільняти Авакова, він єдиний проєвропейський міністр», — пояснив Железняк у розмові з hromadske.
Проте опозиціонер припускає, що ситуація може кардинально змінитися, якщо ініціатива про відставку Авакова надійде з Офісу президента.
У розмові з Дмитром Гордоном ексголова Офісу президента Андрій Богдан розповів, що на Банковій уже три місяці займаються відставкою саме Авакова. І нібито існує вимога Росії звільнити усіх проєвропейських посадовців, а Аваков — останній з них.
Два співрозмовники hromadske підтвердили бажання Банкової позбутися Авакова. Ініціатором цього виступає Андрій Єрмак.
«Проти Авакова грає Єрмак. Він не хоче бачити сильних самостійних людей. Головний мотив: доки Аваков на посаді, Зеленський не може бути повновладним президентом і змушений рахуватися з Аваковим», — пояснив hromadske наближений до міністра політик.
Водночас із самим Зеленським в Авакова «рівні стосунки, щоденно спілкуються, іноді по декілька разів на день». Як би Банкова не жадала змінити Авакова, усі ці бажання впираються в іншу проблему — ким його замінити.
«Ми ж розуміємо, що МВС — це машина. І нею не так легко керувати. Вона просто вийде з-під контролю (у разі відставки Авакова — ред.). Для них він — єдиний острівець стабільності. Він має хоч якусь комунікацію з вулицею, яку вони не розуміють. Хоча вони постійно підозрюють, що він причетний до якихось справ. Але відставка Авакова для них може бути більшою загрозою», — пояснює hromadske один з опозиційних нардепів.
У тому, що Офіс президента шукає заміну Авакову, сумнівається й депутат від «Слуги народу» Олександр Дубінський. Він є наближеним до Ігоря Коломойського, з яким має гарні стосунки й Арсен Борисович.
«Я думаю, що все це (розмови про пошук заміни — ред.) — нісенітниця. За всім неоднозначним ставленням до Авакова в суспільстві і в парламенті, це на сьогодні – єдиний ефективний міністр з погляду керівництва своєю вертикаллю. І це силова вертикаль, без якої усе інше розвалиться. У всіх інших бардак», — каже Дубінський.
Також Дубінський переконує, що й чутки про ротацію за участі генпрокурорки Ірини Венедіктової та міністра юстиції Дениса Малюськи не мають під собою реальної основи. Усе через те, що в команді влади відсутня сильна кандидатура, яка б змогла замінити Венедіктову.
Генпрокурорка повідомила в інтерв’ю Савіку Шустеру, що сама писати заяву про звільнення не збирається. Але рішення про її відставку може ухвалити Верховна Рада. Проте з цим у «слуг» нині — величезні проблеми. За словами одного з керівників фракції, ситуація така, що жодне кадрове рішення сьогодні не має підтримки більшості.
А міністр юстиції Денис Малюська усі розмови про його можливе звільнення або переведення на іншу посаду висміяв у Facebook світлиною з попкорном перед монітором.
Відставка уряду
Якщо звільнення окремих посадовців співрозмовники hromadske оцінюють скептично, то про відставку всього Кабміну говорять як дуже ймовірну. І статися вона може ще до місцевих виборів 25 жовтня.
Причина: падіння через фінансову кризу та карантин рейтингів влади — а, відповідно, і партії «Слуга Народу».
«Їм треба на когось скинути провали з коронавірусом, з економікою. Зеленський же не візьме це не себе. А скидати він може тільки на уряд, бо переобрання парламенту позбавить його влади. Тому він буде намагатися відправити у відставку уряд», — пояснює hromadske обізнаний на політичних процесах нардеп.
Також до майбутніх місцевих виборів прив’язав усі розмови про кадрові зміни представник уряду у парламенті, нардеп «Слуги Народу» Василь Мокан.
«Пояснюється тим, що популярна формула, коли шукають крайніх за ті чи інші прорахунки», — заявив Мокан в ефірі телеканалу «НАШ».
Натомість голова Верховної Ради Дмитро Разумков в ефірі 112-го телеканалу назвав відставку уряду до виборів малоймовірною. Також заперечив наявність підстав для відставки усього Кабміну і Давид Арахамія.
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль у прямому ефірі телеканалу «Україна-24» на запитання ведучої про можливу відставку розсміявся.
«Я посміхаюсь. І вважаю, що оцінку має дати суспільство. І, напевно, Верховна Рада, президент України», — пояснив Шмигаль.
У розмові з hromadske депутат Олександр Дубінський нищівно критикував прем’єра. Згадав і провали у боротьбі з коронавірусом, і проблеми з економікою, і те, що парламент не підтримує кадрові пропозиції Шмигаля. Проте після цього заявив прямо: міняти нема на кого.
«Другого Кабміну, який сидить на лаві запасних, немає. Ми стаємо заручниками відсутності сильних гравців для повної заміни Кабміну або зміни прем’єра. Тому будемо скочуватися до точкових змін», — каже Дубінський.
Проте допомогти кадрами можуть більш досвідчені колеги з парламенту. Нині наближений до Коломойського лідер партії «За майбутнє» Ігор Палиця виступає з нищівною критикою дій влади й «Слуги Народу». У Раді це пояснюють бажанням долучитися до розподілу портфелів у новому уряду.
Прогнозують, що фракція «Слуга Народу» може об’єднатися з депутатськими групами «За майбутнє» і «Довіра». Реалізувати цю «нову коаліцію» можуть саме внаслідок відставки Шмигаля «через провали».
Проте тоді у Зеленського можуть виникнути ще більші проблеми. Надалі з ним не захоче працювати жоден із політиків та чиновників, хто піклується про свою репутацію. Бо рано чи пізно прем’єру та міністрам доводиться бути цапами-відбувайлами задля підтримки рейтингу однієї людини.
Автор: Олексій Братущак