«Ми були йому небайдужі»: чому Курт Волкер йде у відставку та що він зробив для України
Спецпредставник США з питань України Курт Волкер йде у відставку після двох років роботи на цій посаді, повідомляють американські ЗМІ. Головною причиною звільнення є згадка про нього у скарзі інформатора, який пролив світло на телефонну розмову між Трампом і Зеленським.
Про відставку Волкера повідомили CNN та The New York Times, посилаючись на власні джерела. Сам Курт Волкер цю інформацію поки що не коментував. Як повідомила медіа обізнана особа, у ситуації, що склалася, він більше не міг ефективно виконувати свої обов’язки.
Палата представників Конгресу США має допитати Волкера наступного тижня в рамках розслідування щодо імпічменту Дональда Трампа.
Про що йдеться в записці?
Анонімний інформатор повідомляє, що за день після телефонної розмови між двома президентами 25 липня, Курт Волкер відвідав Україну та зустрівся з Зеленським і кількома іншими політиками. Компанію йому склав представник США в Європейському Союзі Ґордон Сондленд. Згідно зі скаргою, вони «давали поради» українській владі про те, як розрулювати вимоги Дональда Трампа.
Ймовірно, ідеться про розслідування щодо сина Джо Байдена Хантера, який на час його віцепрезидентства працював в українській компанії Burisma. Тодішній генпрокурор Віктор Шокін проводив щодо неї розслідування, однак згодом його звільнили — це було вимогою як Джо Байдена, так і інших міжнародних партнерів України.
Дональд Трамп та його соратники вважають це конфліктом інтересів, і виступають за розслідування справи. Проте НАБУ підтвердило, що проти сина Байдена справа не відкрита, а діяльність компанії розслідують за період, коли Хантер ще не працював там.
Як пояснює The New York Times, Волкер діяв не на прохання американської влади, а через стурбованість нового керівництва України тим, який вплив ситуація з розслідуванням матиме на відносини зі США.
Крім того, персональний адвокат Трампа опублікував скріншот смс-повідомлення від 19 липня, в якому Курт Волкер знайомив Джуліані з близьким соратником Зеленського Андрієм Єрмаком.
«Пане мер, було справді приємно з вами поснідати, – йдеться в смс. – Як ми й говорили, cконтактую вас з Андрієм Єрмаком, який є дуже близьким до президента Зеленського».
Уже після виборів Джуліані та Єрмак зустрілися в Мадриді. Інформатор називає Волкера та Сондленда чиновниками, що, спілкуючись з Руді Джуліані, намагалися «зменшити шкоду» для нацбезпеки США.
Чим займався Курт Волкер?
Волкера призначили спецпредставником США з питань України в 2017-му — доти такої посади не існувало. До того питаннями України опікувалася експомічниця Держсекретаря США Вікторія Нуланд, зокрема вела перемовини з Владиславом Сурковим.
Однак вона займалася Європою та Євразією, в той час як у сферу відповідальності Курта Волкера входила лише Україна. Він повинен був займатися російсько-українським конфліктом, зокрема Донбасом, координувати зусилля з боку Держдепартаменту із врегулювання конфлікту.
Волкер неодноразово приїжджав до України, спілкувався як з нинішним, так і з колишнім президентом, відвідував Донбас. Його позиція завжди була проукраїнською, він негативно відреагував на видачу російських паспортів на окупованих територіях, постійно запевняв Україну в підтримці США, підтримував прямий діалог з Росією та часто говорив про звичайних жителів на Донбасі: «Люди, які перебувають на території Східної України, підконтрольній Росії, є громадянами України. Обов'язок уряду — зробити все можливе, щоб підтримати їх та звільнити від страждань, спричинених російською агресією», — писав він.
«Я не можу пригадати американського високопосадовця, який за два роки понад десять разів бував в Україні, і не лише в Києві, а й в Авдіївці, Маріуполі, Краматорську. Ця людина достатньо досконало знала ситуацію в Україні», — так відгукується про Волкера директор Інституту світової політики Євген Магда.
Він пояснює, що нині може виникнути багато спекуляцій про те, а чим же займався спецпредставник США. Однак експерт підкреслює, що він постійно привертав увагу до ситуації в Україні, та ділився своїми знаннями та розумінням України з Держдепартаментом та президентом, які уже ухвалювали рішення.
«Найбільше моє занепокоєння — це те, що ця посада взагалі буде скасована. Існування цієї посади в структурі Держдепартаменту було помітним сигналом для міжнародних гравців про те, що США зацікавлені у ситуації в Україні», — вважає Магда.
З тим, що Волкер і справді багато значив для України, погоджується і журналіст Кріс Міллер. «Його дуже поважали в Україні, він подобався як адміністрації Порошенка, так і Зеленського, — пояснює журналіст. —– Щонайменше, ми можемо визнати його заслугу в тому, що він постійно намагався сприяти діалогу з Росією для відновлення миру та вирішення конфлікту на Донбасі».
Міллер підкреслює, що багато що з роботи Волкера не було публічним. Він також каже про Волкера як про «представника України у США», адже, приїжджаючи в Україну, він зустрічався з представниками влади та людьми, тож у Вашингтоні завжди мав хорошу відповідь на питання, чому Україна потребує допомоги.
Як на відставку відреагували українські політики?
На відставку Волкера уже відреагували в соцмережах українські політики. Зокрема, ексміністр закордонних справ Павло Клімкін назвав його звільнення «реальною втратою».
«Ми йому були небайдужі — це дуже рідко трапляється в політиці», — написав він на свої сторінці у Facebook.
Жаль з цього приводу висловив п’ятий президент України і лідер партії «Європейська солідарність» Петро Порошенко. «Як важко переоцінити і його твердість та стратегічне бачення протидії російській агресії. З Куртом нам всім в Україні почувалося впевненіше – і за мирне врегулювання, і за прогрес на шляху реформ, і за роль США», — написав він.
Курта Волкера добре знають і у так званій «трансатлантичній спільноті». Йдеться про дипломатів, аналітиків, політиків, які займаються НАТО, ЄС, питаннями безпеки у Центральній і Східній Європі, в той чи інший час обіймали державні посади і сьогодні мають хороші зв’язки з американським істеблішментом, що теж було на руку Україні. Хто тепер замінить його на посаді і чи збережеться вона взагалі — поки невідомо.