Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков під час мітингу ошуканих інвесторів одного з банків у Києві, 29 травня 2020 року
Фото:

Синиця Олександр/УНІАН

5 червня у Верховній раді зареєстрували проєкт постанови про звільнення міністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Цьому передувала ініціатива фракції «Голос» та збір підписів за відставку, акції протесту з вимогою відставки та звіт самого Авакова перед парламентом щодо розслідування останніх резонансних злочинів, до яких причетні співробітники поліції. 

«Ми ініціювали це тому, що завжди є точка неповернення. І Кагарлик, і те, що сталося в Броварах, — це була точка неповернення. До цього вже були звернення на поліцейських в Кагарлику, ніхто на них не реагував. Вони 9 годин перебували у відділку, інші поліцейські чули, що відбувається, там стріляли, ґвалтували, тих людей катували. Жодна людина не виступила проти, а це означає, що це система, яка кришує і покриває, коли катують людей», — пояснила журналістам депутатка від «Голосу» Олександра Устінова.

Під проєктом постанови підписалися 55 депутатів — окрім «Голосу», це ще 36 членів «Слуги народу» та одна представниця «Європейської солідарності» — Яна Зінкевич. Яка доля цього документа і чи може він спричинити відставку Авакова?

Заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко вважає, що ні: «Можливо, фракція «Голос» не читала Конституцію, адже там вказано, що питання про відставку міністра може порушувати лише прем’єр-міністр. Звернення депутатів і збір підписів можуть стосуватися лише питання недовіри до всього Кабміну, і для цього треба зібрати 150 підписів»

Проте в «Голосі» вважають інакше. Інна Совсун у коментарі hromadske назвала два варіанти винесення постанови на голосування:

«Варіант перший — спікер ухвалює рішення про внесення цього питання в порядок денний. Варіант другий — скликання позачергової сесії парламенту. Для цього необхідно зібрати 150 підписів нардепів, які погодяться скликати засідання парламенту для обговорення одного конкретного питання про відставку міністра Авакова. Для нас не принципово, в якому форматі буде обговорена постанова».

Що про це каже законодавство?

У ньому чітко не врегульована процедура відставки окремого міністра з ініціативи депутатів. У законі про Кабінет міністрів йдеться про звільнення члена уряду або за поданням прем'єр-міністра, або за власною заявою.    

Про це ще в 2017 році заявляв тодішній голова профільного комітету Андрій Кожем’якін, коли на голосування винесли проєкт постанови про відставку все того ж Арсена Авакова. Варто уточнити, що цю постанову зареєстрували у серпні 2016-го. Комітет її взяв розглядати через пів року. А на голосування її винесли в кінці 2017-го. Тобто більше ніж за рік після її реєстрації.

«Процедура звільнення з посад зазначених осіб безпосередньо Конституцією України не врегульована. Ініціювання народними депутатами України звільнення члена Кабінету Міністрів України Законом України “Про Кабінет Міністрів України” не передбачено», — йшлося у висновку парламентського комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності.

Але при цьому комітет рекомендував Верховній Раді визначитися на пленарному засіданні «шляхом голосування щодо прийняття чи відхилення проєкту постанови». Тобто з попередньої практики можливість проголосувати за відставку одного міністра, ініційовану депутатами, таки є.

«Ми переконані, що відповідно до закону «Про Кабінет Міністрів України» можемо відправити міністра у відставку. Чи можна це рішення оскаржити в суді? Будь-який громадянин України, який вважає свої права порушеними, може оскаржити рішення будь-якого органу в суді», — прокоментував hromadske Андрій Осадчук.

Олександра Устінова заявила, що її фракція продовжить збирати підписи, щоб назбирати 150 голосів, і вже тоді виносити проєкт постанови на порядок денний.

Передісторія

Реєстрації проєкту постанови про відставку Авакова передували кілька гарячих днів політичних баталій всередині опозиції. Фракція «Голос» сварилась з депутатами «Європейської Солідарності», що ті не хочуть підписатися під їхньою ініціативою. Ті ж відповідали, що для реєстрації достатньо навіть одного депутатського підпису, тож і нема чого на них кивати. 

Водночас нардепи від «ЄС» обіцяли, що якщо питання відставки таки винесуть на голосування, вони дадуть голоси «за». Хоча називали тактику «Голосу» відставляти одного міністра — помилковою. Цитуючи нардепа Володимира Ар'єва: «ЄС вважає, що обі**ався уряд в цілому, а не хтось окремо». Тож в «ЄС» почали збирати паралельно свої підписи — під проєктом за відставку всього уряду.

Дискусія звелася до натяків та звинувачень, що «Голос» піариться на гарячій темі і на наперед провальному голосуванні за відставку. А у бік «ЄС» летіли стріли, що ті під приводом формальностей просто не хочуть сваритися з Аваковим. З яким нібито вже навели мости після тривалого розриву політичних стосунків і колись принизливої критики Порошенка з боку очільника МВС. 

Також Аваков у квітні підтримав представницю «ЄС» Тетяну Чорновол, коли ДБР їй повідомило підозру у вбивстві людини під час подій на Майдані. Натомість «Голосу» закинули, що від них чомусь такої підтримки не відчули.

«Це відповідь на відмову «Голосу» підтримати нас в наїздах влади на наших колег», — пояснив Ар'єв, чому депутати «ЄС» не підписалися під проєктом постанови за відставку Авакова.

Єдина з підписантів з фракції «ЄС» Яна Зінкевич у коментарі hromadske уточнила, що колеги «нормально» поставилися до її рішення:

«Вони (“Голос” — ред.) знали і розуміли, що фракція «ЄС» підтримує звільнення Авакова та проголосує. Але замість того, щоб вимагати від «слуг народу» давати підписи чи голоси — вони якось перекинули дружній вогонь на нас. І це виглядає дивно».

Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков (в центрі) зі своїм заступником Антоном Геращенком (праворуч) спілкуються з народними депутатами під час засідання Ради, Київ, 4 червня 2020 року
Фото:

Кузьмін Олександр/УНІАН

«Вотум довіри для Авакова»

Водночас Зінкевич не вірить у ймовірність винесення цієї постанови в порядок денний та каже, що це навіть ризиковано робити: «В 2017 році, коли також була внесена в зал постанова стосовно звільнення Авакова, проголосував лише 31 депутат. Відповідно, Аваков отримав вотум довіри і почав ще більше беззаконити. І маємо ризик, що так само може відбутися і в цій ситуації».

До речі, тоді приводом до ініціативи відставки Авакова теж став факт катування людини співробітниками поліції.

Аргумент про провалене в 2017 році голосування за відставку Авакова наводять і в «ЄС». «31 голос набрався, і це лише підтвердило його владу і зробило його сильнішим. Це голосування також зробить його сильнішим. І Зеленського зробить сильнішим, бо покаже, що винні бояри, а не цар», — прокоментував hromadske нардеп від «ЄС» Микола Княжицький. Проте додав, що, якщо до голосування таки дійде, вони, як і обіцяли, голосуватимуть «за».

Останній міністр Майдану

Ще один аргумент на захист Авакова — прийде ще гірший, і що відставку, ймовірно, ініціював голова Офісу президента Андрій Єрмак. Розкручували цю версію блогери, які підтримують лідера «ЄС» Петра Порошенка. 

«Мова йде про коменданта Майдану (Авакова — ред.), в активі якого придушення (безкровне) «русской вєсни» в Харкові, організація і озброєння добробатів, створення Нацгвардії тощо. А скільки з них усвідомлюють, що, якщо цей план Єрмака буде реалізований, на місце міністра прийде черговий Бабіков (Соколов, Венедиктова) (Олександр Бабіков — екс-адвокат Віктора Януковича, перший заступник директора Державного бюро розслідувань — ред.), котрий ні на секунду не забариться віддати наказ стріляти по учасниках наступного Майдану, без якого, очевидно, вже не обійдемося?», написав блогер Карл Волох.

«Ніхто не може відповісти: хто замість нього? Черговий друг дитинства Зеленського? Чергова Венедиктова? Черговий Бабіков? При такому розкладі я, ні секунди не сумніваючись, виберу чорта Авакова. А ще. Чорт Аваков — це останній міністр Майдану, це останній "дорослий в кімнаті", і це єдина людина у владі, яка заступився за Таню Чорновол», висловилась блогерка Олена Яхно. 

«Те, що прийде гірший (міністр – ред.), — ймовірність 99%. Тому треба міняти весь уряд… А якщо забрати одного міністра, то вони точно кращого не поставлять», — каже Микола Княжицький.

«Навіть, якщо поставлять гіршу людину, Авакова треба знімати. Ми не можемо до кінця передбачити ці ризики, хоч я сумніваюся, що може бути ще гірше», — каже Яна Зінкевич.

При цьому на уточнення, чи може тут йтися про гру Єрмака проти Авакова, вона погодилась, що «така вірогідність достатньо велика»:

«Ми бачимо, що Єрмак нарощує вплив, тому це дійсно може бути його грою».

Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков (третій праворуч) з керівником Офісу президента Андрієм Єрмаком (в центрі) під час брифінгу президента Зеленського в медцентрі в Нових Санжарах, куди евакуювали українців з Китаю, Полтавська область, 5 березня 2020 року
Фото:

Ратинський В'ячеслав/УНІАН

Кадровий голод

«Я не знаю, чи є це гра Єрмака проти Авакова, але те, що зараз намагаються обезголовити міністерство, не знайшовши гідну заміну, це досить таки небезпечно для країни», — каже депутатка від «Слуги Народу» Ольга Василевська-Смаглюк. 

Аргумент «Хто, як не Аваков?» використовують і в «Слузі Народу». Але в іншому контексті — без героїзації Авакова. На думку Василевської-Смаглюк, в країні «дійсно мало людей», які можуть управляти таким міністерством. Тим більш, що через кадровий голод в уряді досі бракує кількох міністрів, тому, мовляв, навіщо їх ще мінусувати. 

На брак кадрів вказує і її колега з фракції Олександр Качура:

«Можливо, в нас є претензії до Арсена Борисовича. Але якщо на таке важливе міністерство в нас немає іншої кадрової пропозиції, то неправильним є збирати підписи. Я питав (у «Голосу» – ред.), яку кандидатуру ви пропонуєте взамін? Давайте її запропонуємо президенту, бо саме між президентом і Аваковим є домовленість, що як тільки Зеленський поставить вимогу відставки, то Арсен Борисович напише заяву про звільнення».

До повноважень Зеленського не належить питання з призначенням чи відставкою міністра внутрішніх справ. Але саме позиція президента, за словами Качури, стане ключовою для рішення фракції «СН».

«Коли призначали уряд, саме Зеленський акцентував на тому, що Аваков має залишитися. Якщо він скаже нам — як партії влади, що потрібно провести кадрову заміну, тоді я її підтримаю. Але поки цього я не бачу», – заявив нардеп, та додав, що нинішній міністр «все-таки робить наші вулиці більш контрольованими, ніж вони могли бути в цій економічній ситуації».

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков (у центрі) перед початком доповіді правоохоронних органів президенту про хід розслідування вбивства журналіста Павла Шеремета, Київ, 23 липня 2019 року
Фото:

Ратинський В'ячеслав/УНІАН

Нардеп від «СН» Олександр Дубінський характеризує історію з ініціативою про відставку Авакова як спробу «Голосу» перед місцевими виборами нагадати про себе та потрапити в «порядок денний».

«”Слуги народу” банально бояться. Давайте відверто Аваков зараз одна з найсильніших людей в цій країні. Мабуть, найсильніша. В нього фактично своя озброєна армія на 300 тисяч осіб. І всі це розуміють, і нікому не хочеться з ним йти на протистояння», — каже депутатка від «Голосу» Олександра Устінова.   

На уточнення, чи боїться і сам Зеленський Авакова, вона додала, що їй це невідомо, але «він (Зеленський — ред.) не готовий до цієї боротьби».

У відповідь на претензії до «Голосу», що перш ніж когось відставляти, треба запропонувати альтернативу, Устінова так і не назвала прізвищ потенційних кандидатів. 

«Я можу назвати мінімум п’ять прізвищ, але якщо я їх назву — ті люди ніколи не будуть підтримані «слугами». Є достатньо людей, які будували патрульну поліцію, які зараз в системі працюють. Є порядні професійні люди, їм треба дати зелене світло і паралельно слід готувати законопроєкт про перезапуск реформи поліції, яка була провалена», — заявила депутатка.

Врешті символічну крапку в цій історії з черговою «антиаваківською» кампанією поставив сам Зеленський, коли 6 червня заявив журналістам, що «досі немає кращого міністра».

Поділитись: