В керівництві парламенту допустили зміну міністрів економіки і фінансів. Прем'єр став на їхній захист
Міністр економіки Ігор Петрашко і голова Мінфіну Сергій Марченко найближчим часом можуть бути відправлені у відставку — остаточні кадрові висновки робитимуть після 15 вересня.
Про це повідомив перший заступник голови Верховної Ради Руслан Стефанчук в етері «Україна 24».
На питання, чи можливі зміни у складі уряду, він відповів: «Я думаю, що така ситуація назріває... Економічний блок у нас представлений міністром економіки й фінансів. Я думаю, що в першу чергу йдеться саме про цих осіб».
Він уточнив, що кадрові висновки будуть робити після 15 вересня, коли Кабінет міністрів має запропонувати Верховній Раді проєкт державного бюджету на 2021 рік.
Стефанчук каже, що все буде залежати від ефективності проведеної роботи над проєктом держбюджету і нових підходів до подолання наслідків, спричинених COVID-19.
Перед цим про можливу зміну уряду казав глава владної фракції «Слуга Народу» Давид Арахамія.
«Я не виключаю, я думаю, що восени точно можуть бути якісь ротації по окремих міністерствах. Можу навіть спрогнозувати — два, три міністерства», — казав Арахамія.
На уточнювальне питання, чи йдеться про економічний блок уряду, він відповів ствердно. Але міняти ввесь Кабмін Дениса Шмигаля поки монобільшість не планує, але допускає такий варіант.
А що каже прем’єр?
За словами Дениса Шмигаля, уряд працює «в повну силу», а той, хто працює, може помилятися».
«Можуть бути питання до міністрів, я не буду цього виключати. Скажу одне — що ми робимо все можливе для того, щоб сьогодні втримувати ситуацію, розвивати економіку, контролювати ситуацію з коронавірусом, і працюємо майже 24/7», — запевнив глава уряду.
А давно вони на посадах?
Міністром розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігоря Петрашка призначили 17 березня. Через пів місяця, 30 березня, міністерське крісло обійняв і Сергій Марченко — в ролі глави Міністерства фінансів. Тобто на посадах обидва пробули 5 місяців.
Кадрова чехарда
Саме так можна охарактеризувати державне управління в Україні за президента Зеленського. Свій перший уряд молодих реформаторів на чолі з Олексієм Гончаруком президент (руками депутатів) відправив у відставку вже за 6 місяців після призначення, він став найменш тривалим Кабміном в історії.
Однак після призначення прем’єром Дениса Шмигаля кадровий безлад не припинився — деякі міністри просто відмовились йти у новий Кабмін. Зі «старих» міністрів не пішли в новий Кабмін Володимир Бородянський (міністр культури), Ганна Новосад (міністерка освіти), Тимофій Милованов.
Трохи про економіку в новому уряді
Милованов очолював Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства. Це відомство планували розділити на Мінекономіки та Мінагрополітики, останнє і пропонували очолити Милованову. Мінекономіки мав очолити Роман Жуковський, але у підсумку обидва відмовились. Після кадрових метань це відомство залишили таким як є.
Загалом вийшло так, що уряд Гончарука звільняли через економічні негаразди, а після призначення Шмигаля міністрів з економічного блоку просто не стало. З міністрами фінансів також все було так собі: спочатку призначили Ігоря Уманського, але він не пропрацював і місяця. Замість нього призначили Сергія Марченка (а той звільнив голів митниці та податкової).
Міністра енергетики у нас фактично так і немає, бо депутати навіть з владної більшості не готові підтримати кандидатуру Ольги Буславець, яку пов’язують з олігархом Рінатом Ахметовим (вона ці зв’язки заперечує). Тому вона працює як тимчасова виконувачка обов’язків.
Шукали підмогу
Увесь цей час чинна влада заявляла про бажання «підсилити» економічний блок. Так, наприкінці квітня Зеленський запропонував призначити віцепрем’єром з питань реформ експрезидента Грузії Міхеіла Саакашвілі, однак голосів на його підтримку в Раді не знайшлось (а Зеленський не поспішав вмовляти депутатів).
Тому Саакашвілі зробили секретарем виконкому Національної ради реформ. Підмогу саме для Кабміну знайшли в особі Олега Уруського — його зробили віцепрем’єром — міністром з питань стратегічних галузей промисловості.
Судячи зі слів Арахамії та Стефанчука, необхідного результату нова комбінація міністрів не дає або дає недостатньо, тому її змінюватимуть.
Водночас є за каденції Зеленського (і Порошенка) також і один острівець стабільності, він же «потужний» міністр. Напевне ви вже здогадались, про кого це ми, але все ж таки підкажемо — він очолює МВС.
- Поділитися: