«Ми досі рухаємося у неправильному напрямку». Генсек ООН закликає всі країни ввести надзвичайний кліматичний стан
Світові лідери роблять недостатньо для боротьби з глобальним потеплінням. Тому усі керівники країн мають запровадити надзвичайний кліматичний стан, поки не буде досягнуто вуглецевої нейтральності, так вважає генсек ООН Антоніу Гуттеріш.
Про це він заявив під час саміту з нагоди 5-річчя Паризької кліматичної угоди.
«У Парижі ми пообіцяли зупинити підвищення температури на рівні 1,5 градусів. Ми взяли недостатньо зобов'язань, щоб цього досягти, навіть ці обіцянки не виконуються. Рівень вуглекислого газу рекордно високий. Якщо ми не змінимо курс, на нас чекає катастрофічне підвищення температури на понад 3 градуси у цьому столітті», — сказав він.
За словами Гуттеріша, вже 38 країн оголосили надзвичайний кліматичний стан і тепер це має зробити решта. Він також засудив представників G20, які досі вкладають забагато грошей на виробництво та споживання викопного палива замість того, щоб розвивати низьковуглецеву енергетику.
У світі до 2030 року мають на 45% скоротитися викиди вуглецю у порівнянні з 2010 роком, щоб мати змогу зупинити підвищення температури на рівні 1,5 градусів. Для цього Гуттеріш запропонував декілька кроків:
- встановити ціну на вуглець;
- поступово припинити фінансування та надання пільги для викопного палива;
- припинити будівництво нових вугільних електростанцій;
- змушувати платити за викиди вуглецю забруднювачів, а не всіх платників податків;
- обов'язково розкривати інформацію про фінансові збитки через зміни клімату;
- прописувати необхідність досягнення вуглецевої нейтральності в офіційних документах.
Що за Паризька угода?
Її ухвалили 12 грудня 2015 року. Документ підписали понад 190 країн світу, зокрема й Україна. Мета угоди — не допустити підвищення середньої глобальної температури на Землі на понад 1,5 градуса за Цельсієм.
Підвищення середньорічної температури на 1,5-2 градуси за Цельсієм призведе, зокрема, до підняття рівня Світового океану. Через це прибережні міста можуть піти під воду, люди втратять місце проживання та будуть змушені мігрувати.
Крім того, зміниться клімат, що призведе до скорочення територій, придатних для посівів.
Що планують робити країни?
Україна зобов'язалася до 2030 року зменшити викиди вуглецю на 58-64% у порівнянні з 1990 роком. До того-таки 2030 року Україна обіцяє, що рівень викидів парникових газів складатиме 60% від рівня викидів у 1990 році.
Велика Британія пообіцяла до 2030 року скоротити на 68% викиди вуглецю, а також оголосила про припинення підтримки іноземних проєктів щодо викопного палива.
Лідер ЄС пообіцяли скоротити викиди парникових газів на 55% до 2030 року. А до 2050 року вони хочуть дійти до вуглецевого нейтралітету.
Китай планує зменшити викиди вуглецю на 65% у порівнянні з 2005 роком. Також країна хоче збільшити частку відновлювальної енергії на 25%, а до 2060 року — досягти вуглецевої нейтральності.